Aktualności
[PUCHAR TYMBARKU] Najzdolniejszy chłopak w regionie i model prosto z Turynu
Finałowe zmagania odbyły się na terenie Stadionu Miejskiego w Świeciu i były wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników. Dla najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu rozgrywka ta stanowiła kontynuację ich drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Znów nie brakowało pięknych bramek, sportowych emocji, ale także zdrowej rywalizacji.
CIEKAWOSTKA
Podczas turnieju można było śledzić zmagania drużyny Juventus Academy Bydgoszcz, której zawodnicy w najmłodszej kategorii zajęli 3. miejsce. Jak się okazuje, nazwa nawiązująca do słynnego włoskiego klubu nie jest jedynie wymysłem twórców drużyny. – Działamy na licencji Juventusu od 2013 roku. Przede wszystkim korzystamy z wsparcia merytorycznego, bazując na modelu szkolenia z Turynu – powiedział nam trener chłopców, Łukasz Figurski. Jak sam przyznaje, chociaż sam jest kibicem Barcelony, widzi, że trening w akademii włoskiego klubu sprawia, że jego podopieczni są zagorzałymi fanami „Starej Damy”. Dlatego też z pewnością kibicują starszym kolegom ze szkółki, startującym w tym roku w mistrzostwach świata wszystkich akademii Juventusu, które odbędą się latem w Turynie.
POSTAĆ FINAŁU
O arbitrach piłkarskich mówi się, że najlepsze zawody rozegrają wtedy, gdy po meczu nie będzie się o nich mówić. Nie sposób jednak nie wspomnieć o panu Romanie Kostrzewskim, który mimo skończonych 70 lat wciąż rozstrzyga zmagania dzieci. Jednak pewnie niewiele osób wie, że mowa o osobie z 17-letnim doświadczeniem prowadzenia zawodów także w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, który kiedyś pokazał czerwoną kartkę samemu Zbigniewowi Bońkowi. – Zawsze byłem cholerykiem, więc chociaż przeważnie piłkarze akceptowali moje decyzje, najgorzej było, gdy zawodnik-choleryk wdawał się ze mną w dyskusję – wspomina. Pan Roman pamięta wiele legend polskiej piłki. – Nigdy nie miałem problemów z Adamem Nawałką, już wtedy odznaczał się wysoką kulturą osobistą. Czasami po meczu podchodził i uprzejmie zwracał mi uwagę na sporne sytuacje. Doceniałem to, bo merytoryczne uwagi pozwalają sędziemu wyciągnąć wnioski i podnosić swój poziom – podkreśla.
CYTAT FINAŁU
– Na pewno piłkarzem-cholerykiem był Włodzimierz Smolarek. Pamiętam, że kiedyś w meczu Legii z Widzewem ukradł mi kartki, które wypadły mi z kieszeni, a ja tego nie zauważyłem – wspominał stare czasy arbiter turnieju, Roman Kostrzewski.
ZAWODNICZKA, NA KTÓRĄ WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Patrycja Sitkowska, UKS Tęcza Bydgoszcz, kategoria U-12
Patrycja była jedną z najbardziej wyróżniających się zawodniczek podczas finałów. Bardzo często wdawała się w skuteczne indywidualne pojedynki na skrzydle, które pozwalały jej wypracować sobie dobre pozycje do strzału. Tytuł królowej strzelców dobitnie pokazuje wpływ zawodniczki z numerem 7 na końcowy sukces Tęczy. Najważniejsze jednak, że pomimo snajperskiego instynktu, Sitkowska potrafiła też znaleźć na boisku lepiej ustawione koleżanki. – Dziewczynka ma tendencję do dryblingu, ale od jakiegoś czasu coraz częściej podnosi wzrok i szuka podań – w taki sposób z postępów swojej podopiecznej Patrycji Sitkowskiej, cieszył się trenujący ją trener, Michał Araszewski.
ZAWODNIK, NA KTÓREGO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Jarema Zieniewicz, SP 15 Bydgoszcz, kategoria U-12
Zawodnik ten podczas turnieju błyszczał pod względem skuteczności, sięgając po tytuł najlepszego strzelca w swojej kategorii. W zaciętym meczu finałowym ekipy z Bydgoszczy z UKS Golem Brodnica to właśnie on po indywidualnej akcji rozpoczętej w okolicach środka boiska przedarł się przez linię obrony i pokonał bramkarza rywali, otwierając wynik zwycięskiego dla jego drużyny starcia o bilety do Warszawy. To, co szczególnie przyciągało uwagę w jego grze, to bardzo dobra technika użytkowa, pozwalająca mu utrzymywać się przy piłce nawet przy asyście dwóch czy trzech przeciwników. – Dobrze kojarzę drużyny z okolic, więc mogę powiedzieć, że to jeden z najzdolniejszych chłopaków w regionie – przekonywał jego trener, Damian Bławat.
LICZBA TURNIEJU
874 – tyle bramek mogli przez dwa dni zobaczyć kibice, którzy zjawili się dopingować największe piłkarskie talenty w regionie. W akcji podziwialiśmy dokładnie 736 dzieci, w tym 536 chłopców i 200 dziewczynek.
NAJBLIŻSZE FINAŁY WOJEWÓDZKIE
11-13 kwietnia 2018 r. – woj. zachodniopomorskie – SZCZECINEK
12-13 kwietnia 2018 r. – woj. podkarpackie – TARNOBRZEG
12-13 kwietnia 2018 r. – woj. lubelskie – MIĘDZYRZEC PODLASKI
16-18 kwietnia 2018 r. – woj. pomorskie – GDAŃSK
16-18 kwietnia 2018 r. – woj. dolnośląskie – DZIERŻONIÓW
16-18 kwietnia 2018 r. – woj. łódzkie – ŁÓDŹ
Przypomnijmy, że finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat.
Szczegółowe wyniki oraz inne informacje na temat rozgrywek można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju: www.zpodworkanastadion.pl
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.
Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.