Aktualności

[TEGO DNIA] 15 września, czyli urodziny historycznego strzelca

Aktualności14.09.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 15 września.

1935reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Łodzi zremisowała z Łotwą 3:3. Gole dla biało-czerwonych strzelili Józef Smoczek, Stanisław Malczyk i Antoni Komendo-Borowski. Dla tego ostatniego, jak również Stefana Fliegela, Wilhelma Góry, Antoniego Piaseckiego, Henryka Przeździeckiego i Zenona Sroczyńskiego był to debiut w kadrze narodowej. Koszulki z orłem na piersi nie założyli już później Fliegel, Piasecki, Przeździecki, Sroczyński oraz Konstanty Haliszka, Antoni Keller, Adam Knioła, Józef Nawrot i Otto Riesner.

1935 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu przegrała z Niemcami 0:1. Co ciekawe, był to drugi mecz kadry narodowej rozegrany tego samego dnia – obie drużyny uznano za równorzędne. Dzięki temu debiut w reprezentacji Polski zapisali na swoim koncie Stefan Doniec i Jan Wasiewicz.

1982 – urodził się Konrad Gołoś. Wychowanek Zrywu Chodów, przez Pogoń Siedlce i Radomiak Radom trafił do ekstraklasowej Polonii Warszawa. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym grał także dla Wisły Kraków i Górnika Zabrze. Przywdziewał ponadto koszulki Orła Piaski Wielkie, Amatora Golce, Wisły Rząska i Tempa Rzeszotary. W reprezentacji Polski w latach 2005-2008 rozegrał trzy spotkania.

1983 – zmarł Fryderyk Scherfke. Urodzony 7 września 1909 roku, wychowanek Unii Poznań, z której przeniósł się do innego klubu z tego miasta, Warty. Stał się jej prawdziwą legendą, zdobywając z „Zielonymi” mistrzostwo Polski w 1929 roku. Po wybuchu II wojny światowej grał dla DFC Posen, 1. FC Posen oraz Pogoni Lwów. W reprezentacji Polski w latach 1932-1938 rozegrał dwanaście spotkań, zdobywając jedną bramkę. Ten gol – strzelony w 1938 roku w meczu z Brazylią – jest pierwszym w historii występów reprezentacji Polski w mistrzostwach świata. Fryderyk Scherfke znalazł się także w kadrze na turniej finałowy Igrzysk Olimpijskich (1936). Po wojnie emigrował, zmarł 15 września 1983 roku w niemieckim Bad Soden am Taunus.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności