Aktualności
[TEGO DNIA] 1 maja, czyli Marek Saganowski debiutuje w reprezentacji
1904 – urodził się Zygmunt Jesionka. Przez zdecydowaną część kariery związany z krakowskimi klubami. Jako junior zbierał szlify w barwach Białych, Olimpii oraz Rewji. W czasie kariery seniorskiej przywdziewał koszulki Wawelu i Garbarni, a ostatnie zawodnicze lata spędził jako gracz warszawskiej Legii. Po zawieszeniu butów na kołku zajął się pracą trenerską. Pracował między innymi w Tarnovii i Cracovii, był również członkiem zarządu PZPN. 26 września 1954 roku, wraz z Michałem Matyasem, poprowadził seniorską reprezentację Polski w starciu z NRD. Zmarł 20 kwietnia 1985 roku.
1922 – urodził się Jan Wiśniewski. Na świat przyszedł w duńskim Ringsted, przed i w trakcie II wojny światowej grał dla klubów z Lwowa: Sokoła, ZZK i Lokomotiwu. Po zakończeniu działań wojennych przywdział koszulkę Polonii Bytom, z którą w 1954 roku wywalczył mistrzostwo Polski. Ostatni sezon w karierze spędził w chorzowskim Ruchu. W reprezentacji Polski, w której zadebiutował 6 listopada 1949 roku, rozegrał dziewięć spotkań, zdobywając jedną bramkę. Znalazł się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach (1952). Zmarł 10 marca 2006 roku w Chorzowie.
1932 – urodził się Robert Grzywocz. Karierę piłkarską zaczynał w juniorskich zespołach Kresów Chorzów oraz AKS/Budowlanych Chorzów. Po opuszczeniu Budowlanych w 1952 roku, grał dla GWKS Bielsko, Wawelu Kraków i Legii Warszawa. Największe sukcesy odnosił jednak w ostatnich latach kariery, w barwach ŁKS Łódź. Z klubem tym sięgnął po mistrzostwo (1958) oraz Puchar (1957) Polski. Po zakończeniu kariery szkolił młodzież w ŁKS oraz innych klubach łódzkich. W reprezentacji Polski w 1954 roku wystąpił dwukrotnie. Zmarł 24 sierpnia 2018 roku.
1950 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Tiranie zremisowała z Albanią 0:0. Spotkaniem tym w drużynie narodowej zadebiutowali Teodor Anioła i Zygfryd Słoma, obaj z poznańskiego Lecha.
1958 – urodził się Waldemar Waleszczyk. Przez niemal całą piłkarską karierę związany z Ruchem Chorzów. W ekstraklasie w barwach „Niebieskich” rozegrał niemal 150 spotkań i zdobył mistrzostwo Polski (1989). Ostatnim klubem w jego karierze była Concordia Knurów. W reprezentacji wystąpił tylko raz – 11 grudnia 1985 roku w towarzyskim meczu z Turcją.
1968 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie zremisowała z Holandią 0:0. Debiut w narodowych barwach na swoim koncie zapisał w tym spotkaniu Henryk Latocha, po raz ostatni w koszulce z orłem na piersi wystąpił natomiast Krystian Michallik.
1975 – zmarł Zbigniew Niziński. Urodzony 2 kwietnia 1900 roku, na poziomie ekstraklasy debiutował w barwach Warty Poznań, grał też dla Unii Poznań, TKS Toruń, Gedanii Gdańsk, Polonii Bydgoszcz oraz Legii Poznań. W reprezentacji Polski wystąpił raz, w towarzyskiej potyczce z Rumunią, rozegranej 3 września 1922 roku. Po zakończeniu kariery piłkarskiej sędzia oraz trener. Zmarł 1 maja 1975 roku.
1977 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Kopenhadze wygrała z Danią 2:1. Obie bramki dla biało-czerwonych zdobył Włodzimierz Lubański, dla którego były to pierwsze trafienia w narodowych barwach od 6 czerwca 1973 roku, gdy doznał kontuzji w meczu z Anglią. Dla drużyny prowadzonej przez Jacka Gmocha był to bardzo ważny krok w stronę awansu do argentyńskiego mundialu. Depeszę gratulacyjną wysłał nawet I sekretarz KC PZPR Edward Gierek.
1985 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Brukseli przegrała z Belgią 0:2. Bramki dla naszych rywali zdobyli Erwin van den Bergh oraz Frank Vercauteren. Dla Polaków była to pierwsza porażka w kwalifikacjach, ale wcześniej zdarzyło im się niespodziewanie stracić punkty w potyczce z Albanią. Mimo to zespół Antoniego Piechniczka wygrał grupową rywalizację i zapewnił sobie udział w meksykańskich mistrzostwach świata.
1988 – zmarł Erwin Nyc. Urodzony 24 maja 1914 roku w Katowicach, karierę zaczynał w tamtejszej Pogoni. Tuż przed II wojną światową przywdziewał koszulkę Polonii Warszawa, a w czasie działań wojennych grał dla 1. FC Katowice, LSV Markersdorf oraz LSV Furstenwalde. W 1945 roku powrócił do Pogoni, gdzie grał do końca kariery. Po odwieszeniu butów na kołek pracował jako trener w klubach ze Śląska. W reprezentacji Polski w latach 1937-1939 wystąpił jedenaście razy. Znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata w 1938 roku. Zmarł 1 maja 1988 roku w Piekarach Śląskich.
1991 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegranym w Dublinie zremisowała z Irlandią 0:0. Rezultat ten nieco skomplikował sytuację biało-czerwonych w walce o awans, ale nie zamknął drzwi. Niestety, później zespół Andrzeja Strejlaua – mimo braku porażki do końca kwalifikacji – nie zdołał zapewnić sobie promocji, finiszując na trzecim miejscu w grupie, za Anglią oraz Irlandią.
1991 – urodził się Bartosz Salamon. Wychowanek Concordu Murowana Goślina, z którego w 2004 roku trafił do juniorskich zespołów Lecha Poznań. W 2007 roku wyjechał do Włoch, gdzie od tego czasu przywdziewał koszulki Brescii Calcio, Foggii Calcio, AC Milan, UC Sampdorii, Pescary Calcio, Cagliari Calcio i Frosinone Calcio. Obecnie jest zawodnikiem SPAL 2013. W reprezentacji Polski, w której zadebiutował 26 marca 2013 roku, rozegrał jak dotąd dziewięć spotkań. Znalazł się w kadrze na mistrzostwa Europy UEFA EURO 2016 we Francji.
1996 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Mielcu zremisowała z Białorusią 1:1. Prowadzenie biało-czerwonym dał Wojciech Kowalczyk, ale w drugiej połowie do wyrównania doprowadził Petr Kaczuro. Był to ostatni mecz w roli selekcjonera dla Władysława Stachurskiego, którego zastąpił Antoni Piechniczek. W narodowych barwach, w wieku zaledwie 17 lat, zadebiutował Marek Saganowski, natomiast po raz ostatni z orłem na piersi wystąpił Jacek Bednarz.