Aktualności

Dobry bilans reprezentacji Polski z zespołami z Czarnego Lądu

Reprezentacja19.06.2018 

Senegal będzie czwartą afrykańską reprezentacją, z którą w finałach mistrzostw świata zmierzą się biało-czerwoni. Dotychczas Polacy zremisowali z Maroko i Kamerunem oraz wygrali z Tunezją. W sumie z drużynami z Czarnego Lądu nasi reprezentanci mierzyli się 22-krotnie, połowę konfrontacji rozstrzygając na swoją korzyść.

Pierwszym zespołem z Afryki, z którym zagrali Polacy była Tunezja. Do meczu doszło podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem biało-czerwonych (6:1), a zawodnikiem który napsuł wówczas rywalom najwięcej krwi był Ernest Pohl. Napastnik Górnika Zabrze zdobył w tamtym spotkaniu pięć bramek!

Tunezja była pierwszym i została jednym z dwóch afrykańskich rywali obok Maroka, z którym nasi reprezentanci grali najczęściej. Obie drużyny spotkały się ponownie na mistrzostwach świata w Argentynie. Wówczas również górą byli Polacy, podobnie z resztą jak w meczu towarzyskim rozegranym w 1979 roku w Tunisie. Dopiero czwarte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Tunezyjczyków, którzy wygrali w 1985 roku 1:0 po bramce Bassama Jeridiego, który jest do tej pory drugim i ostatnim tunezyjskim strzelcem w meczach z Polską.

Najwięcej konfrontacji z Polakami ze wszystkich afrykańskich zespołów mają Marokańczycy, z którymi biało-czerwoni mierzyli się pięciokrotnie. Pierwsze mecze miały miejsce w 1962 roku. Towarzyskie granie w Casablance zakończyło się zwycięstwem Polaków 3:1, natomiast drugie, rozegrane w Warszawie remisem 1:1. Na kolejne spotkanie obie drużyny czekały dziesięć lat. Trzeci mecz był już starciem o punkty, a obie reprezentacje rywalizowały o medale Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Zmierzający po złoto zawodnicy Kazimierza Górskiego rozbili Marokańczyków 5:0! W pierwszej rundzie tego turnieju biało-czerwoni trafili także na piłkarzy z Ghany i po bramkach Włodzimierza Lubańskiego, Roberta Gadochy i Kazimierza Deyny wygrali 4:0.

Uzupełniając bilans gier z Marokańczykami trzeba jeszcze dodać spotkanie towarzyskie z 1980 roku, które zakończyło się porażką biało-czerwonych 0:1 oraz pierwszy mecz Polaków na mistrzostwach świata w Argentynie 1986, który zakończył się remisem 0:0.

Na mistrzostwach świata Polacy zagrali także z Kamerunem. Był to drugi mecz mundialu w Hiszpanii, ale podobnie jak w pierwszym spotkaniu z Włochami, tak w tym zabrakło goli. Problemów ze zdobywaniem bramek i zwyciężaniem biało-czerwoni nie mieli natomiast w starciach z Algierią (dwa mecze), Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Libią. To zespoły, z którymi nasi reprezentanci wygrali wszystkie dotychczasowe starcia.

Na przeciwległym biegunie pozostają natomiast reprezentacje Egiptu, Kamerunu oraz Nigerii, z którą ostatnio zespół Adama Nawałki rywalizował we Wrocławiu. W trzech meczach przeciwko Kamerunowi, dwóch przeciwko Egiptowi, i ostatnim z Nigeryjczykami, nie udało się zdobyć choćby jednego gola. Mimo to ogólny bilans gier Polaków z afrykańskimi zespołami pozostaje całkiem niezły – 11 zwycięstw, 5 remisów i 6 porażek. Dodatkowo nasi reprezentanci nie przegrali żadnego z trzech starć z drużynami z Czarnego Lądu na mundialu i oby podobnie było również dziś w meczu z Senegalem, który będzie pierwszym w historii meczem obu reprezentacji.

Polska – Afryka: 22 mecze – 11 zwycięstw/5 remisów/6 porażek, bilans bramkowy: 37:16

Algieria – Polska 0:1 (Grzegorz Lato), Polska – Algieria 5:1 (Janusz Kupcewicz, Włodzimierz Ciołek, Andrzej Iwan 2, Marek Dziuba)

Egipt – Polska 4:0, Egipt – Polska 0:0

GhanaPolska 0:4 (Włodzimierz Lubański, Robert Gadocha 2, Kazimierz Deyna)

Kamerun – Polska 0:0, Polska – Kamerun 0:0, Polska – Kamerun 0:3

Polska – Libia 5:0 (Paweł Janas, Stanisław Terlecki, Kazimierz Kmiecik, Roman Faber, Henryk Wieczorek)

Maroko – Polska 1:3 (Engelbert Jarek, Erwin Wilczek, Lucjan Brychczy), Polska – Maroko 1:1 (Erwin Wilczek), Maroko – Polska 0:5 (Kazimierz Kmiecik, Włodzimierz Lubański, Kazimierz Deyna 2, Robert Gadocha), Maroko – Polska 1:0, Maroko – Polska 0:0

Polska – Nigeria 0:1

RPA – Polska 1:0, Polska – RPA 1:0 (Marcin Komorowski)

Tunezja – Polska 1:6 (Ernest Pohl 5, Stanisław Hachorek), Tunezja – Polska 0:1 (Grzegorz Lato), Tunezja – Polska 0:2 (Roman Ogaza 2), Tunezja – Polska 1:0

Polska – Wybrzeże Kości Słoniowej 3:1 (Robert Lewandowski 2, Ludovic Obraniak)

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności