Aktualności

[TEGO DNIA] 10 października, czyli hat-trick „Lewego” w Rydze

Aktualności10.10.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 10 października.

1906 – urodził się Franciszek Wilczkiewicz. Karierę piłkarską spędził w krakowskich Sparcie oraz Garbarni. Z Garbarnią w 1931 roku zdobył tytuł mistrza Polski. W reprezentacji narodowej w latach 1931-1932 rozegrał dwa spotkania. Po zakończeniu kariery trener drużyn z niższych klas rozgrywkowych. Zmarł 10 sierpnia 1968 roku w Lublińcu.

1926reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Fredrikstad wygrała z Norwegią 4:3. Po dwie bramki dla biało-czerwonych zapisali na swoim koncie Józef Kałuża i Mieczysław Balcer. Spotkaniem z Norwegią karierę reprezentacyjną zakończył Franciszek Gierbatowski.

1937reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Warszawie wygrała z Jugosławią 4:0. Dwa gole strzelił w tym starciu Leonard Piątek, po jednym zaś Jerzy Wostal i Ernest Wilimowski. Reprezentacyjny debiut zaliczył Bolesław Habowski. Było to pierwsze spotkanie reprezentacji Polski w tym dniu, obie kadry traktowane były równorzędnie. W rewanżowym meczu Polacy przegrali 0:1, ale po raz pierwszy w historii awansowali do turnieju finałowego mistrzostw świata.

1937reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Katowicach wygrała z Łotwą 2:1. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Franciszek Pytel i Jerzy Piec. Dla strzelca pierwszego gola był to jedyny mecz w narodowych barwach. Starciem z Łotwą reprezentacyjną karierę rozpoczął Antoni Łyko, zakończyli ją natomiast Hubert Gad, Józef Kotlarczyk i Władysław Pawłowski. Było to drugie spotkanie reprezentacji Polski w tym dniu, obie kadry traktowane były równorzędnie.

1943 – urodził się Jan Wraży. Karierę zaczynał w GKS Rozbark, by w 1965 roku trafić do GKS Katowice. Najlepszy okres jego kariery wiąże się jednak z występami w barwach Górnika Zabrze. Wraży dwa razy wywalczył z zabrzanami mistrzostwo Polski i krajowy puchar (1971, 1972). Dotarł też z Górnikiem do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. Ostatnie lata profesjonalnej kariery spędził we Francji, grając dla US Valenciennes-Anzin. Grał też dla belgijskiego RFC Hautrage oraz francuskiego Stade Vieux-Condeen. W dwóch ostatnich klubach pracował również jako trener. W reprezentacji narodowej rozegrał łącznie siedem spotkań, debiutując 17 grudnia 1968 roku w starciu z Argentyną. Po zakończeniu kariery na stałe osiadł w Belgii, gdzie zmarł 6 kwietnia 2019 roku.

1945 – zmarł Leonard Malik. Urodzony 25 października 1908 roku w Katowicach, w czasie kariery grał dla tamtejszej Pogoni, a także Polonii Warszawa oraz Prochu Pionki. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 26 października 1930 roku, w towarzyskim meczu z Łotwą, w którym zdobył bramkę. Zmarł 10 października 1945 roku w Mysłowicach.

1948reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie zremisowała z Rumunią 0:0. Debiut w koszulce z orłem na piersi zaliczył Zdzisław Mordarski, pożegnał się z nią natomiast Jan Przecherka.

1952 – urodził się Janusz Sybis. Wychowanek i jedna z największych legend Śląska Wrocław, w którym spędził całą piłkarską karierę. Z klubem ze stolicy Dolnego Śląska zdobył mistrzostwo (1977) i Puchar (1976) Polski. W reprezentacji Polski w latach 1976-1980 rozegrał osiemnaście spotkań, zdobywając dwie bramki.

1952 – zmarł Mieczysław Wiśniewski. Urodzony 23 listopada 1892 roku, w czasie swojej kariery grał dla Wacker Wiedeń, Phoenix Wiedeń, Wiener AC, Viktorii Wiedeń, 1. Simmeringer SC, Vienna Cricket, SpC Rudolfshuegel, Cracovii i Wisły Kraków. W reprezentacji Polski w latach 1922-1924 rozegrał sześć spotkań. Wziął z nią udział w turnieju finałowym Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (1924). Zmarł 10 października 1952 roku w Krakowie.

1960 – urodził się Paweł Król. Wychowanek Stali Zawadzkie, z której przez Odrę Opole trafił do Śląska Wrocław. Z klubem tym w 1987 roku zdobył Puchar Polski. W reprezentacji Polski w latach 1981-1988 rozegrał 22 spotkania, zdobywając trzy bramki.

1962reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Chorzowie przegrała z Irlandią Północną 0:2. Tym nieudanym akcentem z kadrą narodową pożegnali się Ryszard Budka, Norbert Gajda i Władysław Kawula.

1967 – urodził się Jacek Zieliński. Wychowanek Orła Wierzbica, z którego przeniósł się do Igloopolu Dębica. W barwach tego klubu debiutował w ekstraklasie, a wiosną 1992 roku został piłkarzem Legii Warszawa. W drużynie ze stolicy występował już do końca kariery, zdobywając z nią trzy mistrzostwa Polski (1994, 1995, 2002) i trzy krajowe puchary (1994, 1995, 1997). W reprezentacji narodowej w latach 1995-2003 rozegrał sześćdziesiąt spotkań, zdobywając jedną bramkę. Wziął z nią udział w turnieju finałowym mistrzostw świata (2002). Po zakończeniu kariery trener i dyrektor sportowy, prowadził między innymi Legię Warszawa, Koronę Kielce i reprezentację Polski do lat 20. Obecnie dyrektor Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

>>> JEDYNY GOL JACKA ZIELIŃSKIEGO W REPREZENTACJI POLSKI <<<

1971reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Warszawie przegrała z Republiką Federalną Niemiec 1:3. Jedynego gola dla drużyny prowadzonej przez Kazimierza Górskiego strzelił Robert Gadocha. Debiuty w kadrze narodowej zaliczyli Antoni Kot i Jan Tomaszewski, a dla tego pierwszego był to jedyny mecz w koszulce z orłem na piersi. Swą reprezentacyjną karierę zakończyli natomiast Stanisław Oślizło i Jerzy Sadek.

>>> NIEUDANY DEBIUT JANA TOMASZEWSKIEGO <<<

1973 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Rotterdamie zremisowała z Holandią 1:1. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zdobył tuż przed przerwą Kazimierz Deyna. W meczu tym po raz pierwszy w kadrze narodowej wystąpił Zygmunt Kalinowski.

1979reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Krakowie wygrała z Islandią 2:0. Oba gole dla zespołu prowadzonego przez Ryszarda Kuleszę strzelił Roman Ogaza. Dla Henryka Wieczorka było to pożegnalne spotkanie w koszulce z orłem na piersi.

>>> WYGRANA BIAŁO-CZERWONYCH Z ISLANDIĄ <<<

1981 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Lipsku wygrała z Niemiecką Republiką Demokratyczną 3:2. Dwie bramki dla biało-czerwonych zapisał na swoim koncie Włodzimierz Smolarek, jedną natomiast dołożył Andrzej Szarmach. Wyjazdowe zwycięstwo znacznie przybliżyło drużynę Antoniego Piechniczka do awansu.

>>> POLACY WYGRYWAJĄ W LIPSKU <<<

1982reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Lizbonie przegrała z Portugalią 1:2. Jedynego gola dla polskiej kadry strzelił w ostatniej minucie Paweł Król. W starciu z Portugalczykami ostatni raz w narodowych barwach pojawił się Włodzimierz Mazur.

>>> PORAŻKA POLAKÓW W LIZBONIE <<<

1990reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z USA 2:3. Bramki dla zespołu prowadzonego przez Andrzeja Strejlaua zdobyli Roman Kosecki i Jacek Ziober.

>>> TOWARZYSKA PORAŻKA Z USA <<<

1998 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Warszawie wygrała z Luksemburgiem 3:0. Łupem bramkowym podzielili się Jerzy Brzęczek, Andrzej Juskowiak i Mirosław Trzeciak. Polacy wystąpili w tym spotkaniu w nietypowych, bo czarnych koszulkach.

>>> BIAŁO-CZERWONI NA… CZARNO <<<

2009reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Pradze przegrała z Czechami 0:2. W starciu tym po raz pierwszy kadrę poprowadził Stefan Majewski, a po raz ostatni wystąpili w niej Wojciech Kowalewski i Piotr Polczak.

>>> SMUTNA PORAŻKA W PRADZE <<<

2019reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Rydze wygrała z Łotwą 3:0. Hat-trickiem popisał się w tym starciu Robert Lewandowski. Biało-czerwoni ostatecznie zapewnili sobie awans, wygrywając grupę kwalifikacyjną.

>>> HAT-TRICK „LEWEGO” W STARCIU Z ŁOTWĄ <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności