Aktualności
[PUCHAR TYMBARKU] Błyskawiczne odrabianie strat i zielona kartka dla... rodziny z Giżycka
W rozegranym w dniach 19-20 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” młodzi adepci piłki nożnej walczyli o tytuł najlepszych drużyn na Warmii i Mazurach. – To były fantastyczne dwa dni, w czasie których widziałem mnóstwo dziecięcych uśmiechów. I to jest właśnie w tym turnieju najważniejsze – aby najmłodsi nauczyli się czerpać radość z uprawiania sportu – mówił prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, Marek Łukiewski.
Finałowe zmagania odbyły się na 12 boiskach Stadionu Miejskiego przy ulicy Sienkiewicza 1 w Iławie. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategoriach U-8 oraz U-10, drugiego zaś – w U-12.
LICZBA TURNIEJU
1 – tylko jedna minuta wystarczyła, aby podczas finału pomiędzy UKS Mały Jeziorak a AMO Olsztyn, rezultat na tablicy wyników zmienił się z 0:1 na 2:1 dla Iławian. Potem Mały Jeziorak kontrolował już mecz i dorzucając jeszcze jednego gola, mógł cieszyć się z ostatecznego triumfu. Warto dodać, że dowodzeni przez Nikodema Podlińskiego chłopcy od samego początku turnieju nie zamierzali być jednak gościnni – odprawiali z kwitkiem kolejnych rywali i z grupy wyszli z kompletem punktów, tracąc przy tym wyłącznie jedną bramkę. – To nie jest przypadek, a efekt regularnej pracy. Chłopcy mają po 8 lat, a niektórzy trenują już od 4 – tłumaczył szkoleniowiec zwycięzców.
CIEKAWOSTKA
Na turnieju w Iławie pojawił się jeden z najbardziej znanych wychowanków miejscowego Jezioraka, Remigiusz Sobociński. Były zawodnik m.in. Amiki Wronki, Jagiellonii Białystok i Śląska Wrocław, który w Ekstraklasie rozegrał ponad 200 meczów strzelając w nich 26 goli, zmagania o Puchar Tymbarku śledzi nieprzerwanie od kilku lat. W 2016 roku wygrała drużyna SSP 4 Iława, w której pierwsze skrzypce grał syn Sobocińskiego, 14-letni dziś Maddox (również obecny podczas piątkowych zmagań – miał nawet ze sobą złoty medal wywalczony na PGE Narodowym). I choć jego potomek nie występuje już w rozgrywkach, Sobociński senior wciąż czuje magię organizowanego przez PZPN Turnieju, która sprawia, że co roku gości on na trybunach iławskiego stadionu. A jak radzi sobie zdobywca Pucharu Tymbarku sprzed dwóch lat? Jego rozwój przebiega modelowo i może być stawiany za wzór. Po turniejowym triumfie, Maddox dostał zaproszenie na zgrupowanie Letniej Akademii Młodych Orłów, jest również członkiem nieoficjalnej reprezentacji Polski do lat 14. Kolejnym etapem jest powołanie do kadry U-15, która rozgrywa już oficjalne mecze międzynarodowe. Właśnie tak według założeń Polskiego Związku Piłki Nożnej ma wyglądać ścieżka kariery najzdolniejszych piłkarzy i piłkarek biorących udział w zmaganiach o Puchar Tymbarku.
CYTAT TURNIEJU
– To były fantastyczne dwa dni, w czasie których widziałem mnóstwo dziecięcych uśmiechów. I to jest właśnie w tym turnieju najważniejsze – aby najmłodsi nauczyli się czerpać radość z uprawiania sportu. Teraz wszyscy na Warmii i Mazurach będziemy trzymać kciuki za naszych reprezentantów w Finale Ogólnopolskim. Kto wie, może którejś z drużyn uda się powtórzyć sukces zespołu z Iławy sprzed 2 lat? Jestem pewny, że pobyt w stolicy będzie dla dzieci z naszego regionu kapitalnie spędzonym czasem – mówił prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, Marek Łukiewski.
POSTACIE FINAŁU
Podczas finałów na Warmii i Mazurach jedna z „Zielonych Kartek Fair Play” powędrowało do rąk pani Gabrieli Puchalskiej, która kartkę odebrała w imieniu całej rodziny fantastycznie dopingującej zawodników Szkoły Podstawowej nr 3 z Giżycka rywalizujących w kategorii najmłodszych chłopców. Syn pani Gabrieli – Michał, który zaczął grać w piłkę mając 3,5 roku – mógł wraz ze swoimi kolegami liczyć na wsparcie nie tylko mamy, ale także babci Joli, dziadka Waldka, taty Kamila, siedmioletniej siostry – Zuzi, wujka Roniego oraz cioć: Ewy i Giny. Aby móc tak licznie zjawić się Iławie, wszyscy wzięli sobie dzień wolny od pracy, a ostatnia wymieniona trójka przyjechała na turniej aż z Niemiec! Ich rola była nie do przecenienia – zanim dojechali na stadion Jezioraka, chłopcy z Giżycka przegrali jeden mecz. Gdy tylko cała rodzina pojawiła się na miejscu, drużyna zwyciężyła pozostałe spotkania grupowe i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału. Tam giżycczanie okazali się słabsi AMO Olsztyn, jednak Iławę opuszczali w dobrych nastrojach.
ZAWODNICZKA, NA KTÓRĄ WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Blanka Żukowska, SP nr 2 w Dobrym Mieście, kategoria U-12
Dziewczynka zaskakiwała przeciwników swoją lewą nogą. Doskonale skoordynowana, skutecznie dryblująca piłkarka pociągnęła swój zespół aż do finału, w którym wraz z koleżankami musiały uznać wyższość drużyny z Samborowa. Blanka nie wyjechała z Iławy z pustymi rękami – do srebrnego medalu i statuetki najlepszej zawodniczki dołożyła jeszcze „Zieloną Kartkę”. To godny podziwu „hat-trick” i zachęta do dalszej pracy.
ZAWODNIK, NA KTÓREGO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Antoni Kozłowski, AMO Olsztyn, kategoria U-12
Utalentowany pomocnik, ustawiany przez trenera Kamila Kozłowskiego (zbieżność nazwisk przypadkowa, chociaż syn szkoleniowca również ma na imię Antoś – jego jednak w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” będziemy mogli oglądać najwcześniej za kilka lat) na lewej stronie boiska, potrafi prowadzić piłkę bardzo krótko przy nodze, doskonale drybluje i dużo widzi. Jego największym atutem jest jednak strzał prawą nogą, z czego chętnie korzysta schodząc z futbolówką od linii bocznej do środka boiska i nękając kolejnych bramkarzy rywali mocnymi uderzeniami. W tym schemacie absolutnie nie ma przypadku. To element planu taktycznego szkoleniowca z Olsztyna. Planu, który – jak widać – w Iławie świetnie się sprawdził i doprowadził drużynę na najwyższy stopień podium. W konsekwencji sprawił, że Olsztynian już za tydzień zobaczymy w Warszawie.
NAJBLIŻSZE FINAŁY WOJEWÓDZKIE
23-24 kwietnia 2018 r. – woj. świętokrzyskie – ĆMIŃSK
23-25 kwietnia 2018 r. – woj. wielkopolskie – WOLSZTYN
25-26 kwietnia 2018 r. – woj. mazowieckie – MIĘTNE
26-27 kwietnia 2018 r. woj. lubuskie – NOWA SÓL
Przypomnijmy, że finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat.
Szczegółowe wyniki oraz inne informacje na temat rozgrywek można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju: www.zpodworkanastadion.pl
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.
Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.