Aktualności
[TEGO DNIA] 18 sierpnia, czyli towarzyska porażka z Hiszpanią
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 18 sierpnia.
1925 – urodził się Eugeniusz Kubicki. Wychowanek i wieloletni piłkarz Ruchu Hajduki Wielkie (Chorzów). Występował także krótko w angielskim York City FC. W barwach „Niebieskich” trzykrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski (1951, 1952, 1953) oraz jeden Puchar Polski (1951). W reprezentacji Polski wystąpił raz, 18 maja 1952 roku, w towarzyskim meczu z Węgrami.
1935 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Katowicach przegrała z Jugosławią 2:3. Gole dla drużyny prowadzonej przez duet Józef Kałuża-Kurt Otto strzelili Michał Matyas i Teodor Peterek. Po raz pierwszy koszulkę z orłem na piersi w starciu z Jugosłowianami założyli Edward Dytko i Ryszard Piec, po raz ostatni zaś Jerzy Bułanow.
1951 – urodził się Zbigniew Płaszewski. Wychowanek Hutnika Kraków, z którego trafił do Wisły. W barwach „Białej Gwiazdy” sięgnął po mistrzostwo Polski (1978). W reprezentacji Polski w latach 1976-1980 wystąpił pięciokrotnie.
1952 – urodził się Jan Białas. Wychowanek Siemianowiczanki Siemianowice Śląskie, występował także w barwach Szombierek Bytom i GKS Tychy. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 13 kwietnia 1974 roku, w towarzyskim meczu z Haiti. Zmarł 6 kwietnia 1975 roku, w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku samochodowym.
1961 – urodził się Czesław Jakołcewicz. Wychowanek Czciboru Cedynia, przez Arkonię Szczecin i Stal Szczecin trafił do ekstraklasowego Lecha Poznań. Wywalczył z nim trzy mistrzostwa (1984, 1990, 1993), dwa Puchary (1984, 1988) i jeden Superpuchar (1990) Polski. W ojczyźnie występował także w barwach Sokoła Pniewy, Warty Poznań, Chrobrego Głogów i Huraganu Pobiedziska, a poza granicami kraju w Fenerbahce SK i Odense BK. W reprezentacji Polski w latach 1984-1991 rozegrał piętnaście spotkań. Po zakończeniu kariery trener, prowadził między innymi Lech Poznań, Wisłę Płock i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.
1998 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie wygrała z Izraelem 2:0. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli w tym spotkaniu Mirosław Trzeciak i Rafał Siadaczka. Debiut w kadrze narodowej zaliczył Maciej Murawski, pożegnali się z nią natomiast Jacek Dembiński, Tomasz Kulawik i Mariusz Śrutwa.
>>> POLSKA WYGRYWA Z IZRAELEM <<<
1999 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z Hiszpanią 1:2. Biało-czerwoni prowadzili po trafieniu Tomasza Hajty, ale ostatecznie musieli uznać wyższość rywala. Dla Piotra Włodarczyka był to premierowy występ w seniorskiej reprezentacji Polski, natomiast dla Dariusza Adamczuka kariera w zespole narodowym dobiegła końca.
>>> PORAŻKA BIAŁO-CZERWONYCH Z HISZPANIĄ <<<
2004 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Poznaniu przegrała z Danią 1:5. Jedynego gola dla zespołu prowadzonego przez Pawła Janasa zdobył Maciej Żurawski.