Aktualności

[TEGO DNIA] 14 października, czyli śnieżna porażka w Chorzowie

Aktualności14.10.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 14 października.

1934reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Lwowie zremisowała z Rumunią 3:3. Dwie bramki dla biało-czerwonych z rzutów karnych zdobył Henryk Martyna, jedną natomiast dołożył Ewald Urban. Debiutancki i jedyny mecz w kadrze rozegrał Adolf Zimmer. Po raz ostatni koszulkę z orłem na piersi założyli Mieczysław Balcer, Józef Ciszewski, Karol Dziwisz, Edmund Majowski, Aleksander Mysiak i Ewald Urban. Był to pierwszy z dwóch meczów rozegranych tego dnia, obie kadry traktowane były równorzędnie.

1934 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Rydze wygrała z Łotwą 6:2. Hat-trickiem w tym starciu popisał się Gerard Wodarz, a po jednym golu dołożyli Karol Pazurek, Ryszard Łysakowski i Teodor Peterek. Dla Łysakowskiego był to jedyny mecz w narodowych barwach. Przeciwko Łotwie w kadrze zadebiutował Konstanty Haliszka, natomiast pożegnali się z nią Stefan Domański, Władysław Karasiak, Marian Schaller i Witold Wypijewski. Był to pierwszy z dwóch meczów rozegranych tego dnia, obie kadry traktowane były równorzędnie.

1942 – urodził się Jerzy Musiałek. Wychowanek Metalu Gliwice, z którego przez tamtejszy GKS (Piast) trafił do Górnika Zabrze. Z klubem tym związał się na wiele lat, zdobywając z nim sześć tytułów mistrza Polski (1961, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967) i cztery krajowe puchary (1965, 1968, 1969, 1970). Grał także w Szombierkach Bytom, NAC Breda (Puchar Holandii 1974) i USL Dunkerque. W reprezentacji Polski w latach 1961-1967 rozegrał trzynaście spotkań, zdobywając jedną bramkę. Po zakończeniu kariery rozpoczął pracę trenerską. Ta jednak została przerwana w bardzo brutalny sposób – zmarł przedwcześnie na zawał serca 15 stycznia 1980 roku w Gliwicach.

1953 – urodził się Tadeusz Pawłowski. Wychowanek Pafawagu Wrocław, z którego trafił do ekstraklasowego Zagłębia Wałbrzych. Największe sukcesy odnosił jednak w Śląsku Wrocław, z którym sięgnął po mistrzostwo (1977) i Puchar (1976) Polski. Karierę kończył w klubach austriackich, Admirze-Wacker Wiedeń i Schwarz-Weiss Bregenz. W reprezentacji Polski w latach 1976-1979 rozegrał pięć spotkań. Po zawieszeniu butów na kołku zajął się pracą trenerską, prowadził między innymi Śląsk Wrocław i Wisłę Kraków.

1959 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Madrycie przegrała z Hiszpanią 0:3. Biało-czerwoni nie zdołali zakwalifikować się do turnieju.

1970reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Chorzowie wygrała z Albanią 3:0. Łupem bramkowym podzielili się Robert Gadocha, Włodzimierz Lubański i Zygfryd Szołtysik. Po raz ostatni w narodowych barwach wystąpił Piotr Czaja.

1987reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Zabrzu przegrała z Holandią 0:2. Dla Marka Kostrzewy był to jedyny mecz w zespole narodowym. Debiut w koszulce z orłem na piersi zaliczył Ryszard Robakiewicz, po raz ostatni przywdziali ją natomiast Kazimierz Przybyś i Marek Szczech.

>>> BIAŁO-CZERWONI NIE SPROSTALI HOLANDII <<<

1992reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Rotterdamie zremisowała z Holandią 2:2. Biało-czerwoni prowadzili już 2:0 po golach Marka Koźmińskiego i Wojciecha Kowalczyka, ale rywale zdołali doprowadzić do wyrównania. Dla Włodzimierza Smolarka był to ostatni występ w kadrze narodowej.

>>> REMIS Z HOLENDRAMI W ROTTERDAMIE <<<

2009 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie przegrała ze Słowacją 0:1. O losie trzech punktów zdecydowało samobójcze trafienia Seweryna Gancarczyka. Po raz drugi i ostatni kadrę narodową poprowadził Stefan Majewski, był to również koniec reprezentacyjnej kariery dla Jarosława Bieniuka i Dawida Janczyka.

>>> SMUTNA PRZEGRANA NA ZAKOŃCZENIE KWALIFIKACJI DO MŚ 2010 <<<

2014 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Warszawie zremisowała ze Szkocją 2:2. Gole dla zespołu prowadzonego przez Adama Nawałkę strzelili Krzysztof Mączyński i Arkadiusz Milik. Dla Waldemara Soboty był to ostatni jak dotąd mecz w kadrze narodowej.

>>> REMIS ZE SZKOTAMI NA PGE NARODOWYM <<<

2018reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej Ligi Europy rozegranym w Chorzowie przegrała z Włochami 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył dla naszych rywali Cristiano Biraghi.

>>> PORAŻKA Z WŁOCHAMI PO GOLU W OSTATNIEJ MINUCIE <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności