Aktualności

[TEGO DNIA] 18 maja, czyli pożegnanie dwóch bramkarzy

Aktualności18.05.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 18 maja.

1924 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Sztokholmie przegrała ze Szwecją 1:5. Trzecia w historii potyczka ze Szwedami zakończyła się dla biało-czerwonych bolesną porażką. Jedynego gola dla polskiego zespołu zdobył Mieczysław Batsch. W tym niezbyt udanym spotkaniu debiut z orłem na piersi zaliczyli Emil Goerlitz oraz Władysław Krupa. Dla tego drugiego, jak i Tadeusza Synowca, był to ostatni mecz w drużynie narodowej.

1951 – urodził się Ryszard Szpakowski. Wychowanek Cieślików Słupsk, przez tamtejszy Gryf trafił do Gwardii Warszawa, w której debiutował w ekstraklasie. Szybko jednak przeniósł się do Olimpii Poznań, z której z kolei wyłowili go działacze innego klubu ze stolicy Wielkopolski – Lecha. Z „Kolejorzem” Szpakowski związał się na długie lata, imponując nieustępliwością i ambicją w grze. Przy Bułgarskiej spędził jedenaście lat, po czym przywdziewał jeszcze koszulki Stilonu Gorzów Wielkopolski i Lubuszanina Drezdenko. Jego karierę zahamowały liczne kontuzje, ale doczekał się debiutu w reprezentacji Polski. Wystąpił w niej raz, 31 października 1974 roku w towarzyskim meczu z Kanadą.

1952reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z Bułgarią 0:1. Jedynego gola zapisał na swoim koncie Dimitar Miłanow. W reprezentacji Polski zadebiutowało wówczas aż pięciu piłkarzy – Zbigniew Jaskowski, Klaus Jerominek, Paweł Sobek, Tomasz Stefaniszyn i Franciszek Tim. Dla Jaskowskiego, Jerominka i Tima był to zarazem jedyny występ w narodowych barwach. W starciu z Bułgarią po raz ostatni pojawił się w nich także Henryk Skromny.

1966reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu zremisowała ze Szwecją 1:1. Prowadzenie Szwedom dał gol Bo Larssona, do wyrównania dwie minuty przed przerwą doprowadził natomiast Stanisław Oślizło. W kadrze narodowej zadebiutował strzegący bramki Jan Gomola, pożegnał się z nią zaś zmieniony w przerwie Roman Lentner.

1980 – zmarł Roman Jańczyk. Urodzony 10 marca 1903 roku, stał się jedną z legend ŁKS Łódź, w którym występował w latach 1923-1935. W tym czasie rozegrał w barwach łódzkiego klubu ponad 100 spotkań. W reprezentacji Polski zagrał tylko raz, 2 października 1932 roku, w wygranym 2:1 towarzyskim spotkaniu z Łotwą. Zmarł 18 maja 1980 roku w Łodzi. W reprezentacji narodowej wystąpił także jego syn, Wiesław.

1991 – zmarł Zdzisław Kostrzewa. Urodzony 26 października 1955 roku, przez zdecydowaną większość kariery związany był z klubami z Dolnego Śląska. Wychowanek Lotnika Wrocław, grał również w Zagłębiu Wałbrzych oraz wrocławskich Śląsku i Ślęzie. Największe sukcesy odnosił jednak w Zagłębiu Sosnowiec, z którym dwukrotnie wywalczył Puchar Polski (1977, 1978). W reprezentacji Polski wystąpił trzykrotnie, wziął udział w mistrzostwach świata w 1978 roku. Karierę kończył w Polonii Melbourne. W Australii pracował w fabrykach, a w jednej z nich 18 maja 1991 roku zginął podczas pracy.

2002 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Estonią 1:0. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył w drugiej połowie Maciej Żurawski. Dla drużyny prowadzonej przez Jerzego Engela był to ostatni sprawdzian formy przed wyjazdem na turniej finałowy mistrzostw świata do Korei Południowej i Japonii, gdzie biało-czerwoni nie zdołali wyjść z grupy. Przeciwko Estonii swój ostatni występ w narodowych barwach zaliczył Adam Matysek.

>>> POLSKA WYGRYWA Z ESTONIĄ PRZED WYLOTEM DO KOREI <<<

2016 – zmarł Zygmunt Kukla. Urodzony 21 stycznia 1948 roku, przez niemal całą karierę strzegł bramki Stali Mielec. Wywalczył z nią dwa tytuły mistrza Polski (1973, 1976). Dwa ostatnie sezony w roli zawodnika spędził w greckim Apollonie Smyrnis. W reprezentacji Polski debiutował w październiku 1976 roku i przez trzy lata rozegrał w niej 20 spotkań, rywalizując z Janem Tomaszewskim o miano bramkarza numer jeden. Wziął z nią udział w turnieju finałowym mistrzostw świata w 1978 roku. Po zakończeniu kariery boiskowej nie podjął pracy trenerskiej, decydując się na pracę w zakładach lotniczych w Mielcu. Tam uległ ciężkiemu wypadkowi, groziła mu amputacja nogi, ale ostatecznie udało się tego uniknąć. Pech prześladował go nadal, ale wygrał także z rakiem gardła. W marcu 2016 roku doznał udaru mózgu i nie wybudził się już ze śpiączki. Zmarł 18 maja 2016 roku, równo 15 lat po swoim koledze i rywalu do miejsca w bramce kadry narodowej, Zdzisławie Kostrzewie.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności