Aktualności

„Mecze polskich spraw” – poznaj kontekst najważniejszych spotkań kadry

Aktualności12.04.2021 

Każda dekada w historii reprezentacji Polski ma swój „mecz założycielski”. We wszystkich da się znaleźć spotkanie, które wyróżnia się spośród innych – wielkie zwycięstwa, przełamanie własnych barier. O najistotniejszych starciach w historii opowiada książka Stefana Szczepłka „Mecze polskich spraw”, która pozwala lepiej zrozumieć kontekst najbardziej pamiętnych potyczek w dziejach kadry narodowej.

Który z polskich kibiców nie pamięta zwycięstwa biało-czerwonych w finale Igrzysk Olimpijskich w Monachium, triumfalnego marszu biało-czerwonych podczas mistrzostw świata w RFN w 1974 roku czy historycznej wiktorii odniesionej w potyczce z Niemcami na PGE Narodowym? Te spotkania są dla polskiego futbolu kamieniem węgielnym, dowodem tego, że w swej historii biało-czerwoni mają zapisane bardzo chlubne karty.

Skomplikowana historia państwa polskiego implikuje jednak powiązania pomiędzy tak odległymi zagadnieniami, jak sport i polityka. Choć w teorii są to kwestie znajdujące się na różnych biegunach, mają na siebie wzajemnie wpływ. Dlatego tak ważny jest kontekst, w jakim odbywa się dane spotkanie piłkarskie. Stefan Szczepłek w swej książce przedstawia czternaście wyjątkowych potyczek w historii reprezentacji Polski, tłumacząc ich tła, niejednokrotnie bardzo skomplikowane.

Zaczynając od przegranego 0:1 meczu z Węgrami, otwierającego historię polskiej drużyny narodowej, która na to spotkanie musiała podróżować… 36 godzin, Szczepłek – nestor polskiego dziennikarstwa sportowego – ukazuje najważniejsze wydarzenia w dziejach polskiego futbolu reprezentacyjnego. Jak smakowało zwycięstwo nad „Wielkim Bratem”, czyli ZSRR, w czasie wielkich napięć pomiędzy oboma narodami? Dlaczego porażka z Brazylią była tak ważna dla losów polskiej piłki nożnej? Czy – w kontekście całej historii – ważniejsza była wygrana z Anglią w Chorzowie w kwalifikacjach do mistrzostw świata w RFN, czy też jednak „zwycięski remis” na Wembley, wywalczony kilka miesięcy później? Po jakim meczu Stefan Szczepłek „mógłby umrzeć” i w czym pogubił się Adam Nawałka?

Odpowiedzi na te pytania autor książki „Mecze polskich spraw” szuka na jej łamach. To nie tylko opowieść o dziewięćdziesięciu minutach spędzonych przez piłkarzy na murawie, ale o dużo szerszych horyzontach. Jeżeli ktoś chce zrozumieć, co wpływa na dyspozycję piłkarzy i losy boiskowych wydarzeń – a nie są to, jak się okazuje, tylko piłkarze i trenerzy – powinien sięgnąć po to wydanie. Choć nie brakuje w nim subiektywnych odczuć autora, które mogą chwilami rozpraszać uwagę, ale także dodają kolorytu, można dowiedzieć się bardzo wiele o najważniejszych starciach w historii polskiego futbolu i ich kulisach. Ten, kto zdecyduje się na przeczytanie tej pozycji, na pewno nie będzie nią zawiedziony.

Emil Kopański

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności