Aktualności

[RAPORT] Z polskiej ligi do reprezentacji. Górnik dostarcza najwięcej młodych kadrowiczów

Aktualności10.10.2018 
Czas zgrupowań reprezentacji to najlepszy moment na przyjrzenie się temu, które polskie kluby dostarczają najwięcej zawodników do kadry. Jeśli chodzi o drugą pod względem ważności reprezentację, to w niej przeważają gracze Górnika Zabrze. Trener Czesław Michniewicz chętnie korzysta także z piłkarzy Śląska Wrocław, Legii Warszawa i Lecha Poznań. Reprezentantów mają nawet kluby z II ligi, a ewenementem jest tutaj IV-ligowy Jantar Ustka. To oczywiste, że im więcej młodych zawodników w kadrach drużyn LOTTO Ekstraklasy i Fortuna 1 ligi, tym większy wybór dla selekcjonerów kadr młodzieżowych. Ale nie wszystkie kluby mają interes w wychowywaniu potencjalnych reprezentantów, bo często – zwłaszcza te z najwyższej klasy rozgrywkowej – nastawione są na wynik, przez co trenerzy tych zespołów wolą stawiać na doświadczenie. Z jednej strony to zrozumiałe – krótkowzroczna polityka – z drugiej strony,  dawanie szansy zawodnikom, którzy mogą zasilić szeregi jednej z reprezentacji, służy wszystkim. Bo celem nadrzędnym powinien być wspólny interes. W takiej sytuacji, selekcjonerzy nie muszą się głowić kogo powołać, a reprezentanci – poprzez dobre występy w drużynie narodowej – promują siebie i klub. Nikt na tym nie traci.

O tym, że inwestycja w młodość może przynieść wymierne efekty, doskonale wiedzą w Zabrzu. Górnik na zgrupowanie wysyła całą masę zawodników (siedmiu w trzech najwyższych kategoriach wiekowych, nie licząc pierwszej kadry). – Dla naszego klubu każde powołanie do reprezentacji to wielka satysfakcja i okazja do kolejnego rozwoju tych chłopaków – powiedział szkoleniowiec zabrzan Marcin Brosz.



Na rozpoczęte właśnie zgrupowanie reprezentacji Polski U-21 przyjechało czterech górników. Dwóch przedstawicieli wysłał Śląsk Wrocław (Jakub Łabojko, Jakub Wrąbel), trzech Legia Warszawa (Paweł Stolarski, Sebastian Szymański, Mateusz Wieteska) i Lech Poznań (Paweł Tomczyk, Kamil Jóźwiak, Robert Gumny). Żadnego – Arka Gdynia, Korona Kielce, Miedź Legnica, Wisła Płock oraz Zagłębie Sosnowiec. Korona ma jednak dwóch swoich przedstawicieli w kadrze do lat 19 (Paweł Sokół, Wiktor Długosz), a „Nafciarze” mogą pochwalić się reprezentantem seniorskiej drużyny.

Reprezentancie, z ekstraklasy wystąp!

Klub z Płocka to jeden z pięciu zespołów LOTTO Ekstraklasy, który w swoich szeregach ma zawodnika powołanego przez Jerzego Brzęczka. Oprócz Damiana Szymańskiego, selekcjoner zaprosił również Rafała Pietrzaka z Wisły Kraków, Macieja Makuszewskiego (Lech), Artura Jędrzejczyka (Legia) i Przemysława Frankowskiego (Jagiellonia Białystok). Z Białegostoku na kadrę wyjechał też Karol Świderski, który na zgrupowaniu spotka się z Patrykiem Dziczkiem z Piasta Gliwice. Dziczek jest akurat jedynym kadrowiczem gliwiczan, licząc reprezentacje od U-19 do U-21 oraz pierwszą.



Poza wspomnianym Górnikiem, najbardziej zdekompletowane składy w trakcie przerwy na kadrę mają trenerzy Pogoni Szczecin (Adam Buksa w U-21, Sebastian Walukiewicz oraz Adrian Benedyczak w U-20, Maciej Żurawski w U-19), Zagłębia Lubin (Filip Jagiełło – U-21; Bartosz Slisz powołany przez Jacka Magierę; Adam Borkowski i Łukasz Poręba na kadrze do lat 19), Lecha Poznań (Tomczyk, Jóźwiak, Gumny; Łukasz Norkowski, Hubert Sobol – U-19), a także Legii, gdyż kadrowiczami są też Radosław Majecki (U-20) i Kacper Wełniak (u-19). Michał Probierz, opiekun Cracovii, poza Kamilem Pestką, stracił na jakiś czas Sebastiana Strózika. Ireneusz Mamrot – Frankowskiego, Karola Świderskiego (U-21), Michała Ogzę (kadra do lat 19). Z kolei Piotr Stokowiec i jego Lechia przez kilka dni będzie przygotowywać się do meczu z Piastem bez trzech kadrowiczów – Konrada Michalaka, Adama Chrzanowskiego i Tomasza Makowskiego.

Nastolatek inny niż wszyscy

Jeśli chodzi o kadrowiczów w kategoriach do lat 19 i wyższych, kluby ekstraklasy oddelegowały łącznie 45 takich zawodników (nie tylko ci grający w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale będący zawodnikami tychże drużyn). Warto podkreślić, że w drugiej wiekowo reprezentacji Polski znalazł się także piłkarz Fortuna 1 ligi – Dominik Jończy (Podbeskidzie Bielsko-Biała). Za to w zespole Jacka Magiery I-ligowców jest ośmiu – po dwóch z Odry Opole (Serafin Szota i Jakub Moder) i GKS-u Katowice (Tymoteusz Puchacz, Adrian Łyszczarz), po jednym z ŁKS-u Łódź (Jan Sobociński), Termaliki Nieciecza (Michał Skóraś), Stomilu Olsztyn (Michał Góral) oraz Sandecji Nowy Sącz (Radosław Kanach).



Barwy Stomilu na co dzień reprezentuje Jakub Mosakowski. Obecnie uczestniczy on w zgrupowaniu reprezentacji U-19. W niej swoich piłkarzy mają kluby II ligi – Elana Toruń, Ruch Chorzów, Widzew Łódź, Radomiak Radom, a nawet IV-ligowy Jantar Ustka. W tym ostatnim przypadku mowa o Karolu Czubaku, który dostawał już powołanie do młodszych roczników drużyny narodowej. Czubak w poprzednim sezonie w rozgrywkach okręgówki zdobył – bagatela – 46 bramek! W jednym z meczów – przeciwko Brdzie Przechlewo – ów młodzian strzelił sześć goli. – Robiłem, to co do mnie należało, ale faktem jest też, że niecodziennie młodzieżowiec strzela tyle goli w rozgrywkach seniorskich nawet w okręgówce. Duży wkład w moje bramki mieli koledzy z drużyny, bez których ten wyczyn zapewne by się nie udał – mówił 18-latek w rozmowie z „Młodzieżowy Futbol”. Latem przebywał na obozie w Trzebnicy ze Śląskiem Wrocław. Warto zatem zapamiętać to nazwisko.

Piotr Wiśniewski

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności