Aktualności

[TEGO DNIA] 11 kwietnia, czyli trzech selekcjonerów

Aktualności11.04.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 11 kwietnia.

1934 – niezgoda na wyjazd polskiej kadry na mecz o awans na mistrzostwa świata. Reprezentacja Polski po raz pierwszy wzięła udział w mundialu w 1938 roku. Mogła to osiągnąć jednak cztery lata wcześniej. O promocję biało-czerwoni walczyli z Czechosłowacją. W pierwszym spotkaniu, rozegranym 15 października 1933 roku w Warszawie, Polacy przegrali 1:2. Rewanż miał odbyć się 15 kwietnia 1934 roku w Pradze, jednak do tego starcia nigdy nie doszło. Cztery dni wcześniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zapadła bowiem decyzja, na mocy której reprezentacja Polski nie wyjechała do stolicy Czechosłowacji, tracąc tym samym szansę na historyczny awans. Powodem był terytorialny spór z sąsiadami o Zaolzie. Mecz został oddany walkowerem, a FIFA nałożyła na PZPN karę grzywny.

1963 – urodził się Waldemar Fornalik. Jako piłkarz nierozerwalnie związany z Ruchem Chorzów, w którym spędził całą zawodniczą karierę. Na poziomie ekstraklasy w barwach „Niebieskich” rozegrał 233 spotkania, zdobywając z Ruchem mistrzostwo kraju (1989). Po zakończeniu kariery został asystentem trenera chorzowskiego klubu, a jako pierwszy szkoleniowiec debiutował w Polonii Bytom. Jako lider sztabu pracował też w Górniku Zabrze, Odrze Wodzisław Śląski, Polonii Warszawa, Widzewie Łódź, Ruchu Chorzów, a od 2017 roku prowadzi Piast Gliwice, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski. W latach 2009-2012 pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Pod jego wodzą kadra rozegrała 18 spotkań, wygrywając osiem z nich.

1963 – zmarł Henryk Reyman. Legenda krakowskiej Wisły, w której barwach występował przez całą seniorską karierę. Dwa razy wywalczył z nią mistrzostwo Polski (1927, 1928), dwukrotnie został też królem strzelców ligi polskiej. Do dziś należy do niego rekord pod względem liczby bramek zdobytej w jednym sezonie ligowym – w 1927 roku trafił do siatki aż 37 razy. W reprezentacji Polski rozegrał dziewięć spotkań, zdobywając pięć bramek. Wziął z nią udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, będąc kapitanem zespołu. Pełnił też funkcję kapitana związkowego, odpowiednika obecnego selekcjonera reprezentacji narodowej, po II wojnie światowej aktywnie działał w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Od 2008 roku imię Henryka Reymana nosi stadion „Białej Gwiazdy”. Zmarł 11 kwietnia 1963 roku.

1968 – urodził się Mirosław Trzeciak. Urodzony w Koszalinie, karierę rozpoczynał w tamtejszej Gwardii, ale na szersze wody wypłynął w Lechu Poznań. Z „Kolejorzem” trzy razy wywalczył mistrzostwo kraju, do których dorzucił dwa Puchary oraz Superpuchary Polski. Z Poznania wyjechał wiosną 1995 roku, by zasilić szeregi szwajcarskiego Young Boys Berno. Grał także dla Maccabi Tel Awiw, a w 1996 roku przywdział koszulkę ŁKS Łódź. W sezonie 1996/1997 wywalczył koronę króla strzelców ligi polskiej, a w kolejnych rozgrywkach cieszył się z mistrzostwa Polski. Karierę kończył w hiszpańskich klubach – Osasunie Pampeluna oraz CP Ejido. W reprezentacji Polski rozegrał 22 spotkania, zdobywając osiem bramek.


1981 – zmarł Czesław Krug. Jako piłkarz grał dla stołecznych Varsovii i Polonii. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej aktywnie działał w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej. Po wojnie kilkukrotnie pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski, także jako członek kapitanatu. W 1960 roku poprowadził biało-czerwonych na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie. Zmarł 11 kwietnia 1981 roku w wieku 77 lat.

2001 – zmarł Jerzy Krasówka. Urodził się 17 lipca 1924 roku w Gliwicach, ale czasy międzywojenne spędził po niemieckiej stronie granicy Górnego Śląska. Grał dla SV Schomberg i 09 Beuthen, a po II wojnie światowej krótko w Andaluzji Brzozowice-Kamień. Największą część swojej kariery spędził w Szombierkach Bytom, z krótką przerwą na grę w Górniku Radlin. W reprezentacji Polski wystąpił pięciokrotnie, znalazł się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach (1952). Po zakończeniu kariery trener w wielu śląskich klubach. Zmarł 11 kwietnia 2001 roku w niemieckim Wetzlarze.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności