Aktualności

[TALENT PRO] Momenty przełomowe, gra i piękne gole

Aktualności14.01.2021 
– Jest to fajna przygoda. Sztab jest bardzo duży, wszystko jest przygotowane i kontrolowane: co robimy dobrze, a co jest do poprawy – mówi Rafał Boczoń z warszawskiej Legii o zgrupowaniu Talent PRO. Jednak dla powołanych zawodników w ostatnich dniach przyszedł pierwszy moment weryfikacji z tego, jak przyswajają informacje od swoich trenerów.

W Hiszpanii jest ich niemal pięćdziesięciu i dostają nowe informacje: dzień w dzień na odprawach i w analizach, poprzez treningi oraz zajęcia teoretyczne. Dotyczą one choćby tego, że drugi rok piłkarze powoływani na Talent PRO przyswajają ustawienie 1-3-5-2. – W Lechu gramy inaczej. Dla mnie jest to jednak fajne do nauki gry blisko przeciwnika, jeden na jeden – zauważa Michał Gurgul, obrońca młodzieżowych drużyn „Kolejorza”.

Jednak taktyka i kwestie indywidualne to niejedyne rzeczy, które są wartościowe dla chłopców. – Sztab to absolutny top, jeśli chodzi o to, kogo mamy do dyspozycji w piłce młodzieżowej – zauważa Robert Podoliński, trener i ekspert TVP. Faktycznie, oprócz selekcjonerów reprezentacji juniorskich są też szkoleniowcy z akademii, skauci, a także osobowości, które w ostatnich kilkudziesięciu latach po prostu stanowiły o historii polskiego futbolu.

Tych historii młodzi piłkarze często nie mają prawa pamiętać, ale są one warte poznania. W tym celu każdego wieczoru te osoby – dotychczas Józef Młynarczyk, Stefan Majewski, Tomasz Zahorski, Sebastian Mila, Dariusz Gęsior, Dariusz Koseła i Arkadiusz Onyszko – opowiadają o swoich momentach przełomowych. – Warto nie tylko poznawać te historie, kariery, ale przede wszystkim pytać wszystkie te osoby o każdą wątpliwość, o ich doświadczenia, detale w grze – zwracał się do zawodników koordynator projektu Talent PRO, Bartłomiej Zalewski.

Te doświadczenia są istotne, ale przed zawodnikami w czwartek kolejny ważny dzień: cały spędzony z selekcjonerem Jerzym Brzęczkiem. Odprawy, dwa treningi i na wieczór również ze spotkaniem, które będzie kolejną motywacją w trakcie całego zgrupowania.
<<<GALERIA Z MECZÓW WEWNĘTRZNYCH TALENT PRO>>>

Taką motywacją są również gry wewnętrzne, które zwieńczają pewien okres pracy sztabów z zawodnikami z konkretnych pozycji i formacji. Tym razem odbyły się one we wtorek, a w wymieszanych składach rywalizowały wszystkie roczniki: od 2004 do 2006. – Na początku było ciężko grać ze starszymi kolegami, ale da się do tego dostosować. Kilka treningów i wszystko jest normalnie – mówił Rafał Boczoń. Korzyścią była również pogoda w jakiej toczyły się mecze. – Słońce nie przeszkadzało, bardziej to, że dużo pracowaliśmy w obronie, wyskakiwaliśmy do przeciwników za wszelką cenę – uśmiechał się Michał Gurgul. Pomimo starań defensorów kilka z trafień zawodników Talent PRO było wyjątkowej urody.

– W zeszłym roku mieliśmy na zgrupowaniu w Pinatar piłkarzy, którzy już występują w seniorskich drużynach, choćby w pierwszej lidze, ekstraklasie… To mega przyjemność oglądać ich teraz w tych rozgrywkach i mam nadzieję, że tak będzie również z tymi zawodnikami – mówi Podoliński. – Sam sporo pracowałem z grupami młodzieżowymi i to od 2000 roku. Ta świadomość piłkarzy, znajomość realiów, sposób dbania o siebie, potrzeby odpowiedniej odnowy biologicznej, sposobu odżywiania, punktualności, dbania o sprzęt to jest coś, co w ostatnim czasie bardzo podniosło się u młodych zawodników.

Jedną z osób, które ze sztabu szkoleniowego są w całym projekcie nowe jest… selekcjoner reprezentacji Polski U-21, Maciej Stolarczyk, który kilka lat temu pracował w PZPN. – Bardzo wiele się zmieniło, powstało wiele projektów – Internetowy System Obserwacji i Skautingu, całoroczne zgrupowania Akademii Młodych Orłów, które pomagają w selekcjonowaniu młodych graczy. To, co się kiedyś nie zdarzało – czyli zawodnicy przechodzący przez wszystkie szczeble obserwacji – teraz staje się normą. Każdy wyróżniający się junior, młodzieżowiec jest monitorowany, te diamenciki nie są pomijane. Oni najczęściej w wieku 13-14 lat trafiają do większych akademii, ale sam proces selekcji, styczności z trenerami kadr młodzieżowych zaczyna się wcześniej i trwa, obejmuje cały kraj, mnóstwo osób jest zaangażowanych. Trzeba czasu, by zebrać owoce tej pracy – zauważa.

Jednak te diamenty potrzebują oszlifowania i do tego jest również zgrupowanie Talent PRO. Wprowadzony od pierwszej edycji monitoring wysiłku daje informacje trenerom przygotowującym jednostki do ćwiczeń, a w środę oznaczało to, że po zajęciach na boisku popołudniem mieli oni tylko trening mentalny i regeneracyjny na rowerkach w siłowni. Wszystko po to, by być przygotowanymi na drugą część zgrupowania. Kto wie, czy nie przyjdzie dla nich wtedy moment przełomowy na wczesnych etapach karier.

Michał Zachodny, współpraca Adam Delimat

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności