Aktualności
[TEGO DNIA] 17 marca, czyli remis z Brazylią
„Tego dnia” to nowy cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 17 marca.
17 marca wydarzyło się…
1907 – urodził się Florian Krygier. Jako piłkarz grał dla Warty Poznań i Gryfa Toruń, ale w historii polskiego futbolu zapisał się dopiero po zakończeniu kariery. Pracował jako trener-edukator w Pomorskim Związku Piłki Nożnej, a w czasie wojny trafił do obozu jenieckiego w Neubrandenburgu, gdzie dbał o dobrą kondycję fizyczną współwięźniów, organizując dla nich zajęcia. Jest jednym z założycieli Pogoni Szczecin, gdzie pełnił też funkcję trenera. Kawaler wielu odznaczeń państwowych. Zmarł 31 marca 2006 roku, już jako patron stadionu, na którym swoje mecze rozgrywa Pogoń. Jego imieniem nazwano także jedną ze szczecińskich ulic.
1959 – urodził się Jan Karaś. Urodzony w Krakowie i rozpoczynający karierę w tamtejszym Hutniku pomocnik, zdecydowanie najmocniej kojarzony jednak z Legią Warszawa, w której występował w latach 1983-1989. Później nie grał już na tak wysokim poziomie, przywdziewając koszulki Vaasan Palloseura, Hutnika Warszawa, Polonii Warszawa, Bugu Wyszków i Dolcanu Ząbki. Po zakończeniu kariery piłkarskiej prowadził kluby ze stolicy i okolic. W reprezentacji Polski wystąpił szesnaście razy, zdobywając jedną bramkę. Brał udział w mistrzostwach świata w 1986 roku, gdzie zasłynął potężnym strzałem w poprzeczkę w meczu z Brazylią.
1971 – urodził się Marcin Jałocha. Wychowanek Wisły Kraków, grał w Polsce także dla Legii Warszawa, Polonii Warszawa, Ceramiki Opoczno, Hutnika Kraków i Proszowianki Proszowice, natomiast za granicą występował w barwach belgijskiego KSV Waregem. Dwa razy sięgnął z Legią po mistrzostwo kraju, ma na swoim koncie także Puchar i Superpuchar Polski. Jego największe osiągnięcie związane jest jednak z drużyną narodową, w której rozegrał 18 spotkań, strzelając jednego gola. W 1992 roku pod wodzą trenera Janusza Wójcika zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Po zakończeniu kariery trener, pracował między innymi w LKS Nieciecza, Radomiaku Radom i Wiśle Puławy.
1977 – zmarł Rochus Nastula. Urodzony 15 sierpnia 1902 roku, grał dla Silesii Lipiny, Naprzodu Lipiny oraz Czarnych Lwów. W 1929 roku został najskuteczniejszym napastnikiem polskiej ligi, ale nigdy nie wystąpił w reprezentacji narodowej. Zmarł 17 marca 1977 roku.
1981 – urodził się Michał Goliński. Wychowany w Poznaniu, profesjonalną karierę zaczynał w tamtejszym Lechu. Grał też dla takich klubów jak Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin czy Cracovia. Ma w dorobku trzy Puchary Polski, dwa Superpuchary Polski oraz Puchar Ligi. W reprezentacji Polski wystąpił pięciokrotnie, ale tylko w meczach towarzyskich.
1986 – urodził się Eugen Polanski. Przyszedł na świat w Sosnowcu, ale od dziecka mieszkał w Niemczech. Najmocniej kojarzony z Borussią Moenchengladbach oraz TSG 1899 Hoffenheim, występował w młodzieżowych reprezentacjach Niemiec. Do reprezentacji Polski powołał go Franciszek Smuda, a Polanski zadebiutował w niej 10 sierpnia 2011 roku. W kadrze narodowej rozegrał 19 spotkań, znalazł się w kadrze na mistrzostwa Europy 2012, rozgrywane w Polsce i na Ukrainie. Obecnie pełni funkcję asystenta trenera szwajcarskiego FC Sankt Gallen.
1993 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Ribeirao zremisowała z Brazylią 2:2. Spotkanie symbolicznym kopnięciem piłki otworzył legendarny brazylijski piłkarz, Socrates. Wynik meczu już w 3. minucie otworzył Jerzy Brzęczek, ale po samobójczym trafieniu Piotra Świerczewskiego oraz golu Muellera Brazylijczycy objęli prowadzenie. Do remisu 2:2 doprowadził Robert Warzycha. Był to ostatni mecz w reprezentacji Polski rozegrany przez Marka Rzepkę.