Aktualności
[#zpodwórkanastadion] Czyste konto bramkarki i dwie drużyny z jednej szkoły
Finałowe zmagania w województwie podlaskim odbyły się na terenie Stadionu OSiR w Sokółce. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategorii U-12, natomiast dzień później obserwowaliśmy zmagania dzieci do lat 8 i 10. Dzięki turniejowej rywalizacji wiemy, kto z dwóch najstarszych kategorii za niespełna tydzień przyjedzie do Warszawy, by reprezentować swój region w decydującej rozgrywce.
LICZBA TURNIEJU
2 – tyle drużyn z SP 37 w Białymstoku zagrało podczas turnieju w Sokółce. I choć fakt, że niektóre miasta reprezentuje w finałach wojewódzkich kilka drużyn, nie jest niczym nadzwyczajnym, to dwie drużyny z jednej szkoły rywalizujące podczas jednego Turnieju „Z Podwórka na Stadion” jest ewenementem.
CIEKAWOSTKA
Wspomniane dwie drużyny reprezentujące SP 37 w Białymstoku i prowadzone przez trenera Sławomira Lewickiego i jego asystenta, Norberta Brześko, zajęły w kategorii U-12 drugie i trzecie miejsce, co tylko pokazuje równość poziomów obu drużyn. – Zależało nam na tym, żeby obie ekipy miały podobny potencjał, nie chcieliśmy robić składu „A” i „B” – zdradza pan Norbert. Do pojedynku w finale zabrakło naprawdę niewiele.
CYTAT TURNIEJU
– Prowadzenie zawodów dzieci przynosi największą satysfakcję i przyjemność. To, co najbardziej cenię u najmłodszych, to brak jakichkolwiek kalkulacji i kombinowania. Grę dzieci cechuje sto procent zaangażowania i postawa fair play, czego mogą uczyć się od nich zawodowcy – oceniał pan Stanisław Rak, sędzia podczas zawodów w Sokółce.
POSTAĆ FINAŁU
Pan Stanisław Rak jest arbitrem od 34 lat i w tym czasie prowadził mecze na różnych szczeblach rozgrywkowych. Najwyżej – w obecnej II lidze. W trakcie swojej „przygody sędziowskiej”, jak to określa, sędziował spotkania wielu znanych i poważanych zawodników z regionu, jak Jacek Chańko czy też Jacek Bayer. To, co zauważyliśmy podczas zawodów w Sokółce, to nienaganna kultura w stosunku zarówno do dzieci, jak i trenerów. Być może dlatego, jak sam podkreśla, w ciągu ponad trzech dekad nie miał z nikim w środowisku żadnych konfliktów czy niesnasek. A warto zaznaczyć, że ma na swoim koncie aż 1908 oficjalnych prowadzonych spotkań!
ZAWODNICZKA, NA KTÓRĄ WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Julia Rupacz, Łomżyczka, kategoria U-10
Bramkarka najlepszej ekipy w kategorii U-10 dziewczynek zachowała czyste konto przez cały turniej, walnie przyczyniając się do końcowego sukcesu. – Brakuje jej jeszcze trochę centymetrów, ale bardzo dobrze broni niższe strzały, radzi sobie też z grą na przedpolu – ocenia jej trener, pan Henryk Pestka. – W tamtym roku zajęliśmy w Finałach Ogólnopolskich 10. miejsce, ale jeśli Julia będzie tak bronić, tym razem chcemy pokusić się o lepszy wynik.
ZAWODNIK, NA KTÓREGO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Szymon Stypułkowski, SP Siematycze, kategoria U-12
Środkowy pomocnik był prawdziwym motorem napędowym drużyny, która po zaciętych bojach zajęła ostatecznie czwarte miejsce. Szymon został królem strzelców w kategorii U-12, a jesteśmy pewni, że gdyby prowadzona była klasyfikacja najlepszych asystentów, mógłby zdobyć także i tę nagrodę. Zawodnik widział na boisku bardzo dużo, często posyłając prostopadłe piłki otwierające kolegom drogę do bramki. Warto zapamiętać to nazwisko. – Grałem kiedyś z jego ojcem w III-ligowej Cresovii Siematycze. Powiedziałem mu: „wybacz Marcin, ale twój syn będzie o wiele lepszy” – śmieje się trener chłopca i dodaje: – To przyjemność z nim pracować. Przykłada się do treningów, słucha rad. Gdy mówię, żeby ograniczył np. słodycze czy gry komputerowe, stosuje się bez protestów. A później sam dostrzega, że przekłada się to na boisku – podkreśla.
NAJBLIŻSZE FINAŁY WOJEWÓDZKIE
23-24 kwietnia 2018 r. – woj. świętokrzyskie – ĆMIŃSK
23-25 kwietnia 2018 r. – woj. wielkopolskie – WOLSZTYN
25-26 kwietnia 2018 r. – woj. mazowieckie – MIĘTNE
26-27 kwietnia 2018 r. – woj. lubuskie – NOWA SÓL
Przypomnijmy, że finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat.
Szczegółowe wyniki oraz inne informacje na temat rozgrywek można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju: www.zpodworkanastadion.pl
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.
Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.