Aktualności
[TEGO DNIA] 12 kwietnia, czyli polski strzelec w Premier League
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 12 kwietnia.
1911 – urodził się Ryszard Koncewicz. Urodzony we Lwowie, w seniorskim futbolu przed wybuchem II wojny światowej grał dla tamtejszej Lechii. Po zakończeniu działań zbrojnych przywdziewał też krótko trykot Polonii Bytom. Dużo większą karierę zrobił jako trener. Z Ruchem Chorzów wywalczył Puchar Polski (za co zostało też przyznane mistrzostwo), wywalczył też tytuły najlepszej drużyny w kraju z Polonią Bytom oraz Legią Warszawa. Wielokrotnie prowadził reprezentację Polski, zarówno będąc członkiem kapitanatu, jak i trenerem oraz selekcjonerem. Łącznie prowadził drużynę narodową w aż 76 spotkaniach. Przez wiele lat pracował też w strukturach i zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zmarł 15 marca 2011 roku.
1978 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Łodzi wygrała z Irlandią 3:0. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna i Włodzimierz Mazur. Przedostatni sprawdzian reprezentacji prowadzonej przez Jacka Gmocha przed wyjazdem na mistrzostwa świata do Argentyny. W drużynie narodowej zadebiutowali wówczas Rudolf Wojtowicz i Roman Wójcicki. Spotkaniem tym karierę reprezentacyjną zakończył Mirosław Justek.
1987 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw Europy rozegranym w Gdańsku zremisowała z Cyprem 0:0. Strata punktów w starciu z tym rywalem została odebrana w kraju jako kompromitacja. Swoje pierwsze i zarazem ostatnie spotkanie w narodowych barwach rozegrał wówczas Jacek Bayer, a z kadrą pożegnali się ponadto Leszek Iwanicki i Mirosław Okoński.
1989 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Rumunią 2:1. Gole dla biało-czerwonych strzelili Jan Urban i Ryszard Tarasiewicz. Było to pierwsze spotkanie rozegrane w 1989 roku w Europie. Wcześniej biało-czerwoni wzięli udział w tournée po Ameryce, gdzie zmierzyli się z Kostaryką, Gwatemalą i Meksykiem. W meczu z Rumunią debiut w reprezentacji Polski zaliczył Roman Szewczyk.
1995 – urodził się Przemysław Frankowski. Wychowanek gdańskiej Lechii, w barwach której debiutował w ekstraklasie dwa dni po swoich 18. urodzinach. W 2014 roku przeniósł się do Jagiellonii Białystok, od razu stając się jednym z jej kluczowych piłkarzy. Od 2019 roku jest zawodnikiem amerykańskiego Chicago Fire. W reprezentacji Polski zadebiutował 23 marca 2018 roku w starciu z Nigerią. Od tego czasu zagrał z orłem na piersi dziesięć razy, zdobywając jedną bramkę.
1996 – urodził się Jan Bednarek. Wychowany w wielkopolskim Kleczewie, przez tamtejszy Sokół i MSP Szamotuły trafił do Lecha Poznań. Tam, po przejściu przez kolejne szczeble juniorskie, został włączony do zespołu seniorów. Prawdziwą szansę w „Kolejorzu” dostał jednak dopiero po rocznym wypożyczeniu do Górnika Łęczna. Po pierwszym pełnym sezonie w barwach Lecha został zauważony przez angielskie Southampton FC. Dzięki przenosinom do „Świętych” stał się najdrożej sprzedanym zawodnikiem z polskiej ligi. Rekord pobił dopiero Radosław Majecki. W reprezentacji Polski zadebiutował 4 września 2017 roku w meczu z Kazachstanem. Od tego czasu rozegrał w narodowych barwach 21 spotkań, zdobywając jedną bramkę. Miała ona szczególną wagę – została bowiem zdobyta podczas meczu mistrzostw świata przeciwko Japonii.