[RELACJA] Sacchi, Milanović, Brzęczek… OKT kopalnią wiedzy
Arrigo Sacchi opowiadał o swojej filozofii pracy, która sprawiła, że stał się jednym z najważniejszych trenerów w historii futbolu, Luka Milanović przedstawił specyfikę treningu motorycznego reprezentacji Chorwacji w trakcie Mistrzostw Świata w 2018 roku, a Jerzy Brzęczek pokazywał, jak wyglądały zajęcia i materiały taktyczne dla reprezentacji Polski w ostatnich dwunastu miesiącach. Jakby tego było mało, trenerzy mistrza kraju, beniaminka Ekstraklasy oraz dwóch kadr młodzieżowych dyskutowali o tym, co najważniejsze jest w szkoleniu oraz przejściu z wieku juniora do piłki seniorskiej. Nic dziwnego więc, że w Łodzi na kolejnej Ogólnopolskiej Konferencji Trenerów zjawiło się ponad 1500 szkoleniowców.
– Jesteśmy dumni, że udało się zorganizować nam takie wydarzenie. To zasługa wielu osób działających w Szkole Trenerów oraz w Polskim Związku Piłki Nożnej. Gdy otworzyliśmy zapisy na to wydarzenie, wszystkie miejsca rozeszły się w ciągu czterech dni. A po podejmowanych tematach wykładów, treningach i dyskusjach za kulisami widziałem ogromne zainteresowanie oraz zaangażowanie szkoleniowców. Cieszę się, że z rok na rok wyciągamy wnioski i staramy się stworzyć jeszcze lepsze i bardziej przekrojowe wydarzenie – powiedział Dariusz Pasieka, dyrektor Szkoły Trenerów PZPN.
Konferencję rozpoczęło wystąpienie wiceprezesa PZPN ds. szkolenia, Marka Koźmińskiego. – Dzisiaj pobiliśmy rekord, bardzo dziękujemy. Chciałbym poruszyć temat szacunku. To wielkie słowo, którego potrzebujemy, przede wszystkim między nami. Jeśli nie będziemy szanować się nawzajem, trenerzy, to nie będzie szanowało nas środowisko zewnętrzne – mówił w swoim wystąpieniu.
Merytoryczną część otworzyło wystąpienie Jerzego Brzęczka. Selekcjoner reprezentacji Polski na przykładach analizy wideo pokazywał z czego wynikały jego decyzje taktyczne oraz personalne, tłumaczył również, jak treningi przekładały się na sytuacje meczowe. Po nim swoje prezentacje pokazali Bartłomiej Zalewski, który opowiedział o projekcie Talent Pro na przykładzie niedawnego zgrupowania w Opalenicy, a także Luka Milanović, który tłumaczył, jak przygotowywał reprezentantów Chorwacji do niezwykle trudnych Mistrzostw Świata w 2018 roku.
Wreszcie popołudniową część zajęć pierwszego dnia zwieńczył wykład oraz rozmowa z Arrigo Sacchim, którą poprowadził dziennikarz Eleven Sports, Piotr Dumanowski. Słynny włoski szkoleniowiec przedstawił swoje doświadczenia z pracy z Milanem oraz reprezentacją Włoch, ale przede wszystkim opowiadał o filozofii gry, która stała się słynna na całym świecie. – Waszym zadaniem jest nauczenie waszych piłkarzy odwagi już na treningach. Bez niej nie będą mogli realizować tego, co sobie założycie w meczach – podkreślał.
Tematem jego wystąpienia był „futbol przyszłości”, a także kluczowe aspekty potrzebne w następnych latach w szkoleniu oraz taktyce gry. – Futbol potrzebuje ciągłej ewolucji, by a nie rewolucji. W rytmie gry, szybkości… Nie można myśleć wyłącznie o powtarzaniu tego, co było kiedyś. Piłka nożna musi się rozwijać. W przyszłości idea i inteligencja gry będą najważniejsze. Trener musi kształcić piłkarzy, kierować ich sposobem myślenia. A trening powinien być symulacją wszystkiego, czym jest mecz – dodawał.
Jego wykładowi towarzyszyły pokazy meczów oraz treningów z drużyn, które prowadził, w tym grającym wysokim pressingiem Milanem. Kolejne przykłady Sacchi uzupełniał tłumaczeniem schematów, które rozrysowywał na tablicy.
Drugi dzień rozpoczęli trenerzy drużyn ze szczebla centralnego, którzy poprowadzili zajęcia na stadionie ŁKS-u Łódź. Byli to szkoleniowcy pierwszoligowej Stali Mielec, Artur Skowronek i drugoligowego GKS-u Bełchatów, Artur Derbin. Po przejściu do Atlas Areny kolejnymi częściami harmonogramu było m.in. wręczenie dyplomów za ukończenie kursu UEFA PRO ponad dwudziestu trenerom, a także wykład o połączeniu nauki z pracą szkoleniową w piłce nożnej, który poprowadził doktor Piotr Żmijewski z Instytutu Sportu oraz Legia Lab. Z kolei nowi kursanci UEFA PRO przedstawili swoją analizę rozgrywanych latem w Polsce Mistrzostw Świata do lat 20.
Całość jak zwykle zwieńczył panel dyskusyjny: tematem głównym była kwestia piłkarskiej młodzieży, a na pytania odpowiadali Waldemar Fornalik (Piast Gliwice), Marek Papszun (Raków Częstochowa), Czesław Michniewicz (kadra U-21) i Jacek Magiera (kadra U-20). Prawie półtora tysiąca trenerów słuchało uwag tych szkoleniowców dotyczących konkretnych aspektów w grze młodzieży, która wchodzi na poziom mistrzowski. Poruszone zostały tematy świadomości, pracy indywidualnej, jak i motorycznej i nad rozumieniem gry, a także generalny poziom intensywności w polskich rozgrywkach ligowych, a także sposobów na ich poprawę.
– Uważam, że panel dyskusyjny był bardzo ciekawy, zresztą poruszane tematy tempa oraz intensywności pojawiają się najczęściej w naszych rozmowach między trenerami. Jeśli każdy z trenerów słuchał uważnie, to na pewno znajdzie sporo aspektów, które będzie mógł przenieść do swojej pracy czy filozofii – mówił później Jerzy Brzęczek. – Ta godzina dyskusji minęła mi bardzo szybko, aż chciałoby się dłużej słuchać wymiany uwag tak doświadczonych szkoleniowców. Myślę, że każdy mógł na tym skorzystać i wyjechać z Łodzi bogatszy o wiedzę osób, które zaprosiliśmy do wykładów czy panelu – podsumował Dariusz Pasieka.