Aktualności

[TALENT PRO] Zgrupowanie okiem… Andrzeja Dawidziuka

Aktualności24.07.2019 
O pozycji bramkarza mówi się, że jest najbardziej specjalistyczną wewnątrz całego zespołu piłkarskiego. Podobnie jest na zgrupowaniu Talent Pro w Opalenicy, gdzie młodymi golkiperami zajmują się uznane nazwiska w fachu szkoleniowym. Józef Młynarczyk jest byłym reprezentantem Polski i zdobywcą Ligi Mistrzów, a Maciej Borowski jest w sztabie kadry U-19. – Zwracamy uwagę  na wszechstronny  rozwój, staramy się tak ułożyć plan i podzielić czas, by jak najbardziej optymalnie wykorzystać wspólną okazję do pracy – mówi trzeci z tej grupy, czyli Andrzej Dawidziuk, wychowawca wielu utalentowanych polskich bramkarzy i koordynator Szkolenia Bramkarzy i Trenerów Bramkarzy w PZPN.

Andrzej Dawidziuk:

Patrząc na cel i to, czemu poświęcone jest to zgrupowanie, zacząłbym od aspektów organizacyjnych. Zawodnicy mają warunki stworzone idealne do tego, by aktywnie poświęcić się pracy. To z kolei pomaga trenerom w zoptymalizowaniu ich pracy. Mamy tu na myśli świetnie przygotowane trzy boiska, które mają ogromne znaczenie w realizowaniu celu. Cała infrastruktura związana z hotelem, wyżywieniem, odnową i wszystkim, co jest niezbędne do jak najlepszego przepracowania okresu. Podobnie było w Esteponie zimą, przy pierwszym zgrupowaniu projektu Talent Pro.

Po samej pracy widzę, że to oddziaływanie na tych zawodników nie tylko w rozwoju umiejętności, ale i w innych obszarach jest bardzo duże. Im szybciej do świadomości młodego człowieka trafi informacja o sposobie prowadzenia się, funkcjonowania na i poza boiskiem, tym lepiej. Chodzi  miedzy innymi o odżywianie, komunikowanie się, regenerację i tym podobne.

Jeśli spojrzelibyśmy na to, z czego składa się doba piłkarza, to czas spędzony na boisku to 90 minut  trening, godzina przed i po  treningu. A więc  bardzo ważne jest to jak zawodnik spędza pozostałe godziny w ciągu doby, które w takim samym stopni maja wpływ na  jego rozwój .  Młodzi ludzie mają „plastyczne” głowy: można ukierunkować ich sposób myślenia, świadomość. Jeśli będziemy o to dbali, to możemy być spokojni, o ich rozwój.

W porównaniu z zimowym zgrupowaniem zmienił się rocznik, odszedł z projektu 2002, ale doszedł nowy, czyli chłopcy z 2005. Potencjał i możliwości tych chłopców są zróżnicowane. Część z tych, którzy stanowili czołówkę w danych rocznikach z różnych względów nie mogli przyjechać do Opalenicy. Szanse i możliwość na pobyt  na zgrupowaniu mają za to inni. Głównym celem jest uzupełnienie szkolenia  w klubach: jako PZPN nie mamy tak ogromnego wpływu na ich szkolenie jak codzienna praca w klubach, ale uzupełniamy to zwracając uwagę na obszary, które zoptymalizują rozwój tych bramkarzy.

Przyjęta struktura jest jasna: współpraca z klubami układa się bardzo dobrze,  po takim zgrupowaniu odwiedzam wszystkie  kluby spotykam się z trenerami  dzieląc się spostrzeżeniami z wspólnej pracy na zgrupowaniu Trenerzy otrzymują wszystkie materiały dotyczące bramkarza zarówna w formie zapisu video z części praktycznej jak i dokumentacji z obszarów przygotowania mentalnego, technicznego taktycznego motorycznego wyniki poziom zmęczenia itp. oraz kartę oceny, która zawiera wiele szczegółowych informacji o zawodniku. Nowym zjawiskiem, które nasiliło w ostatnim czasie to liczba bramkarzy, którzy w młodym, a nawet bardzo młodym wieku wyjeżdżają zagranicę, ale to temat na osobną rozmowę.

Warto pamiętać,  że w tej chwili pierwsza możliwość dla nas spotkania się z chłopcami to wiek 12 lat. Kiedyś było tak, że spotkaliśmy się dopiero na zgrupowaniach U-15. A nie tak dawno odbyło się spotkanie selekcyjne dla bramkarzy z rocznika 2007. Od tego momentu  trafiają oni do bazy danych i monitorujemy ich rozwój oraz spotykamy się we wszystkich projektach Polskiego Związku Piłki Nożnej: czterech akcjach Akademii Młodych Orłów, zgrupowań reprezentacji narodowych od kategorii U-15 i oczywiście Talent Pro.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności