Aktualności

[RELACJA] Czerczesow, Allegri i Pardew o wyzwaniach w pracy trenera

Aktualności16.10.2019 
W Warszawie w ubiegły weekend odbyło się jubileuszowe, 40. sympozjum AEFCA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Trenerów. Massimiliano Allegri, Gerard Houllier, Alan Pardew, Stanisław Czerczesow, Jerzy Brzęczek… to tylko niektóre nazwiska, które można było spotkać. Polski Związek Piłki Nożnej wraz ze Stowarzyszeniem Trenerów Piłki Nożnej był współorganizatorem tego wielkiego wydarzenia.

Sympozjum otworzyli Walter Gagg, prezes AEFCA Marek Koźmiński, wiceprezes PZPN oraz Dariusz Śledziewski, Prezes STPN. Pierwszy wykład przeprowadził Peter Schreiner, a tematem jego wystąpienia był trening indywidualny napastników. Przeanalizował, dlaczego najlepsze dziewiątki strzelają tak dużo bramek, podkreślając rolę wytrenowanej powtarzalności, nabierania pewności siebie i znaczenie obunożności. Schreiner zaprezentował również przykładowe ćwiczenia z zajęć indywidualnych.


Z kolei Antonin Plachy zaprezentował standardy szkolenia trenerów i ich rozwój zgodnie z założeniami UEFA. Zaznaczył fakt pojawiania się nowych technologii, objaśnił również system licencyjny i jako ciekawostkę podał, że w niektórych krajach są już licencje Grassroots D i F. Dyrektor Sportowy PZPN, Stefan Majewski przedstawił analizę Mistrzostw Świata FIFA U-20, które odbyły się w Polsce. Był to efekt pracy uczestników kursu UEFA PRO w Szkole Trenerów PZPN. Uczestnicy sympozjum dowiedzieli się, np. jakie były preferowane systemy i ustawienia finalistów turnieju, jak organizowana była gra w obronie, ataku i fazach przejściowych.

Następnym punktem programu była rozmowa z Alanem Pardew, którą przeprowadził dziennikarz, Rafał Dębiński. Pierwszym jej wątkiem było zarządzanie piłkarzami urodzonymi na przełomie wieków, czyli tzw. milenialsami. To specyficzne pokolenie, stąd rola trenera bardzo się zmieniła w tym zakresie. Ci zawodnicy mają inną świadomość, inne wychowanie niż wcześniejsze pokolenia a przede wszystkim muszą mierzyć się z erą mediów społecznościowych, które nie ułatwiają pracy trenerowi. Ukoronowaniem tego dnia dla uczestników sympozjum było oglądanie awansu reprezentacji Polski na Stadionie Narodowym, czyli meczu z Macedonią Północną.



Drugi dzień rozpoczął się od wystąpienia Dariusza Mioduskiego, prezesa Legii Warszawa. Zaprezentował on nowo budowaną akademię swojego klubu, a także plany inwestycji w ludzi, czyli trenerów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Zapowiedział też, że już w lipcu 2020 r. rozpocznie się przeprowadzka do nowej siedzimy Akademii Legii Warszawa. Po nim miejsce przy mównicy zajął Richard Grootscholten, czyli Dyrektor Wykonawczy tejże akademii. Przedstawił ogólną filozofię działania akademii oraz konkretne pomysły, które klub już stosuje lub zamierza zastosować w najbliższym czasie.

Następnym prelegentem był Marek Koźmiński. Zaprezentował projekty zrealizowane przez PZPN w latach 2012–2019. Były to m.in.: Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, Akademia Młodych Orłów, Mobilna Akademia Młodych Orłów, Pro Junior System, Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich, Turniej o Puchar Prezesa PZPN, Internetowy System Skautingu i Obserwacji oraz Talent Pro.


Ważnym punktem programu było wystąpienie jednej z głównych gwiazd, czyli Massimiliano Allegriego. Były trener m.in. AC Milan czy Juventusu Turyn przekazał mnóstwo pozornie prostych i oczywistych myśli i wskazówek. – Piłka nożna to łatwy sport, natomiast my czasami mamy skłonność do niepotrzebnego jej komplikowania – podkreślał. Zaznaczył też, że trener jest liderem a to oznacza, że jego rolą jest znalezienie rozwiązania dla każdego problemu i im szybciej to zrobi, tym ma większą szansę na wygranie spotkania. Zwrócił też uwagę na pozytywne podchodzenie do swoich obowiązków, nieskupianie się na problemach. W swojej wypowiedzi położył też mocny nacisk na rozwój osobisty trenera wedle mantry: „zachowywanie stanu bieżącego oznacza przemijanie”.

Równie interesujący był wywiad ze Stanisławem Czerczesowem, byłym trenerem Legii Warszawa, a obecnie selekcjonerem reprezentacji Rosji, czyli ćwierćfinalisty ostatnich Mistrzostw Świata. Ze znanym sobie luzem i poczuciem humoru trener odpowiadał na pytania, jednocześnie przekazując wartościowe wskazówki i przemyślenia wynikające z jego doświadczeń z pracy z reprezentacją. Punktem wyjścia było to, że jako trener zawsze był zatrudniany aby rozwiązywać problemy. Jednak największy aplauz wzbudziło stwierdzenie, że na boisku są tylko dwie osoby, które nic nie rozumieją i się nie znają. – To trenerzy obu drużyn. Pozostali rozumieją wszystko i znają się najlepiej – powiedział Czerczesow.

Ciekawa okazał się również debata, w której wzięli udział: Jerzy Brzęczek, Andrzej Dawidziuk, Jan Urban i Jerzy Dudek. Prowadzący debatę Rafał Dębiński zaproponował kilka wątków, z których wiodącym była zmieniająca się rola bramkarza i, co za tym idzie, trenera bramkarzy. Z kolei selekcjoner reprezentacji Polski podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z radzeniem sobie z krytyką. Prowadzący zauważył, że Polska w swojej grupie eliminacyjnej do tej pory przegrała tylko jeden mecz, aż sześć z ośmiu wygrywając i w siedmiu nie tracąc ani jednej bramki. Jerzy Brzęczek tłumaczył, że potrzebnych jest kilka miesięcy na zmianę myślenia i przestawienie się z pracy klubowej na reprezentację. Z kolei Jan Urban odniósł się do kwestii coraz wcześniejszego wyjazdu Polaków z Ekstraklasy do klubów zagranicznych – jego zdaniem, o ile kiedyś wyjeżdżali w większości zawodnicy ukształtowani, o tyle teraz wyjeżdżają coraz młodsi, niekoniecznie gotowi do podboju piłkarskiej Europy.


W kolejnym punkcie sympozjum Carolina Morace przedstawiła analizę Mistrzostw Świata Kobiet, które odbyły się minionego lata we Francji. Na wstępie zaznaczyła, abyśmy nie oczekiwali, ze futbol kobiecy będzie taki sam jak męski. Jednocześnie zaprezentowała wiele statystyk, jak również analiz wideo, które pokazywały, jak duży krok do przodu wykonała piłka nożna kobiet na poziomie mistrzowskim.

Na koniec została rozmowa z Gerardem Houllierem. Francuz omówił ewolucję piłki nożnej na poziomie międzynarodowym. Zwrócił uwagę m.in. na to, że ostatnio futbol stał się prostszy, a bramki są zdobywane po krótszych akcjach, szybko po odzyskaniu piłki. Kluczowe zatem stały się fazy przejściowe oraz sam moment posiadania. Ciekawym wątkiem było zarządzanie talentami w obecnej rzeczywistości. Jak mówił Houllier: „talent jest klejnotem, dzięki któremu się wygrywa. Ale nie można stawiać go ponad zespołem. Jednoczesne musi czuć wsparcie i mieć poczucie, że trenerowi na nim zależy”. Przedstawienie jego filozofii było idealnym zwieńczeniem bardzo udanego sympozjum.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności