Aktualności
[TEGO DNIA] 19 marca, czyli narodziny medalisty
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 19 marca.
1914 – urodził się Antoni Böttcher. Urodzony w Berlinie, przed wojną grał dla poznańskich klubów: HCP oraz KPW. Wielokrotnie powoływany do reprezentacji Poznania, w drużynie narodowej rozegrał jedno spotkanie (12 września 1937 roku przeciwko Bułgarii). Po II wojnie światowej wrócił na chwilę do KKS/Pogoni Poznań (poprzednika Lecha), z którym wywalczył awans do ekstraklasy. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem, prowadząc między innymi Kolejarza Poznań, Kanię Gostyń i Obrę Kościan. Zmarł 19 lutego 1982 roku, spoczywa w Poznaniu.
1971 – urodził się Grzegorz Mielcarski. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Orle Chełmno i Polonii Bydgoszcz. W ekstraklasie zadebiutował jako piłkarz Olimpii Poznań i to jako jej zawodnik otrzymał pierwsze powołanie do reprezentacji Polski. Przez jedną rundę grał w Servette FC, by przez Górnik Zabrze, Olimpię i łódzki Widzew trafić do legendarnego FC Porto. Tam sięgnął cztery razy po mistrzostwo Portugalii, a raz po krajowy puchar. W 1999 roku przeniósł się do hiszpańskiej Salamanki, w końcowym etapie kariery grał jeszcze dla Pogoni Szczecin, AEK Ateny oraz Amiki Wronki. W reprezentacji narodowej rozegrał dziesięć spotkań, a w 1992 roku wywalczył wicemistrzostwo Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Po zakończeniu kariery był między innymi dyrektorem sportowym Wisły Kraków.
>>> GRZEGORZ MIELCARSKI DOBIJA WŁOCHÓW NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH <<<
1980 – urodził się Adrian Sikora. Wychowany w mniejszych klubach z południa kraju, na szersze wody wypłynął w Podbeskidziu Bielsko-Biała, lecz debiutował w ekstraklasie jako zawodnik Górnika Zabrze. Z najlepszej strony pokazywał się jednak w okresie gry dla Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, z którym dwa razy wygrał Puchar Polski oraz Puchar Ligi. Grał także dla Realu Murcia, APOEL-u Nikozja, Piasta Gliwice, Nadwiślana Góra i Kuźni Ustroń. W reprezentacji Polski wystąpił w dwóch spotkaniach, w których zapisał na swoim koncie jednego gola.
1983 – zmarł Hubert Banisz. Urodzony 16 lutego 1928 roku, przez całą karierę związany tylko z dwoma klubami – Orłem Brzeziny Śląskie oraz Szombierkami Bytom. Po zakończeniu kariery trener mniejszych klubów z terenu Górnego Śląska. W reprezentacji Polski wystąpił sześciokrotnie, brał z nią udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1952 roku. Zmarł 19 marca 1983 roku w Bytomiu.
1985 – urodził się Maciej Małkowski. Wychowanek MOSiR-u Jastrzębie Zdrój, w pierwszym etapie seniorskiej kariery grał dla GKS Jastrzębie. W ekstraklasie zadebiutował w barwach Odry Wodzisław Śląski. Później był też zawodnikiem GKS Bełchatów, Zagłębia Lubin i Górnika Zabrze, a od 2015 roku przywdziewa koszulkę Sandecji Nowy Sącz. Swoją solidną grą w polskiej lidze zasłużył na powołanie do reprezentacji Polski, w której wystąpił dwukrotnie.
1987 – zmarł Edward Jankowski. Urodzony 9 stycznia 1930 roku w Bogucicach, karierę zaczynał w czasie II wojny światowej w 1. FC Kattowitz. Później grał w barwach TuS Bogucice, KS 20 Katowice, Gwardii Warszawa, Wawelu Kraków, CWKS Warszawa i Górnika Radlin, by w latach 1954-1962 stać się ważnym ogniwem zabrskiego Górnika. W 1962 roku wyjechał do Australii, gdzie występował w Polonii SC (obecnie Western Eagles FC). Do kraju powrócił w 1965 roku i do końca kariery grał dla ROW Rybnik. W reprezentacji Polski rozegrał dziesięć spotkań, debiutując 25 maja 1952 roku w starciu z Rumunią. Zmarł 19 marca 1987 roku w Rybniku.
2014 – zmarł Czesław Uznański. Urodzony 7 grudnia 1930 roku w Sosnowcu, przez niemal całą karierę związany z tamtejszymi klubami – Czarnymi i Zagłębiem. Był pierwszym strzelcem gola na Stadionie Ludowym. W barwach Zagłębia dwa razy został wicemistrzem kraju, dwukrotnie sięgając też po Puchar Polski. Tylko rok grał dla innego klubu, będąc zawodnikiem Wawelu Kraków. W reprezentacji Polski zagrał w trzech spotkaniach, wszystkie odbyły się w 1956 roku. Zmarł 19 marca 2014 roku w Sosnowcu.