Aktualności
[TEGO DNIA] 19 czerwca, czyli najwyższe zwycięstwo na mistrzostwach świata
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 19 czerwca.
1927 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Bukareszcie zremisowała z Rumunią 3:3. Gole dla biało-czerwonych zapisali na swoim koncie Józef Kałuża, Karol Pazurek i Stanisław Wójcik. Dla sześciu piłkarzy – Edwarda Billa, Edwarda Konietznego, Karola Pazurka, Stanisława Ptaka, Stanisława Wójcika i Franciszka Zastawniaka był to debiut w narodowych barwach. Był to zarazem jedyny występ Billa, Konietznego, Ptaka i Wójcika. Poza nimi karierę w reprezentacji narodowej zakończyli tym meczem Aleksander Kahane i Paweł Lubina.
1949 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z Danią 1:2. Jedynego gola dla reprezentacji Polski strzelił debiutujący z orłem na piersi Józef Mamoń. Oprócz niego, po raz pierwszy w zespole narodowym wystąpili Władysław Gędłek, Jerzy Krasówka, Marian Łącz i Czesław Suszczyk. Dla Mieczysława Tarki był to natomiast ostatni występ w kadrze.
1957 – urodził się Marek Kostrzewa. Wychowanek Budowlanych Lublin, jego droga do ekstraklasy wiodła przez Lubliniankę Lublin, Avię Świdnik i Górnik Knurów. W najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował w barwach Górnika Zabrze. Zdobył z nim cztery tytuły mistrza kraju (1985, 1986, 1987, 1988). Grał także dla Górnika Pszów, Błękitnych Kielce i francuskiego AS Cherbourg Football. Po zakończeniu kariery zawodniczej trener, pracował głównie jako asystent, jako pierwszy szkoleniowiec prowadził Sokół Tychy, Górnik Łęczna i Górnik Zabrze. W reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie, 14 października 1987 roku przeciwko Holandii.
1974 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Monachium wygrała z Haiti 7:0. Trzy gole dla biało-czerwonych strzelił Andrzej Szarmach, dwa Grzegorz Lato, a po jednym Kazimierz Deyna i Jerzy Gorgoń. To najwyższe zwycięstwo reprezentacji Polski w historii występów w mistrzostwach świata. Zapewniło ono drużynie Kazimierza Górskiego awans do dalszej fazy rozgrywek już po dwóch grupowych starciach. Ostatecznie biało-czerwoni finiszowali jako trzecia drużyna świata.
>>> REPREZENTACJA POLSKI ROZBIJA HAITI NA MUNDIALU <<<
1977 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Sao Paulo przegrała z Brazylią 1:3. Jedyną bramkę dla zespołu prowadzonego przez Jacka Gmocha zdobył w ostatniej minucie gry Zbigniew Boniek. Spotkaniem tym karierę reprezentacyjną zakończył Krzysztof Sobieski.
1982 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w La Coruni zremisowała z Kamerunem 0:0. Było to drugie spotkanie hiszpańskich mistrzostw, w którym biało-czerwoni nie znaleźli drogi do siatki rywala. Ostatecznie wyszli jednak z grupy, a finalnie zmagania zakończyli na trzecim miejscu na świecie, po raz drugi w historii.
>>> MUNDIALOWY REMIS Z KAMERUNEM <<<
1984 – urodził się Janusz Gancarczyk. Wychowanek MKS Oława, na debiut w ekstraklasie czekał do 2008 roku. Występował w niej w barwach Śląska Wrocław, z którym sięgnął po Puchar Ligi (2009) oraz Polonii Warszawa i Zagłębia Lubin. Grał również dla Górnika Polkowice, GKS Katowice, Odry Opole i Foto-Higienie Gać. W reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie, 18 listopada 2009 roku przeciwko Kanadzie.
1999 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Bangkoku zremisowała z Nową Zelandią 0:0. Po ostatnim gwizdku rozegrano serię rzutów karnych, które lepiej wykonywali Polacy. Egzotyczny wyjazd do Tajlandii był szansą pierwszego i zarazem ostatniego meczu w reprezentacji dla Jacka Chańki, Ariela Jakubowskiego, Mariusza Nosala, Krzysztofa Piskuły, Rafała Szweda, Macieja Terleckiego i Grzegorza Tomali. Z orłem na piersi zadebiutowali wówczas również Igor Sypniewski i Michał Żewłakow. Dla Dariusza Gęsiora był to natomiast ostatni występ w narodowych barwach.
2018 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Moskwie przegrała z Senegalem 1:2. Jedyną bramkę dla drużyny prowadzonej przez Adama Nawałkę zdobył Grzegorz Krychowiak. Dla Polaków była to fatalna inauguracja rosyjskiego mundialu. Biało-czerwoni w kolejnych meczach przegrali z Kolumbią i wygrali z Japonią, ostatecznie kończąc rywalizację po fazie grupowej.