Martin Hunter w Szkole Trenerów PZPN

Trenerzy09.01.2020 

Specjalnie dla kursantów UEFA A w Białej Podlaskiej zjawił się były dyrektor techniczny Southampton oraz selekcjoner młodzieżowych reprezentacji Anglii, Martin Hunter. – To jego trzecia wizyta w Polsce. Dla nas to cenny kontakt, osoba, która dzięki swoim doświadczeniom przybliża nam sposób myślenia oraz funkcjonowanie klubów z poziomu Premier League – mówi Dariusz Pasieka, szef Licencjonowania i Kształcenia Trenerów w PZPN.

Ósmego stycznia cały dzień z kursantami UEFA A spędził były dyrektor techniczny Southampton, a także trener, który w młodzieżowych reprezentacjach Anglii prowadził m.in. Theo Walcotta, Joe Cole’a i Michaela Carricka. – Głównym tematem było zarządzanie sztabem trenerskim. To ważna umiejętność doboru ludzi, co przedstawione zostało na przykładzie Southampton i tego, jak w klubie Premier League prowadzi się skauting oraz rekrutację trenerów. Posiadają oni specjalną bazę i nie ma przypadku, że w ostatnich latach zespół prowadzili, po rekomendacji właśnie Martina, tacy szkoleniowcy jak Mauricio Pochettino i Ronald Koeman. Co istotne, oni zostali wybrani, bo pasowali do filozofii klubu, a nie przynosili cały know-how z zewnątrz i narzucali go w Southampton. To trener musi się dostosować lub po prostu zna ten sposób działania – tłumaczy Dariusz Pasieka.

Zajęcia składały się z wykładów oraz warsztatów. Wykłady dotyczyły również aspektów taktycznych, ze szczególnym skupieniem się na znaczeniu dośrodkowań w różnych fazach gry i sektorach boiska na przykładzie trendów z ostatnich sezonów Premier League. – Martin sprawdził wiedzę naszych trenerów w tym aspekcie, a potem jedna z grup losowo poprowadziła trening na boisku właśnie skupiony na tym obszarze. Wreszcie również on przejął zarządzanie jednostką i pokazał swoje ćwiczenia w tym kierunku – mówi szef Szkoły Trenerów PZPN.

– Z Martinem mamy bardzo dobry kontakt. Jemu podoba się u nas, nasz system działania. Dzięki temu, że miał teraz więcej czasu, to mogliśmy skorzystać z jego wiedzy. Zresztą to dla nas ważna osoba, ponieważ jeszcze pracując w Southampton dostaliśmy zaproszenie dla kursu UEFA Elite Youth do klubu, by zobaczyć jego działanie od wewnątrz. Inspirowanie się od najlepszych jest bardzo ważne, a przecież nie ma przypadku w dominacji angielskich klubów, to cztery z nich zagrały w finałach najważniejszych europejskich rozgrywek poprzedniego sezonu – dodaje.

– Takie zajęcia z Martinem mogły trwać i trzy dni, bo wiedza, którą dysponuje jest niesamowita – podkreśla Pasieka. Hunter posiada licencję UEFA Pro. Przed pracą dla angielskiej federacji był asystentem trenerów w Bradford City i Stoke. Od 2006 roku był w sztabie szkoleniowym Norwich City, przejmując na jeden mecz drużynę po zwolnieniu Nigela Worthingtona. W kolejnych latach był również w Watfordzie, ażż do 2010 roku, gdy dostał propozycję pracy w Southampton. Tam był trenerem zespołu do lat 21, później do lat 23, a głównie Dyrektorem Technicznym.

 

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności