Aktualności

27 lat od olimpijskiego medalu. Jak potoczyły się losy bohaterów z Barcelony?

Aktualności08.08.2019 

Minęło 27 lat od ostatniego sukcesu polskich piłkarzy na Igrzyskach Olimpijskich. 8 sierpnia 1992 roku w Barcelonie kadra Janusza Wójcika zagrała w wielkim finale z Hiszpanią. Jak potoczyły się dalsze losy piłkarzy tamtej drużyny?

– Po wielu latach wciąż czuję ten finał, ten hiszpański jazgot. Często do tego wydarzenia wracam. Nawet oglądam ten mecz z Hiszpanami w całości. Jestem z tych sportowców, którzy obejrzą porażkę, ale tę finałową – wspominał w rozmowie z Łączy Nas Piłka Wojciech Kowalczyk, jeden z czołowych zawodników ówczesnej kadry. W Barcelonie Polacy byli o krok od tytułu mistrzów olimpijskich. Zabrakło im kilkunastu sekund, aby doprowadzić do dogrywki. Ostatecznie biało-czerwoni ulegli gospodarzom turnieju 2:3. Co dziś dzieje się z bohaterami tamtych chwil?

Srebrni medaliści olimpijscy z Barcelony – co robią dziś?

Dariusz Adamczuk – po zakończeniu kariery związał się ze szczecińską Pogonią. Był członkiem zarządu tego klubu oraz dyrektorem technicznym. Obecnie pełni funkcję dyrektora sportowego oraz szefa akademii piłkarskiej „Portowców”.

Marek Bajor – pracował jako trener Zagłębia Lubin. Po rodzinnej tragedii przerwał na pewien czas pracę, ale do niej powrócił. Pracował między innymi jako asystent szkoleniowca Lecha Poznań.

Jerzy Brzęczek – po zakończeniu kariery rozpoczął pracę trenerską. Prowadził samodzielnie Raków Częstochowa, Lechię Gdańsk i GKS Katowice oraz Wisłę Płock. Obecnie jest selekcjonerem reprezentacji Polski.

Dariusz Gęsior – był członkiem rady nadzorczej oraz koordynatorem ds. szkolenia młodzieży w Ruchu Chorzów. Aktualnie jest pracownikiem Departamentu Szkolenia i Rozgrywek Międzynarodowych oraz Szkoły Trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Prowadził też juniorskie reprezentacje Polski.

Marcin Jałocha – niedługo po rozbracie z boiskiem rozpoczął pracę jako trener. Prowadził między innymi LKS Nieciecza, Radomiak Radom i Wisłę Puławy. Był też asystentem szkoleniowca Sandecji Nowy Sącz.

Andrzej Juskowiak – był między innymi wiceprezesem ds. sportowych Lechii Gdańsk, a także trenerem napastników Lecha Poznań. Wzięty ekspert telewizyjny, a także współkomentator. Pracował też w charakterze asystenta trenera reprezentacji Polski do lat 21 podczas UEFA EURO U21 Polska 2017.

Aleksander Kłak – po zakończeniu kariery osiedlił się w Belgii. Pracował z młodzieżą jako trener bramkarzy, a obecnie jest kierowcą miejskiego autobusu w Antwerpii.

Andrzej Kobylański – był związany jako asystent trenera z Cracovią, później pełnił też funkcję dyrektora sportowego Korony Kielce. Próbował też swoich sił w polityce, kandydując w wyborach parlamentarnych.

Dariusz Koseła – jako samodzielny trener prowadził Tęczę Wielowieś. Współpracował z Józefem Dankowskim w zespole Młodej Ekstraklasy Górnika Zabrze, a także pierwszej drużynie zabrzańskiego klubu.

Wojciech Kowalczyk – szybko odnalazł swoją drogę po zakończeniu kariery – został ekspertem telewizyjnym i w tej roli można go najczęściej oglądać.

Marek Koźmiński – pozostał przy piłce nożnej, był między innymi właścicielem Górnika Zabrze. Obecnie piastuje funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. szkoleniowych.

Tomasz Łapiński – na pewien czas odsunął się od piłki nożnej. Pasjonował się fotografią i motocrossem. Studiował w szkole filmowej, przygotował swoją pierwszą etiudę. Napisał również powieść „Szmata”. Czasami występuje w roli eksperta piłkarskiego.

Grzegorz Mielcarski – po zakończeniu kariery pełnił funkcję dyrektora sportowego Wisły Kraków. Obecnie jest ekspertem telewizyjnym i współkomentatorem.

Arkadiusz Onyszko – długo zmagał się z problemami ze zdrowiem, ale wyszedł na prostą. Wydał w Polsce książkę, był trenerem bramkarzy ekstraklasowego Górnika Łęczna, obecnie szkoli golkiperów w Motorze Lublin.

Ryszard Staniek – pracował jako działacz w Beskidzie Skoczów, prowadził także jako trener Orła Zabłocie i Cukrownika Chybie. Później słuch o nim zaginął. Mieszka w małej miejscowości w powiecie cieszyńskim.

Dariusz Szubert – na stałe zamieszkał w Niemczech, był organizatorem szkoleń dla trenerów młodzieży, a także szkoleniowcem Goslarer SC. Z polską kadrą miał kontakt w 2006 roku – był opiekunem naszej kadry w bazie w Barsinghausen podczas mistrzostw świata. Pracuje w Dolnosaksońskim Związku Piłki Nożnej.

Piotr Świerczewski – pełnił funkcję szkoleniowca Łódzkiego KS, Znicza Pruszków i Motoru Lublin. Był także asystentem Marcina Dorny w reprezentacji Polski U-21.

Mirosław Waligóra – osiadł na stałe w belgijskim Lommel, przyjął tamtejsze obywatelstwo. Pracuje w wydziale sportu lokalnego urzędu.

Tomasz Wałdoch – był dyrektorem Górnika Zabrze, obecnie na stałe mieszka w Niemczech. Zdobył najwyższą możliwą licencję trenerską w tym kraju, pracuje jako trener młodzieży w Schalke 04 Gelsenkirchen.

Tomasz Wieszczycki – w 2011 roku został tymczasowym trenerem Łódzkiego KS. Obecnie związany z telewizją w roli eksperta i współkomentatora.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności