Aktualności
[TEGO DNIA] 14 kwietnia, czyli urodziny „Kowala”
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 14 kwietnia.
1935 – urodził się Alojzy Łysko. Wychowany w Katowicach, grał dla tamtejszego KS 20 oraz Siemianowiczanki Siemianowice Śląskie. Na szersze wody wypłynął w Ruchu Chorzów, sięgając z nim po mistrzostwo Polski. Dla „Niebieskich” grał przez osiem lat, a ostatnie pięć sezonów kariery spędził w GKS Katowice. W reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie, występując w starciu z Irlandią, 10 maja 1964 roku. Po zakończeniu kariery trener, głównie klubów śląskich, choć zdarzały się odstępstwa. Prowadził między innymi Ruch Chorzów, GKS Katowice, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław i Górnik Zabrze.
1964 – urodził się Witold Wenclewski. Jedna z legend ŁKS Łódź. Dla tej drużyny grał przez niemal całą profesjonalną karierę, rozgrywając w ekstraklasie ponad 200 spotkań. Z ŁKS odszedł w 1992 roku, przez półtora sezonu występował w Sokole Pniewy. Karierę kończył w amerykańskiej Cracovii Chicago. W reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkań, debiutując w narodowych barwach w meczu z Czechosłowacją 27 października 1987 roku. Co ciekawe, wszystkie mecze z orłem na piersi rozegrał… na wyjeździe. Wcześniej z reprezentacją Polski do lat 20 wywalczył brązowy medal mistrzostw świata (1983). Zmarł 28 lipca 2014 roku w następstwie ciężkiej choroby.
1972 – urodził się Wojciech Kowalczyk. Dziecko Warszawy, przez Olimpię i Polonez trafił do Legii, gdzie jako nastolatek zabłysnął w meczach Pucharu Zdobywców Pucharów, swoimi bramkami wprowadzając „Wojskowych” do półfinału. Z Legią dwa razy sięgnął po mistrzostwo kraju, dorzucając do tego Puchar i Superpuchar Polski. W 1994 roku wyjechał do Sewilli, zakładając koszulkę Realu Betis. Grał także dla UD Las Palmas, a w 2001 roku – po ponad 1,5 roku bez klubu – wrócił do Legii. Miał niewielki udział w wywalczeniu tytułu mistrza Polski w sezonie 2001/2002. Bardzo dobrze wiodło mu się na Cyprze, gdzie w barwach Anorthosisu Famagusta oraz APOEL-u FC zdobył łącznie mistrzostwo kraju, dwa Puchary Cypru, jeden krajowy Superpuchar oraz tytuł króla strzelców ligi. Po powrocie do Polski grał dla amatorskich AZS Absolwent UW Warszawa oraz KTS Weszło Warszawa. W reprezentacji Polski rozegrał 39 spotkań, zdobywając 11 bramek. Największy sukces w karierze odniósł jednak w kadrze młodzieżowej. W 1992 roku sięgnął z nią po srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.
>>> DWIE BRAMKI WOJCIECHA KOWALCZYKA W PÓŁFINALE IO <<<
1982 – urodził się Łukasz Madej. Wychowanek ŁKS Łódź, w ekstraklasie rozegrał łącznie 417 spotkań, zdobywając 40 bramek. Przywdziewal koszulki Ruchu Chorzów, Lecha Poznań (Puchar i Superpuchar Polski), Górnika Łęczna, Śląska Wrocław (mistrzostwo Polski), GKS Bełchatów i Górnika Zabrze. Za granicę wyjechał tylko raz, podpisując kontrakt z portugalską Academicą de Coimbra. W seniorskiej reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkań, choć rozpiętość między debiutem a ostatnim starciem z orłem na piersi wyniosła… jedenaście lat. Największe sukcesy odniósł w kadrach juniorskich – z reprezentacją Polski U-16 wywalczył wicemistrzostwo (1999), a z drużyną U-18 mistrzostwo Europy (2001). Karierę zakończył w 2018 roku.
>>> ŁUKASZ MADEJ DEBIUTUJE W REPREZENTACJI POLSKI <<<
1986 – urodził się Mariusz Pawelec. Urodzony w Lublinie, w ekstraklasie debiutował w barwach Górnika Łęczna w maju 2004 roku. Po kolejnych trzech sezonach trafił do Górnika Zabrze, a od 2008 roku przywdziewa trykot Śląska Wrocław. Wygrał z nim mistrzostwo Polski (2012), Superpuchar Polski (2012) oraz Puchar Ligi (2009). W kadrze narodowej wystąpił dotąd dwukrotnie, debiutując w niej 15 grudnia 2007 roku w starciu z Bośnią i Hercegowiną.
>>> MARIUSZ PAWELEC PIERWSZY RAZ W NARODOWYCH BARWACH <<<
2016 – zmarł Józef Walczak. Urodzony 3 stycznia 1931 roku w Łodzi, w czasie swojej piłkarskiej kariery grał dla ŁKS oraz Zawiszy Bydgoszcz. Z ŁKS-em w 1958 roku sięgnął po mistrzostwo Polski. Dwa razy wystąpił w seniorskiej reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery trener, prowadził ŁKS (awans do ekstraklasy), Motor Lublin, Bałtyk Gdynia, Lechię Gdańsk, Stal Mielec i Cracovię. Zmarł w wieku 85 lat.
Fot. EastNews