Aktualności

[TEGO DNIA] 15 maja, czyli ostatni sprawdzian przed mundialem

Aktualności15.05.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 15 maja.

1950 – urodził się Wojciech Tyc. Wychowanek LZS Milówka, przez Unię Oświęcim i AKS Niwka trafił do ekstraklasowej Odry Opole. W 1977 roku wywalczył z nią Puchar Ligi. W Odrze występował do 1981 roku, po czym wyjechał do Francji, gdzie zakładał koszulki FC Valenciennes, Amiens SC oraz US Argentan. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 12 listopada 1977 roku w meczu ze Szwecją.

1963reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Oslo wygrała z Norwegią 5:2. Po dwa gole dla biało-czerwonych zdobyli Lucjan Brychczy i Eugeniusz Faber, a jedną bramkę dołożył Józef Gałeczka. Był to pierwszy mecz polskiej kadry rozegrany w 1963 roku.

1968reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Dublinie zremisowała z Irlandią 2:2. Łupem bramkowym dla drużyny dowodzonej przez Ryszarda Koncewicza podzielili się Włodzimierz Lubański i Andrzej Jarosik. Biało-czerwoni prowadzili na Dalymount Park już 2:0, ale w drugiej połowie pozwolili sobie wydrzeć zwycięstwo z rąk.

1974reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Grecją 2:0. Bramki dla ekipy prowadzonej przez Kazimierza Górskiego zdobyli Grzegorz Lato i Roman Jakóbczak. Dla biało-czerwonych był to ostatni sprawdzian formy przed wyjazdem na mistrzostwa świata do RFN, na których zajęli ostatecznie trzecie miejsce. W przerwie meczu z Grecją doszło do zmiany w bramce – Andrzeja Fischera zastąpił Zygmunt Kalinowski. Dla obu golkiperów był to ostatni mecz rozegrany w narodowych barwach. Z orłem na piersi w Warszawie zadebiutowali natomiast Zygmunt Garłowski i strzelec drugiego gola, Roman Jakóbczak.

1976 – urodził się Jacek Krzynówek. Wychowanek LZS Chrzanowice, z którego przez RKS Radomsko trafił do ekstraklasowego Rakowa Częstochowa. Szerszej publiczności pokazał się w barwach GKS Bełchatów, czym zapracował sobie na transfer do niemieckiego 1. FC Nuernberg. W klubie z Norymbergi występował przez pięć sezonów, po czym przeniósł się do Bayeru 04 Leverkusen. W latach 2006-2009 był piłkarzem VfL Wolfsburg, z którym wywalczył mistrzostwo Niemiec (2009). Karierę kończył w Hannoverze 96. W reprezentacji Polski, w której występował przez jedenaście lat, rozegrał 96 spotkań i zdobył piętnaście bramek. Był jednym z najważniejszych piłkarzy zespołu narodowego w pierwszej dekadzie XX wieku. Znalazł się w kadrze na turnieje finałowe mistrzostw świata (2002, 2006) oraz Europy (2008). Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta.

>>> PAMIĘTNE MOMENTY JACKA KRZYNÓWKA W REPREZENTACJI POLSKI <<<

1977reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Limassol wygrała z Cyprem 3:1. Gole dla polskiego zespołu strzelili Grzegorz Lato, Stanisław Terlecki i Włodzimierz Mazur. Dla zespołu dowodzonego przez Jacka Gmocha był to czwarty kolejny wygrany mecz w kwalifikacjach. Między innymi dzięki tej świetnej passie Polacy zakwalifikowali się do argentyńskiego mundialu. W starciu z Cyprem pierwszy i ostatni raz z orłem na piersi wystąpił Jerzy Ludyga.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności