Aktualności
„Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918” – wyjątkowy album o historii futbolu
Historia piłkarstwa polskiego jest bardzo skomplikowana. Do dziś trwają spory, gdzie został rozegrany pierwszy mecz na naszych ziemiach. O trudnym czasie pod zaborami opowiada album „Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918”, autorstwa Leszka Śledziony i Edwina Kowszewicza.
W ubiegłym roku Polska obchodziła setną rocznicę odzyskania niepodległości. Zakończył się czas niewoli, a na mapie Europy znalazł się ponownie wolny i niezależny kraj. Od tego momentu historia polskiego futbolu jest dość dobrze udokumentowana, a przynajmniej nie pojawia się mnóstwo wątpliwości. Jeśli już takowe się znajdują, są to detale. Nadal nie wiadomo jednak zbyt wiele o końcowym okresie pod zaborami. Naprzeciw temu wychodzą autorzy pozycji „Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918”.
W tym wyjątkowym albumie znalazło się niemal 900 fotografii, upamiętniających polskie piłkarstwo z tamtych czasów. Znaleźć na nich można pełne drużyny, zdjęcia portretowe, a także dokumenty oraz zachowane pamiątki. Dużym atutem jest jakość fotografii zaprezentowanych w książce – wydawać by się mogło, że nie będzie ona najwyższa, lecz wbrew pozorom, są one doskonale zachowane. Wartością są też zdjęcia związane z klubami kresowymi. Kolebką polskiego futbolu w tamtych czasach był Lwów, w którym toczyło się życie sportowe w zaborach. Bardzo dużą część publikacji stanowią zdjęcia związane właśnie z Pogonią, Czarnymi, Lechią, Spartą czy Maratonem.
Każda z fotografii znajdująca się w albumie jest doskonale opisana. Choć rozpoznanie piłkarzy, sędziów i działaczy znajdujących się na zdjęciach nie było najłatwiejszym zadaniem, autorzy poradzili sobie z nim wyśmienicie. To efekt wielu lat wytężonej pracy, czego efektem jest wyjątkowy album. Choćby z tego względu bezsprzecznie warto po niego sięgnąć, by poznać tych, którzy budowali polski futbol.