Aktualności
[TEGO DNIA] 14 maja, czyli polski bohater Pampeluny
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 14 maja.
1918 – urodził się Bolesław Gendera. Karierę zaczynał w Sławie Poznań, z której trafił do Warty. Przed i po II wojnie światowej przywdziewał koszulkę zespołu z Drogi Dębińskiej, z którym w 1947 roku zdobył mistrzostwo Polski. Karierę kończył w poznańskiej Polonii. Po odwieszeniu butów na kołek pracował jako trener w poznańskich klubach. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 25 września 1938 roku w starciu z Łotwą. Zmarł 18 listopada 1997 roku w Poznaniu.
1922 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie przegrała z Węgrami 0:3. Mimo porażki, spotkanie to na stałe zapisało się w annałach polskiego futbolu. Było to bowiem pierwsze starcie biało-czerwonych przed własną publicznością. W zespole narodowym zadebiutowali Józef Klotz, Zygmunt Krumholz, Henryk Reyman i Stefan Śliwa. Dla Krumholza był to zarazem jedyny występ z orłem na piersi.
1940 – zmarł Witold Przykucki. Urodzony 4 marca 1907 roku w Poznaniu, przez całą karierę związany był z tamtejszą Wartą. Rozegrał w jej barwach blisko 200 spotkań, sięgając po mistrzostwo Polski w 1929 roku. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 27 października 1928 roku w meczu przeciwko Czechosłowacji. Zginął w czasie II wojny światowej, 15 kwietnia 1940 roku.
1950 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu zremisowała z Rumunią 3:3. Wszystkie trzy bramki dla biało-czerwonych zdobył Gerard Cieślik. W kadrze narodowej zadebiutowali tym spotkaniem Henryk Bożek i Ignacy Dybała. Dla tego drugiego był to zarazem ostatni występ w reprezentacji kraju. Meczem z Rumunami pożegnał się też z nią Zygfryd Słoma.
1962 – urodził się Jan Urban. Wychowanek Victorii Jaworzno, w ekstraklasie debiutował w 1981 roku w barwach Zagłębia Sosnowiec. W 1985 roku trafił do Górnika Zabrze, z którym trzy razy sięgnął po mistrzostwo kraju (1986, 1987, 1988), a raz po Superpuchar Polski (1988). W 1989 roku wyjechał do Hiszpanii i założył koszulkę Osasuny Pampeluna. W jej barwach zasłynął hat-trickiem zdobytym w wyjazdowym meczu z Realem Madryt. Grał też dla Realu Valladolid, CD Toledo, niemieckiego VfB Oldenburg, a karierę zakończył w Górniku Zabrze. Po odwieszeniu butów na kołek zajął się pracą trenerską, prowadził między innymi Legię Warszawa (mistrzostwo Polski 2013, 2014, Puchar Polski 2008, 2013, Superpuchar Polski 2008), Lecha Poznań (Superpuchar Polski 2016), Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin oraz Osasunę Pampeluna. Był też jednym z asystentów Leo Beenhakkera w reprezentacji Polski. W kadrze narodowej rozegrał 57 spotkań, w których zdobył siedem bramek. Wziął udział w turnieju finałowym mistrzostw świata w 1986 roku.
>>> SZALEŃCZY BÓJ Z IRLANDIĄ I GOL JANA URBANA <<<
2006 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wronkach wygrała z Wyspami Owczymi 4:0. Dwie bramki dla biało-czerwonych zdobył Grzegorz Rasiak, a po jednej dołożyli Sebastian Mila i Marek Saganowski. Dla zespołu Pawła Janasa był to jeden z ostatnich meczów kontrolnych przed turniejem finałowym mistrzostw świata w Niemczech. Po raz ostatni koszulkę z orłem na piersi założyli we Wronkach Tomasz Rząsa i Maciej Scherfchen.