Aktualności
[TEGO DNIA] 2 kwietnia, czyli bezbramkowy remis z Włochami
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 2 kwietnia.
1900 – urodził się Zbigniew Niziński. Na poziomie ekstraklasy debiutował w barwach Warty Poznań, grał też dla Unii Poznań, TKS Toruń, Gedanii Gdańsk, Polonii Bydgoszcz oraz Legii Poznań. W reprezentacji Polski wystąpił raz, w towarzyskiej potyczce z Rumunią, rozegranej 3 września 1922 roku. Po zakończeniu kariery piłkarskiej sędzia oraz trener. Zmarł 1 maja 1975 roku.
1947 – urodził się Jan Rudnow. Przez wiele lat przywdziewał barwy chorzowskiego Ruchu, z którym w 1968 roku sięgnął po tytuł mistrza Polski. Występował również w trykocie BKS Stali Bielsko-Biała. W reprezentacji Polski zagrał raz, 30 października 1968 roku w starciu z Irlandią. Po zakończeniu kariery piłkarskiej trener.
1948 – urodził się Zbigniew Kwaśniewski. Urodzony w Suwałkach, przez tamtejsze Wigry oraz Włókniarz Białystok trafił do Gwardii Warszawa. Największy sukces odniósł jednak w barwach Odry Opole, z którą wywalczył Puchar Ligi i zakwalifikował się do europejskich pucharów. Później grał jeszcze dla francuskiego LB Chateauroux oraz ponownie Odry Opole. Cieszył się dużym szacunkiem kolegów z drużyny Odry, regularnie powoływany do kadry narodowej przez Jacka Gmocha, rozegrał w niej dwa spotkania. Był bliski wyjazdu na mistrzostwa świata w 1978 roku, lecz w ostatniej chwili jego miejsce zajął Roman Wójcicki. Zbigniew Kwaśniewski zmarł w USA 29 czerwca 2017 roku.
1951 – urodził się Stanisław Sobczyński. Wychowany w Wadowicach, karierę zaczynał w tamtejszej Skawie. Z niej trafił do ROW Rybnik, gdzie spisywał się na tyle dobrze, że zapracował na powołania do reprezentacji Polski, w której wystąpił sześciokrotnie. Był jednym z kandydatów do wyjazdu na mundial w 1974 roku, ale ostatecznie nie znalazł się w kadrze na turniej finałowy. Później występował w Legii Warszawa, fińskim KTP Kotka, a po powrocie do Polski wrócił do ROW Rybnik. W 1985 roku wyjechał do USA, gdzie grał dla polonijnych klubów. Obecnie ponownie mieszka w Wadowicach.
1979 – zmarł Józef Sobota. Urodzony 14 marca 1903 roku, pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Bismarckhuetter BC, jeszcze w czasie I wojny światowej. W latach 1920-1932 grał dla Ruchu Hajduki Wielkie (Chorzów), zdobył dla „Niebieskich” pierwszą bramkę w historii ich występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. W reprezentacji Polski rozegrał jeden mecz i strzelił jednego gola. Po zakończeniu kariery zawodniczej krótko prowadził Ruch jako trener. Zmarł 2 kwietnia 1979 roku.
1980 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Brukseli przegrała z Belgią 1:2. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zdobył Grzegorz Lato, natomiast dla Belgów trafiali Ludo Coeck oraz Erwin van den Bergh. Porażka drużyny prowadzonej przez Ryszarda Kuleszę mogła być wyższa, jednak Piotr Mowlik na niespełna kwadrans przed końcem meczu obronił rzut karny egzekwowany przez van den Bergha.
>>> TOWARZYSKA PORAŻKA W BRUKSELI <<<
1983 – zmarł Zdzisław Wesołowski. Urodzony w Dęblinie, na szersze wody wypłynął jako zawodnik warszawskiej Polonii. W 1952 roku zdobył z nią Puchar Polski, zdobywając decydującą o zwycięstwie „Czarnych Koszul” bramkę. W reprezentacji Polski swój jedyny mecz rozegrał 27 maja 1951 roku przeciwko Węgrom. Zmarł 2 kwietnia 1983 roku.
1985 – zmarł Witold Gieras. Urodzony 23 czerwca 1897 roku w Krakowie, przez wiele lat związany z tamtejszą Wisłą. W 1928 roku w barwach „Białej Gwiazdy” wywalczył mistrzostwo Polski. W czasie swojej kariery grał również dla Czarnych Lwów. Wystąpił w trzech meczach w reprezentacji Polski, w latach 1923-1925. Zmarł 2 kwietnia 1985 roku.
1997 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie zremisowała z Włochami 0:0. Dla biało-czerwonych był to powrót na Stadion Śląski po czterech latach przerwy, spowodowanej zakazem FIFA. Dla Włochów była to pierwsza strata punktów w kwalifikacjach do francuskiego mundialu. Ostatecznie zajęli oni drugie miejsce w grupie (za Anglią), Polacy zakończyli rywalizację na pozycji trzeciej.
>>> REMIS Z WŁOCHAMI W KWALIFIKACJACH DO MŚ 1998 <<<
2003 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw Europy rozegranym w Ostrowcu Świętokrzyskim pokonała San Marino 5:0. Wynik meczu otworzył Mirosław Szymkowiak, a kolejne gole padły udziałem Kamila Kosowskiego, Marcina Kuźby (dwie) oraz Bartosza Karwana. Spotkaniem tym swoją przygodę z reprezentacją Polski zakończył Mirosław Sznaucner.