Aktualności
[TEGO DNIA] 17 marca, czyli srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 17 marca.
1958 – zmarł Jan Durka. Urodzony 10 marca 1903 roku, wychowanek WKS Lublin, który później stał się jedną z klubowych legend ŁKS Łódź. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 12 września 1926 roku, w towarzyskim meczu z Turcją. Zmarł 17 marca 1958 roku w Łodzi.
1959 – urodził się Jan Karaś. Urodzony w Krakowie i rozpoczynający karierę w tamtejszym Hutniku pomocnik, zdecydowanie najmocniej kojarzony jednak z Legią Warszawa, w której występował w latach 1983-1989. Później nie grał już na tak wysokim poziomie, przywdziewając koszulki Vaasan Palloseura, Hutnika Warszawa, Polonii Warszawa, Bugu Wyszków i Dolcanu Ząbki. Po zakończeniu kariery piłkarskiej prowadził kluby ze stolicy i okolic. W reprezentacji Polski wystąpił szesnaście razy, zdobywając jedną bramkę. Brał udział w mistrzostwach świata w 1986 roku, gdzie zasłynął potężnym strzałem w poprzeczkę w meczu z Brazylią.
>>> BOMBA W POPRZECZKĘ. JAN KARAŚ W MECZU Z BRAZYLIĄ <<<
1971 – urodził się Marcin Jałocha. Wychowanek Wisły Kraków, grał w Polsce także dla Legii Warszawa, Polonii Warszawa, Ceramiki Opoczno, Hutnika Kraków i Proszowianki Proszowice, natomiast za granicą występował w barwach belgijskiego KSV Waregem. Dwa razy sięgnął z Legią po mistrzostwo kraju, ma na swoim koncie także Puchar i Superpuchar Polski. Jego największe osiągnięcie związane jest jednak z drużyną narodową, w której rozegrał 18 spotkań, strzelając jednego gola. W 1992 roku pod wodzą trenera Janusza Wójcika zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Po zakończeniu kariery trener, pracował między innymi w LKS Nieciecza, Radomiaku Radom i Wiśle Puławy.
>>> FINAŁ IGRZYSK OLIMPIJSKICH Z UDZIAŁEM MARCINA JAŁOCHY <<<
1981 – urodził się Mariusz Pawełek. Wychowanek Silesii Lubomia, w ekstraklasie debiutował jako piłkarz Odry Wodzisław Śląski. Największe sukcesy odnosił w barwach Wisły Kraków, z którą zdobył trzy tytuły mistrza Polski (2008, 2009, 2011). Grał także dla Konyasporu Kulubu, Polonii Warszawa, Rizesporu Kulubu, Demirsporu Kulubu, Śląska Wrocław i Jagiellonii Białystok, a obecnie jest zawodnikiem GKS 1962 Jastrzębie. W reprezentacji Polski w latach 2006-2010 rozegrał cztery spotkania.
>>> DEBIUT MARIUSZA PAWEŁKA W REPREZENTACJI POLSKI <<<
1983 – urodził się Michał Goliński. Wychowany w Poznaniu, profesjonalną karierę zaczynał w tamtejszym Lechu. Grał też dla takich klubów jak Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin czy Cracovia. Ma w dorobku trzy Puchary Polski, dwa Superpuchary Polski oraz Puchar Ligi. W reprezentacji Polski wystąpił pięciokrotnie, ale tylko w meczach towarzyskich.
1986 – urodził się Eugen Polanski. Przyszedł na świat w Sosnowcu, ale od dziecka mieszkał w Niemczech. Najmocniej kojarzony z Borussią Moenchengladbach oraz TSG 1899 Hoffenheim, występował w młodzieżowych reprezentacjach Niemiec. Do reprezentacji Polski powołał go Franciszek Smuda, a Polanski zadebiutował w niej 10 sierpnia 2011 roku. W kadrze narodowej rozegrał 19 spotkań, znalazł się w kadrze na mistrzostwa Europy 2012, rozgrywane w Polsce i na Ukrainie. Obecnie pełni funkcję asystenta trenera szwajcarskiego FC Sankt Gallen.
>>> WYSTĘP EUGENA POLANSKIEGO W MECZU Z GRECJĄ PODCZAS EURO 2012 <<<
1993 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Ribeirao zremisowała z Brazylią 2:2. Spotkanie symbolicznym kopnięciem piłki otworzył legendarny brazylijski piłkarz, Socrates. Wynik meczu już w 3. minucie otworzył Jerzy Brzęczek, ale po samobójczym trafieniu Piotra Świerczewskiego oraz golu Muellera Brazylijczycy objęli prowadzenie. Do remisu 2:2 doprowadził Robert Warzycha. Był to ostatni mecz w reprezentacji Polski rozegrany przez Marka Rzepkę.
2020 – zmarł Piotr Jegor. Urodzony 13 czerwca 1968 roku, wychowanek Górnika Knurów, na szersze wody wypłynął w ekstraklasie w barwach Górnika Zabrze. Przywdziewał jego koszulkę w latach 1988-1995, z krótką przerwą na występy w izraelskim Hapoelu Hajfa. Zasłynął piękną bramką zdobytą w pucharowym meczu z Realem Madryt. Mimo zainteresowań wielu klubów zagranicznych, po powrocie z Izraela resztę kariery spędził w ojczyźnie. Grał dla Stali Mielec, Odry Wodzisław Śląski, BKS Stali Bielsko-Biała, Górnika Jastrzębie-Zdrój oraz LKS Bełk. W reprezentacji Polski w latach 1989-1997 rozegrał dwadzieścia spotkań, zdobywając jedną bramkę. Zmarł nagle 17 marca 2020 roku.