Aktualności
Co powinieneś wiedzieć o reprezentacji Japonii?
W czwartkowe popołudnie reprezentacja Polski zmierzy się w swoim ostatnim grupowym meczu na rosyjskim mundialu z Japonią. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć o najbliższym rywalu biało-czerwonych.
Jak zagrała w eliminacjach mistrzostw świata:
Japonia, z racji jednej z najwyższych pozycji w rankingu FIFA spośród azjatyckich zespołów, kwalifikacje rozpoczęła od drugiej rundy. Tam bez żadnych problemów wygrała siedem z ośmiu spotkań (zremisowała jedynie z Singapurem) i awansowała do kolejnej fazy. W niej rywalizacja trwała do samego końca, jednak ostatecznie Japończycy okazali się najlepsi w grupie drugiej, zostawiając za plecami Arabię Saudyjską, Australię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak i Tajlandię.
Największy sukces na mistrzostwach świata:
Reprezentacja Japonii po raz pierwszy na mundialu wystąpiła w 1998 roku i od tamtej pory regularnie zapewniała sobie awans na turniej. W dotychczasowych pięciu występach na mistrzostwach udało się zaledwie tylko dwukrotnie przejść fazę grupową. W 2002 roku, jako współgospodarz rozgrywek, Japonia odpadła z rewelacją mistrzostw świata – Turcją w 1/8 finału. Na tym samym etapie udział zakończyła osiem lat później. W 2010 roku Japończykom nie udało się sprostać Paragwajczykom, którzy okazali się lepsi po konkursie rzutów karnych.
Sylwetka trenera:
Na ponad dwa miesiące przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Rosji reprezentacja Japonii niespodziewanie zmieniła trenera. Vahida Halilhodzicia, który doprowadził drużynę do mundialu, na stanowisku zastąpił Akira Nishino. Japoński szkoleniowiec urodził się 7 kwietnia 1955 roku w miejscowości Saitama. Karierę juniorską zaczął w zespole Waseda University, a już podczas seniorskiej przez dwanaście lat bronił barw Hitachi Kashiwa Reysol. Po zakończeniu kariery zdecydował się podjąć pracę trenerską. W ostatnim czasie 63-letni Akira Nishino pełnił funkcję dyrektora technicznego japońskiej drużyny narodowej. W swoim CV ma prowadzenie Japończyków podczas Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku. Nishino w przeszłości trenował również takie zespoły, jak Nagoya Grampus Eight, Vissel Kobe, Gamba Osaka czy Kashiwa Reysol.
Sylwetka największej gwiazdy:
Shinji Kagawa. Obok Shunsuke Nakamury i Yuty Nagatomo to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny japoński piłkarz ostatnich lat. Kagawa przyszedł na świat 17 marca 1989 roku w Kobe. Przygodę z futbolem zaczął w juniorskim zespole Marino FC, a wypromował się w seniorskim Cerezo Osaka, którego był czołową postacią. W Europie wylądował w 2010 roku, aby przywdziać barwy Borussii Dortmund. Już wtedy był reprezentantem swojego kraju – w narodowym trykocie zadebiutował bowiem dwa lata wcześniej, jako zaledwie 19-latek. Po dwóch sezonach spędzonych na Signal Iduna Park i dwukrotnym wywalczeniu tytułu mistrza Niemiec wyróżniającego się Japończyka z Dortmundu pozyskał Manchester United. Już w pierwszym sezonie w Anglii Kagawa dopisał do swojego konta tytuł mistrza kraju. Przygoda z „Czerwonymi Diabłami” dobiegła jednak końca w 2014 roku, a Kagawa sezon kończył występem na mistrzostwach świata. Po ich rozegraniu urodzony w Kobe zawodnik powrócił do Borussii, w której występuje do dziś.
Bilans z reprezentacją Polski:
2-0-4, 10:13.
Fot. EAST News