Aktualności

Z Lecha do Augsburga – Robert Gumny w Bundeslidze!

Reprezentacja02.09.2020 
Mecz z Wisłą Płock był ostatnim występem Roberta Gumnego w barwach Lecha Poznań. Młodzieżowy reprezentant Polski przenosi się do Bundesligi. Podpisał pięcioletni kontrakt z FC Augsburg.

Wychowany przez „Kolejorza” piłkarz spędził w klubie z Wielkopolski cały okres juniorski. W pierwszym zespole zadebiutował 19 marca 2016 roku, kilka miesięcy przed swoimi 18. urodzinami. W meczu z Legią Warszawa szansę dał mu trener Jan Urban. Z czasem stopniowo budował swoją pozycję w Lechu. Zanim na dobre rozwinął skrzydła w poznańskim zespole, pół roku spędził na wypożyczeniu w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Kiedy wrócił, zaczął grać coraz więcej. Z Lechem wywalczył Superpuchar Polski, zajmował miejsca na podium PKO Ekstraklasy. Łącznie w „Kolejorzu” rozegrał 97 meczów, strzelił dwa gole i miał sześć asyst. Tych występów mogło być więcej, jednak na drodze ku temu stanęły dwa urazy kolana.

– Robert był dla Lecha przez ostatnich kilka sezonów bardzo ważnym zawodnikiem, ale widzieliśmy jak duże zrobił przez ten czas postępy, jak się rozwinął i nie mieliśmy wątpliwości, że to już odpowiedni moment, by zrobił kolejny krok w karierze. „Guma” jest na ten ruch gotowy, a plan, jaki przedstawił na niego Augsburg wygląda bardzo interesująco i powinien pozwolić wejść mu na jeszcze wyższy poziom, na czym nam bardzo zależało. Życzymy Robertowi powodzenia i liczymy na to, że w przyszłości nasze piłkarskie drogi jeszcze się przetną – powiedział dyrektor sportowy Lecha Tomasz Rząsa, cytowany przez serwis lechpoznan.pl.Gumny trafi do ekipy, w której występuje inny Polak – Rafał Gikiewicz. W poprzednim sezonie nowy zespół Gumnego zajął 15. miejsce. W przeszłości barwy tego klubu reprezentował m.in. Arkadiusz Milik.

22-letni obrońca znalazł się w kadrze reprezentacji Polski do lat 21, którą ogłosił selekcjoner Czesław Michniewicz na spotkania eliminacji UEFA EURO U-21 2021. Polacy 4 września zmierzą się z Estonią, 8 września ich rywalem będzie Rosja. Gumny był także powoływany do pierwszej kadry Jerzego Brzęczka. Stawiał się na zgrupowaniach, ale meczu w dorosłej karze jeszcze nie rozegrał.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności