Aktualności
[TEGO DNIA] 15 czerwca, czyli początek drogi do wielkiego sukcesu
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 15 czerwca.
1920 – urodził się Władysław Gędłek. Wychowanek Krowodrzy Kraków, któremu najlepsze lata kariery zabrała II wojna światowa. Po jej zakończeniu trafił do Cracovii, której koszulkę zakładał już do końca przygody zawodniczej. W latach 1949-1953 rozegrał dziewiętnaście spotkań w reprezentacji Polski, wziął udział w turnieju finałowym Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku. Zmarł 28 lutego 1954 roku, popełniając samobójstwo.
1952 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z Węgrami 1:5. Jedynego gola dla drużyny prowadzonej przez Ryszarda Koncewicza strzelił Henryk Alszer. Spotkaniem tym z kadrą narodową pożegnał się Edward Cebula.
1969 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Sofii przegrała z Bułgarią 1:4. Honorową bramkę dla biało-czerwonych zdobył Kazimierz Deyna. Spotkaniem tym z reprezentacją Polski pożegnali się Antoni Piechniczek i Erwin Wilczek. Polacy nie zdołali zakwalifikować się do mistrzostw świata 1970.
1974 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Stuttgarcie wygrała z Argentyną 3:2. Dwa gole dla zespołu prowadzonego przez Kazimierza Górskiego strzelił Grzegorz Lato, a jednego dołożył Andrzej Szarmach. Dla Polaków był to pierwszy występ w turnieju finałowym mistrzostw świata od 1938 roku. Biało-czerwoni w świetnym stylu rozpoczęli rywalizację, która zakończyła się dla nich wywalczeniem trzeciego miejsca na świecie.
>>> ZWYCIĘSTWO Z ARGENTYNĄ POCZĄTKIEM DROGI PO MEDAL <<<
1990 – zmarł Józef Machnik. Urodzony 29 sierpnia 1931 roku, wychowanek Wawelu Kraków, w 1956 roku trafił do zabrskiego Górnika. W barwach tego klubu sięgnął po tytuł mistrza Polski (1957). Później przywdziewał koszulkę Zagłębia Sosnowiec, z który wywalczył dwukrotnie Puchar Polski (1962, 1963). Po zakończeniu kariery pracował jako trener, prowadząc głównie śląskie kluby. W reprezentacji Polski w 1956 roku wystąpił dwukrotnie. Zmarł 15 czerwca 1990 roku w Mysłowicach.