Aktualności
[TEGO DNIA] 14 czerwca, czyli zwycięstwo na pocieszenie
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 14 czerwca.
1911 – urodził się Karol Dziwisz. Jedna z przedwojennych legend Ruchu Hajduki Wielkie (Ruchu Chorzów), w czasie II wojny światowej grał dla BSV Bismarckhuette. Po zakończeniu działań zbrojnych znów założył koszulkę Ruchu, a karierę zakończył w Piaście Gliwice, którego był także trenerem. W reprezentacji Polski w latach 1933-1934 wystąpił dwukrotnie. Zmarł 22 października 1982 roku w Katowicach.
1929 – urodził się Antoni Konopelski. Wychowanek Korony Kraków, w czasie piłkarskiej kariery grał także dla Związkowca/Włókniarza (Garbarni) Kraków, Stali (Zagłębia) Sosnowiec i Cracovii. Zasłynął aż pięcioma spadkami z najwyższej klasy rozgrywkowej, ale mimo to wystąpił w reprezentacji Polski. Jego debiut i zarazem ostatni mecz miał miejsce 4 listopada 1956 roku. Antoni Konopelski zmarł 28 lutego 1977 roku w Krakowie.
1931 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z Czechosłowacją 0:4. Biało-czerwoni pierwszą bramkę stracili już w 30. sekundzie spotkania. Wysoką porażką swoje występy w drużynie narodowej zainaugurował Gustaw Bator.
1978 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Rosario przegrała z Argentyną 0:2. Oba gole dla gospodarzy mundialu strzelił Mario Kempes. Mimo porażki, biało-czerwoni zdołali później awansować do dalszej fazy turnieju.
>>> BIAŁO-CZERWONI PRZEGRYWAJĄ Z ARGENTYNĄ <<<
1982 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Vigo zremisowała z Włochami 0:0. Dla biało-czerwonych, prowadzonych przez trenera Antoniego Piechniczka, było to niezbyt przekonujące rozpoczęcie mundialu w Hiszpanii, który zakończył się jednak powtórzeniem największego sukcesu w historii występów w mistrzostwach świata, czyli trzecim miejscem.
>>> REMIS NA STARCIE MUNDIALU <<<
1997 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Katowicach wygrała z Gruzją 4:1. Łupem bramkowym podzielili się Adam Ledwoń, Mirosław Trzeciak, Krzysztof Bukalski i Krzysztof Nowak. Dla Polaków było to spotkanie pocieszenia, wcześniej już stracili bowiem szansę na awans do francuskiego mundialu. W meczu tym pierwszy i ostatni raz funkcję selekcjonera sprawował Krzysztof Pawlak, który dał szansę debiutu w narodowych barwach Krzysztofowi Nowakowi. Z kadrą pożegnali się natomiast Waldemar Adamczyk i Paweł Skrzypek.
>>> JEDYNY MECZ SELEKCJONERA PAWLAKA <<<
2002 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Tedzon wygrała z USA 3:1. Gole dla drużyny prowadzonej po raz ostatni przez Jerzego Engela strzelili Emmanuel Olisadebe, Paweł Kryszałowicz i Marcin Żewłakow. Dla Polaków było to zwycięstwo na otarcie łez – po porażkach z Koreą Południową i Portugalią stracili bowiem szansę na awans do kolejnej fazy turnieju. Oprócz selekcjonera, z kadrą pożegnali się także Marek Koźmiński, Paweł Sibik i Tomasz Wałdoch.
>>> TRIUMF NA POCIESZENIE W KOREAŃSKIM MUNDIALU <<<
2006 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Dortmundzie przegrała z Niemcami 0:1. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył w doliczonym czasie gry Oliver Neuville. Dla Polaków oznaczało to pożegnanie z niemieckim mundialem – po dwóch meczach nie mieli bowiem na koncie choćby jednego punktu.