Jak pokonać Szwajcarów? Najlepiej wie to Zbigniew Boniek. Nie miał litości dla naszego rywala

Reprezentacja24.06.2016
Szwajcaria to rywal, który wyjątkowo dobrze kojarzy się Zbigniewowi Bońkowi. Obecny Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, jeszcze jako zawodnik Widzewa Łódź, zdobył pierwszą bramkę w biało-czerwonych barwach w meczu z właśnie tym przeciwnikiem, a było to dokładnie 11 maja 1976 roku. Co ciekawe, Boniek grał ze Szwajcarią cztery razy i aż trzykrotnie trafiał do siatki.

Pierwszy raz ze Szwajcarią Zbigniew Boniek wystąpił wspomnianego 11 maja 1976 roku. W towarzyskim meczu przegraliśmy 1:2, ale ówczesny zawodnik Widzewa Łódź strzelił swojego pierwszego gola w biało-czerwonych barwach. Był to początek jego wielkiej przygody z reprezentacją Polski (łącznie Boniek zagrał w 80 meczach drużyny narodowej i strzelił 24 gole – red.).

Kolejny mecz „Zibiego” z „Nati” to 15 listopada 1978 roku. W eliminacjach mistrzostw Europy 1980 wygraliśmy we Wrocławiu 2:0, a do siatki trafiali Boniek oraz Roman Ogaza.

FOT: East News.

Ostatni bój ze Szwajcarią, wówczas już jako zawodnik Juventusu Turyn, rozegrał 27 marca 1984 roku. W 24. minucie towarzyskiego meczu wyjazdowego Boniek otworzył wyniki konfrontacji, ale w końcówce do remisu doprowadził Heinz Hermann.

Jedynym spotkaniem, w którym obecny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej nie pokonał bramkarza Szwajcarów, była potyczka w eliminacjach EURO 1980 w Lozannie. Biało-czerwoni wygrali jednak 2:0, więc Boniek i tak nie miał na co narzekać.

Kiedy głębiej zajrzy się do statystyk, można zauważyć, że Boniek jest najskuteczniejszym strzelcem reprezentacji Polski w historii meczów z „Nati”, a także zawodnikiem, który w starciach z tym rywalem rozegrał najwięcej minut. Dokładnie 360. Drugi w klasyfikacji Antoni Szymanowski zaliczył ze Szwajcarią 227 minut, a trzeci Grzegorz Lato – 270. Drugimi najskuteczniejszymi zawodnikami są zaś Leonard Piątek i Stanisław Terlecki.