Aktualności

[TEGO DNIA] 16 maja, czyli zwycięstwo, remisy i porażka

Aktualności16.05.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 16 maja.

1959 – urodził się Leszek Iwanicki. Wychowanek DKS Targówek, przez Polonez Warszawa trafił do warszawskiej Legii. W barwach „Wojskowych” debiutował w ekstraklasie, a w 1983 roku został piłkarzem Motoru Lublin. Dwa lata później został królem strzelców polskiej ligi. W kolejnych latach był zawodnikiem Widzewa Łódź, z krótką przerwą na występy w Yukong Elephants (mistrzostwo Korei Południowej 1979). Poza granicami Polski występował jesienią 1993 roku, zakładając koszulki aż czterech klubów w czterech krajach: szwedzkiej Umei FC, francuskiego La Roche-sur-Yon Vendee Football, austriackiego SK Vorwaerts Steyr oraz szwajcarskiej Uranii Geneve Sports. Po powrocie do Polski nie pojawił się już na poziomie ekstraklasy, grając dla Polonii Bytom, RKS Radomsko, Marko Walichnowy, Zawiszy Rzgów i Piasta Gliwice. W reprezentacji Polski wystąpił dwukrotnie, oba mecze rozegrał w 1987 roku.

1965reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie zremisowała z Bułgarią 1:1. Prowadzenie biało-czerwonym dał w drugiej połowie gol Ernesta Pohla, do wyrównania dwie minuty później doprowadził Spiro Debarski. W kadrze narodowej zadebiutował wówczas późniejszy złoty medalista olimpijski Andrzej Jarosik, pożegnał się z nią natomiast Zbigniew Szarzyński.

1970reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie zremisowała z Niemiecką Republiką Demokratyczną 1:1. Na prowadzenie celnym strzałem głową wyprowadził Polaków Kazimierz Deyna, lecz cztery minuty później wyrównał Eberhard Vogel. Po raz ostatni koszulkę z orłem na piersi założył w tym spotkaniu bramkarz Witold Szyguła.

1973reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu wygrała z Irlandią 2:0. Obie bramki dla zespołu prowadzonego przez Kazimierza Górskiego zdobył Włodzimierz Lubański, który w kolejnym spotkaniu – przeciwko Anglii – doznał bardzo poważnej kontuzji. W starciu z Irlandią po raz pierwszy w reprezentacji narodowej pojawił się Zenon Kasztelan.

1976 – zmarł Józef Mamoń. Urodzony 23 lutego 1922 roku, przygodę z futbolem zaczynał w Koronie Kraków. Grał też dla Zapłonu Jelenia Góra, by w 1947 roku związać się na kilka lat z Wisłą Kraków. Z „Białą Gwiazdą” dwukrotnie cieszył się z tytułu mistrza Polski (1949, 1950). Przywdziewał także krótko koszulkę krakowskiego Kabla. W reprezentacji Polski w latach 1949-1952 rozegrał dziewięć spotkań, zdobywając dwie bramki. Znalazł się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach (1952). Zmarł 16 maja 1979 roku w Krakowie.

1986reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Kopenhadze przegrała z Danią 0:1. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył dla Duńczyków Preben Elkjaer-Larsen. Dla zespołu prowadzonego przez Antoniego Piechniczka była to ostatnia sparingowa potyczka przed wylotem na turniej finałowy mistrzostw świata do Meksyku. Wszyscy zawodnicy, którzy wystąpili w tym meczu, znaleźli się w kadrze na ten mundial.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności