Aktualności

Ich domem jest boisko. W Meksyku startują mistrzostwa świata w piłce nożnej ulicznej

Aktualności13.11.2018 

W stolicy Meksyku rozpoczną się dzisiaj XVI mistrzostwa świata w piłce nożnej ulicznej. Do końca tygodnia o tytuł najlepszych drużyn globu będą walczyć reprezentacje bezdomnych zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet. Łącznie w turnieju weźmie udział blisko 450 zawodników i zawodniczek, wśród których nie zabraknie przedstawicieli naszego kraju.

Piłka nożna uliczna jest grą bardzo dynamiczną. Każde spotkanie trwa 2 razy po 7 minut z jednominutową przerwą. Mecze odbywają się na boisku o wymiarach 16 x 22 metrów, które otoczone jest bandami o wysokości jednego metra. Zespół składa się z trzech zawodników z pola i bramkarza. Zasadą tej odmiany futbolu jest to, że zawodnicy z pola atakują w komplecie, natomiast w fazie obrony jeden z nich musi pozostawać na połowie rywali. W ten sposób, dzięki przewadze liczebnej, promuje się grę ofensywną.

Mistrzostwa świata bezdomnych organizowane są przez Homeless World Cup Foundation, która wyznacza kryteria, z jakich powinien wywiązać się zawodnik, aby móc w wystąpić w turnieju. – W naszym przypadku wygląda to tak, że piłkarz musi spełniać jeden z warunków: w ciągu dwóch lat przed mistrzostwami mieć epizod bezdomności zgodnie z krajową definicją bezdomności, albo być osobą uzależnioną, która jest w trakcie lub dwa lata po zakończeniu terapii uzależnień – tłumaczy Tomasz Sułek ze Stowarzyszenia Reprezentacja Polski Bezdomnych.

Dodatkowym ograniczeniem jest fakt, że dany zawodnik może wystąpić w mistrzostwach tylko raz w życiu. Wynika to z aspektu społecznego imprezy i całej dyscypliny – jej uprawianie jest formą terapii dla osób w trudnej sytuacji życiowej, a organizatorom zależy, aby co roku taką szansę dawać możliwie najszerszej grupie ludzi. Z tego względu wszystkie reprezentacje za każdym razem są tworzone od nowa i przed startem turnieju trudno stwierdzić, która z nich prezentuje najwyższy poziom. Jak podkreślają członkowie naszej drużyny, najgroźniejsze są zazwyczaj zespoły Brazylii, Chile, Indonezji, Portugalii oraz Meksyku. Reprezentacja Polski również powinna liczyć się w stawce.

– Cel sportowy jest jeden: zajęcie jak najlepszego miejsca. Równie istotny, a chyba nawet ważniejszy, jest dla nas aspekt społeczny tego, co robimy. To jednak temat na zdecydowanie dłuższą rozmowę – mówi trener naszej reprezentacji, Jacek Karczewski, który w przeszłości sam grał w kadrze. W czasach, gdy w turnieju można było brać udział więcej niż jeden raz, sięgał on z drużyną po medale mistrzostw świata w 2006 (brąz) oraz 2007 roku (srebro), kolejno w Kapsztadzie i Kopenhadze.


W mistrzostwach świata Polacy występują od samego początku ich powstania, czyli od 2003 roku. Poza wymienionymi krążkami nasi reprezentanci jeszcze trzykrotnie stali na podium, zajmując drugie miejsce w Edynburgu (2005) oraz trzecie Göteborgu (2004) i Santiago de Chile (2014).

W rozpoczynającym się dzisiaj czempionacie weźmie udział 40 drużyn, podzielonych w pierwszej fazie turnieju na 8 grup po 5 ekip. Wszystkie reprezentacje będą miały do rozegrania po 13 spotkań, ponieważ w mistrzostwach rywalizuje się o wszystkie miejsca. Trzy pierwsze drużyny z każdej grupy będą grały o lokaty 1-24, pozostałe o 25-40. Równolegle do turnieju mężczyzn, o mistrzostwo świata powalczy także 16 zespołów kobiecych, wśród których nie ma jednak reprezentantek Polski.

 

Wybór kadry na meksykański turniej był bardzo długim procesem. – Selekcję zaczęliśmy w maju. To wtedy nasze stowarzyszenie organizuje mistrzostwa Polski, w których bierze udział 16 drużyn z ośrodków dla osób bezdomnych i uzależnionych (Monar, Markot, placówki Brata Alberta – przyp. red.) – opowiada Sułek. – Na turnieju obecny jest trener, który powołuje szeroką kadrę, liczącą 20-25 osób. W procesie selekcji organizujemy dla naszych zawodników zgrupowania. W tym roku było ich sześć, każde kilkudniowe. Zawodnicy biorą też udział w turniejach piłki ulicznej. Poza zgrupowaniami zawodnicy realizują ponadto indywidualne plany szkoleniowe, wyznaczone przez trenera. Cały proces trwa kilka miesięcy i kończy się wyłonieniem turniejowej ósemki – dodaje.

Kadra Polski na mistrzostwa świata bezdomnych 2018

Bramkarze: Kacper Leńko, Damian Matysik.

Zawodnicy z pola: Kamil Gzyl (kapitan), Bartosz Karpała, Paweł Hynasiński, Piotr Sopel, Mateusz Nowak, Jakub Bździonek.

Trener: Jacek Karczewski.

Plan grupowych meczów Polaków (godziny spotkań czasu polskiego)

13 listopada (wtorek)

20:45 Polska – Indonezja

23:45 Polska – Chorwacja

14 listopada (środa)

16:40 Polska – Dania

19:20 Polska – Francja

Od 15 listopada (czwartek) będą się odbywały mecze o miejsca 1-24 oraz 25-40.

Rafał Cepko

Fot. Stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności