Aktualności
[TEGO DNIA] 1 września, czyli reprezentacja Polski powraca na mundial
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 1 września.
1969 – urodził się Grzegorz Lewandowski. Wychowanek Zawiszy Grzmiąca, z którego przez Gwardię Koszalin trafił do ekstraklasowej Wisły Kraków. W 1994 roku zaliczył epizod w hiszpańskim CD Logrones, po czym założył koszulkę Legii Warszawa. W pierwszym sezonie w barwach „Wojskowych” zdobył mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Polski. Występował również w SM Caen, Polonii Warszawa, Zagłębiu Lubin, RKS Radomsko, Hutniku Kraków, Adelaide City Force, Kotwicy Kołobrzeg, Ruchu Wysokie Mazowieckie, Astrze Ustronie Morskie, ŁKS Łomża, Redze-Meridzie Trzebiatów, Sławie Sławno, Mewie Resko i Olimpii/Mieszko Warszkowo. W reprezentacji Polski w latach 1993-1996 rozegrał pięć spotkań.
>>> DEBIUT GRZEGORZA LEWANDOWSKIEGO W REPREZENTACJI POLSKI <<<
1972 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego Igrzysk Olimpijskich rozegranym w Norymberdze wygrała z Niemiecką Republiką Demokratyczną 2:1. Oba gole dla zespołu prowadzonego przez Kazimierza Górskiego strzelił Jerzy Gorgoń. Debiutanckie spotkanie w narodowych barwach rozegrali Zbigniew Gut i Ryszard Szymczak. Polacy finalnie triumfowali w całej rywalizacji, sięgając po złoty medal olimpijski.
>>> DWA GOLE JERZEGO GORGONIA W MECZU Z NRD <<<
1974 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Helsinkach wygrała z Finlandią 2:1. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Andrzej Szarmach i Grzegorz Lato. Polacy ostatecznie nie zdołali wywalczyć awansu.
1989 – zmarł Kazimierz Deyna. Urodzony 23 października 1947 roku, wychowanek Włókniarza Starogard Gdański. W czasie swojej kariery przywdziewał koszulki ŁKS Łódź, Legii Warszawa, Manchesteru City oraz San Diego Sockers. W Legii, w której spędził najlepsze piłkarskie lata, zapracował na miano prawdziwej legendy. Rozegrał w jej barwach ponad 300 spotkań, sięgając po dwa mistrzostwa Polski (1969, 1970), jeden krajowy puchar (1973) i awansował do półfinału Pucharu Europy. Uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu, w reprezentacji narodowej rozegrał 97 spotkań, zdobywając 41 bramek. Na swoim koncie zapisał złoty (1972) i srebrny (1976) medal Igrzysk Olimpijskich, a także trzecie miejsce mistrzostw świata (1974). Wziął również udział w mundialu w 1978 roku. W 1974 roku zajął trzecie miejsce w plebiscycie na najlepszego piłkarza świata („Złota Piłka”). Zginął tragicznie w wypadku samochodowym w San Diego 1 września 1989 roku.
>>> ANALIZA: JAK GRAŁ KAZIMIERZ DEYNA W WIELKIM MECZU Z HOLANDIĄ? <<<
Fot. PAP
1992 – zmarł Rudolf Patkolo. Urodzony 13 października 1922 roku w Budapeszcie, przed i tuż po drugiej wojnie światowej zakładał koszulki węgierskich Ujpesti TE i Gamma FC. W reprezentacji Węgier rozegrał dwa spotkania. W 1948 roku, po ślubie z Polką, przeniósł się nad Wisłę i przywdział barwy ŁKS Łódź. Występował również w Gwardii Bydgoszcz, Wiśle Kraków, Stali Stalowa Wola i Kujawiaku Włocławek. W reprezentacji Polski w latach 1949-1952 rozegrał trzy spotkania. Zmarł 1 września 1992 roku w Stalowej Woli.
2001 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie wygrała z Norwegią 3:0. Gole dla drużyny dowodzonej przez Jerzego Engela strzelili Paweł Kryszałowicz, Emmanuel Olisadebe i Marcin Żewłakow. Dla biało-czerwonych było to zwycięstwo, które zagwarantowało im awans na mundial rozgrywany w Korei i Japonii. Polacy powrócili na mistrzostwa świata po szesnastu latach przerwy.
>>> REPREZENTACJA POLSKI WRACA NA MISTRZOSTWA ŚWIATA <<<
2017 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Kopenhadze przegrała z Danią 0:4. W tak nieudanym spotkaniu debiut w narodowych barwach zaliczył Maciej Makuszewski. Dla podopiecznych Adama Nawałki była to jedyna porażka poniesiona w całych kwalifikacjach.