Aktualności

[PUCHAR TYMBARKU] Potrójny konkurs „jedenastek” i głośni rodzice

Aktualności19.04.2018 

Kolejny finał wojewódzki XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” za nami. Tym razem o prym w regionie walczyli najmłodsi w województwie pomorskim. Podczas rozgrywek w Gdańsku wyłonione zostały najlepsze piłkarskie zespoły dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. – Co roku uważnie obserwuję rozgrywki o Puchar Tymbarku i muszę przyznać, że turniej stale się rozwija, a to, że zawodnicy kiedyś w nim uczestniczący dziś coraz odważniej przebijają się do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych, absolutnie nie jest dziełem przypadku – zachwalał były reprezentant Polski, a obecnie prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Radosław Michalski.

Finał wojewódzki w Pomorskiem został rozegrany w dniach 16-18 kwietnia na ośmiu boiskach przy ulicy Traugutta 29 w Gdańsku. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategorii U-12, drugiego w U-10, natomiast trzeciego – najmłodsi, w kategorii U-8.

CIEKAWOSTKA
Jednym z najbardziej emocjonujących momentów rozgrywek było wyłonienie ćwierćfinalistów w kategorii U-8 chłopców. W grupie D w grze o awans do samego końca pozostawały trzy drużyny. Akademia Młodych Orłów z Tczewa, Kiszewskie Lwy i ZSP Kaliska po fazie grupowej miały identyczny bilans punktów oraz stosunek bramek, w związku z czym do wyłonienia zespołów premiowanych awansem potrzebny był potrójny konkurs rzutów karnych. W tej rywalizacji najlepsi okazali się późniejsi triumfatorzy całego turnieju – AMO Tczew. Oprócz nich, z grupy wyszły też Lwy, a ZSP Kaliska na pocieszenie został fakt, że do samego końca mieli szansę na awans z najtrudniejszej grupy rozgrywek.

CYTAT FINAŁU
– Organizacja i oprawa zawodów stoją na bardzo wysokim poziomie. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się na boisku, a tu byliśmy świadkami zwrotów akcji podobnych do tych, które oglądaliśmy w ubiegłym tygodniu w Lidze Mistrzów. Już na etapie dziecięcych turniejów widać, jak wiele w piłce znaczy głowa – przekonywał były reprezentant Polski, a obecnie prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Radosław Michalski.



POSTACIE FINAŁU
Drugiego dnia zmagań stadion przy ulicy Traugutta mógł sobie przypomnieć czasy, kiedy grała na nim pierwsza drużyna Lechii Gdańsk. To za sprawą głośnego, zorganizowanego dopingu kibiców JFA Przechlewo. Chłopcy z tej niewielkiej miejscowości znaleźli się w strefie medalowej w kategorii do lat 10, co dla ich rodzin i znajomych oznaczało kolejne okazje do wspólnych śpiewów. Niemal dwudziestoosobowa grupa fanów wyposażona w szaliki i flagi na kiju liczyła na pobicie ubiegłorocznego sukcesu drużyny (3 miejsce na Pomorzu). Tym razem się nie udało – Przechlewo zajęło 4 miejsce, ale kibice, z prowadzącym doping Rafałem Pawęskim na czele, jeszcze długo po zakończeniu turnieju dziękowali swoim ulubieńcom za włożony wysiłek.

ZAWODNICZKA, NA KTÓRĄ WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ



Magdalena Sokół, Feniks Kramarzyny, kategoria U-10
Dziewczynka poza miejscem na najwyższym stopniu podium z zespołem, zdobyła statuetkę dla królowej strzelczyń rozgrywek. Jak zauważa trener Magdy, taka podopieczna to skarb i radość dla jej szkoleniowca. Młoda piłkarka uwielbia futbol, a piłka towarzyszy jej w każdym momencie życia. Dodatkowo, co warte podkreślenia, Magda jest już na tyle dojrzałą zawodniczką, że rozumie pewne aspekty taktyczne i na pierwszym miejscu zawsze jest u niej dobro całego zespołu.

ZAWODNIK, NA KTÓREGO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ



Igor Szyszło, U2 Bytów, kategoria U-12
Jedenastoletni Igor wyróżniający się szybkością, ambicją i doskonale ułożoną lewą nogą, otrzymał w Gdańsku statuetkę dla najlepszego gracza, mimo że podczas zmagań doznał lekkiego urazu. Z tego powodu był oszczędzany w spotkaniu ćwierćfinałowym, jednak w decydujących o końcowej klasyfikacji meczach już grał, ciągnąc swój zespół po ostateczny triumf. Teraz przed Igorem i jego kolegami półtora tygodnia odpoczynku przed wyjazdem do Warszawy.

LICZBA TURNIEJU
114
– o tyle sekund chłopcy z Sierakowic byli od odpadnięcia z turnieju podczas ćwierćfinałowego spotkania z faworyzowaną drużyną z Gdyni. Podczas bardzo wyrównanego meczu, w 19. minucie bramkę z rzutu wolnego zdobył jednak Oliwier Szczęsny, doprowadzając tym samym do konkursu rzutów karnych. W jego trakcie z kapitalnej strony pokazał się bramkarz Sierakowic, Tymoteusz Labuda, który obronił dwie „jedenastki”. Warto dodać, że dla drużyny z tej miejscowości, nie była to pierwsza tego typu sytuacja – chłopcy w czasie swojej turniejowej drogi do finałów wojewódzkich niemożliwego dokonywali kilkukrotnie i można śmiało stwierdzić, że wyspecjalizowali się w odrabianiu boiskowych strat. 

NAJBLIŻSZE FINAŁY WOJEWÓDZKIE
19-20 kwietnia 2018 r. – woj. warmińsko-mazurskie – IŁAWA
20-21 kwietnia 2018 r. – woj. podlaskie – SOKÓŁKA
23-24 kwietnia 2018 r. – woj. świętokrzyskie – ĆMIŃSK
23-25 kwietnia 2018 r. – woj. wielkopolskie – WOLSZTYN
25-26 kwietnia 2018 r. – woj. mazowieckie – MIĘTNE

Przypomnijmy, że finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat.

Szczegółowe wyniki oraz inne informacje na temat rozgrywek można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju: www.zpodworkanastadion.pl



„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności