Aktualności
[TEGO DNIA] 13 czerwca, czyli „Lewy” rozbija Gruzję
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 13 czerwca.
1903 – urodził się Emil Goerlitz. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Preussen 05/1. FC Katowice, w czasie kariery grał także dla Pogoni Lwów, Edery Triest i Eintrachtu Altenburg. W reprezentacji Polski, w której zadebiutował 18 maja 1924 roku w meczu ze Szwecją, rozegrał osiem spotkań. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Zmarł 17 października 1980 roku w Altenburgu.
1931 – urodził się Wiesław Jańczyk. Przez całą piłkarską karierę w Polsce związany z łódzkimi klubami: Bawełną i ŁKS. Z tym ostatnim zespołem sięgnął po mistrzostwo (1958) i Puchar Polski (1957). Co ciekawe, tytuł mistrza kraju wywalczył także jako… koszykarz. Występował także w barwach australijskiej Polonii SC Melbourne. W piłkarskiej reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie. Syn Romana, innego reprezentanta Polski.
1934 – urodził się Lucjan Brychczy. Wychowanek Pogoni Nowy Bytom, grał też dla Stali Łabędy i Stali (Piasta Gliwice), jednak bezsprzecznie kojarzony jest z Legią Warszawa, której stał się prawdziwą legendą. Do stołecznego klubu trafił w 1954 roku i przywdziewał jego barwy przez kolejne niemal osiemnaście lat. W tym okresie wywalczył cztery mistrzostwa i Puchary Polski, dotarł także z Legią do półfinału Pucharu Europy (poprzednika Ligi Mistrzów). Trzykrotnie został królem strzelców polskiej ligi. Po zakończeniu kariery zawodniczej pozostał wierny klubowi z Łazienkowskiej, przez wiele lat – aż po dziś dzień – pozostając członkiem sztabu szkoleniowego, sam również kilkukrotnie stawał na jego czele. W reprezentacji Polski w latach 1954-1969 rozegrał 58 spotkań, w których zdobył osiemnaście bramek. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960).
>>> LUCJAN BRYCHCZY – LEGENDA EPATUJĄCA SKROMNOŚCIĄ <<<
1968 – urodził się Piotr Jegor. Wychowanek Górnika Knurów, na szersze wody wypłynął w ekstraklasie w barwach Górnika Zabrze. Przywdziewał jego koszulkę w latach 1988-1995, z krótką przerwą na występy w izraelskim Hapoelu Hajfa. Zasłynął piękną bramką zdobytą w pucharowym meczu z Realem Madryt. Mimo zainteresowań wielu klubów zagranicznych, po powrocie z Izraela resztę kariery spędził w ojczyźnie. Grał dla Stali Mielec, Odry Wodzisław Śląski, BKS Stali Bielsko-Biała, Górnika Jastrzębie-Zdrój oraz LKS Bełk. W reprezentacji Polski w latach 1989-1997 rozegrał dwadzieścia spotkań, zdobywając jedną bramkę. Zmarł nagle 17 marca 2020 roku.
1990 – urodził się Mateusz Klich. Wychowanek Tarnovii, z której trafił do ekstraklasowej Cracovii. Dobrymi występami w polskiej lidze zapracował na transfer do niemieckiego VfL Wolfsburg, gdzie jednak nie szło mu najlepiej. Był wypożyczany do holenderskiego PEC Zwolle (krajowy puchar 2014), a następnie trafił do 1. FC Kaiserslautern. Grał także dla innego klubu z Holandii, FC Twente. Od 2017 roku jest zawodnikiem angielskiego Leeds United, z którego był wypożyczony do FC Utrecht. W reprezentacji Polski rozegrał jak dotąd 23 spotkania, zdobywając w nich dwie bramki.
>>> GOL MATEUSZA KLICHA W MECZU Z IRLANDIĄ <<<
2015 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegranym w Warszawie wygrała z Gruzją 4:0. Jako pierwszy z biało-czerwonych do siatki trafił Arkadiusz Milik, a następnie hat-trick skompletował Robert Lewandowski. Kapitan naszej kadry uczynił to w zaledwie cztery minuty. Dla Polaków był to kolejny krok w stronę awansu do turnieju finałowego mistrzostw Europy EURO 2016.