Aktualności
[PREMIERA KSIĄŻKI] Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918
W porównaniu do poprzednich siedmiu książek po raz pierwszy, oprócz podpisów pod zdjęciami, nie ma w niej zawartych tabelek statystycznych, składów drużyn piłkarskich i tekstów do czytania. Duet Leszek Śledziona i Edwin Kowszewicz, członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, skupił się na efekcie wizualnym, tworząc niezwykły album fotograficzny, przedstawiający pionierów polskiej piłki nożnej, nasze pierwsze zespoły futbolowe oraz pamiątki związane zarówno ze spotkaniami futbolowymi, jak i powstawaniem i funkcjonowaniem organizacji oraz drużyn klubowych.
Na prezentowanych zdjęciach zostały utrwalone najważniejsze postacie i zespoły piłkarskie tych czasów. Bez zaangażowania pionierów naszego piłkarstwa w budowę podstaw działalności klubowej i uczestnictwa w pierwszych, całkowicie amatorskich rozgrywkach, nie byłoby z pewnością późniejszych sukcesów naszych klubów czy reprezentacji Polski. Wiele klubów z różnych przyczyn nie przetrwało do dzisiaj, ale kilka z nich, jak na przykład Cracovia, Wisła Kraków, Warta Poznań, ŁKS Łódź, Polonia Warszawa, Czarni Jasło, Resovia czy Ostrovia Ostrów Wielkopolski nadal pozostają naszą chlubą, a o ich zasługach i osiągnięciach powinni pamiętać nie tylko ich najwierniejsi fani.
Najbardziej wartościową i dosyć pokaźną część publikacji (ponad 1/3 całości) stanowią zdjęcia i pamiątki klubów kresowych, szczególnie tych ze Lwowa, kolebki polskiego sportu, jak i naszej piłki kopanej. Pogoń, Czarni, Lechia (najstarszy klub piłkarski w historii polskiego futbolu, o czym jako pierwsi przesądzili autorzy tej serii, przedstawiając dowody oparte na źródłach w książce „Rozgrywki piłkarskie w Galicji do roku 1914”), Sparta, Maraton – ten klimat wschodniego pogranicza Polski wciąż odżywa w naszej pamięci.
Końcowa zawartość tej publikacji to 669 zdjęć grupowych i portretowych oraz ponad 200 dokumentów i pamiątek. Wszystkie zaprezentowane na fotografiach z minionej epoki postacie działaczy, piłkarzy czy sędziów zostały przez współautorów zidentyfikowane i opisane od podstaw.
Patronat medialny nad książką objął Polski Związek Piłki Nożnej wraz z portalem Łączy Nas Piłka. Efektownie wydaną książkę, liczącą aż 342 strony, można nabyć na premierze książki w stolicy. Zapraszamy 19 listopada do Muzeum Sportu i Turystyki (Wybrzeże Gdyńskie 4, Centrum Olimpijskie) oraz na stronę sklepu wydawcy pod adresem sklep.rocznikpilkarski.pl.