Aktualności

U-21: Warunki awansu biało-czerwonych. Co musi się wydarzyć?

Reprezentacja14.11.2020 

Reprezentacja Polski do lat 21 mimo październikowych potknięć w spotkaniach z Serbią i Bułgarią wciąż walczy o awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy UEFA EURO U-21 2021. Aby zapewnić sobie promocję z drugiego miejsca w grupie, musi w klasyfikacji zespołów z tej pozycji wyprzedzić cztery drużyny. Sprawdzamy, co musi się stać, by biało-czerwoni osiągnęli swój cel, analizując sytuację w innych grupach.

Polacy po dziewięciu rozegranych spotkaniach mają na koncie siedemnaście punktów. W klasyfikacji zespołów z drugich miejsc nie liczą się wyniki potyczek z ostatnią drużyną w grupie, a więc – w przypadku biało-czerwonych – z Łotwą. Aby być pewnym zajęcia drugiej lokaty, podopieczni trenera Macieja Stolarczyka muszą jednak 17 listopada z Łotyszami wygrać, by nie wyprzedziła ich Bułgaria, a Łotwa zakończyła rywalizację na ostatniej pozycji. Polski zespół w klasyfikacji drużyn z drugich miejsc, przy wygranej z Łotwą, będzie miał zatem 14 punktów i bilans bramkowy 15:7. Obecnie poza zasięgiem biało-czerwonych znajdują się dwie ekipy, także dwie nie mają już szans ich doścignąć. Walka o trzy pozostałe miejsca na UEFA EURO U-21 2021 rozstrzygnie się pomiędzy pięcioma drużynami. Aby Polacy awansowali, muszą wyprzedzić jeszcze dwie reprezentacje.

GRUPA 1

Sytuacja w tej grupie jest najbardziej skomplikowana spośród wszystkich grup kwalifikacyjnych. W walce o pierwsze miejsce praktycznie poza zasięgiem wydaje się tylko reprezentacja Włoch. W walce o drugą pozycję liczą się jeszcze Irlandia, Szwecja oraz Islandia. W dalszych założeniach zakładamy, że Luksemburg przegra dwa ostatnie mecze (z Włochami i Irlandią) i zajmie ostatnie miejsce w grupie. Każda zdobycz punktowa Luksemburczyków zepchnie na ostatnie miejsce Armenię, której dwa ostatnie spotkania zostały odwołane.

Polska wyprzedzi zespół z drugiego miejsca w tej grupie, jeśli:

a) Szwecja nie wygra z Włochami;

b) w meczu Irlandia – Islandia padnie remis.

GRUPA 2

W grupie 2 walczące o pierwsze miejsce w grupie Szwajcarię i Francję czeka jeszcze jedno spotkanie. Niezależnie od ich rezultatów i ostatecznej kolejności, obie ekipy będą poza zasięgiem biało-czerwonych.

GRUPA 3

Awans do turnieju finałowego zapewniła już sobie Anglia. O drugie miejsce walczą jeszcze Austria i Albania, ale niezależnie od wyników ostatniej kolejki, żadna z tych drużyn nie zagrozi reprezentacji Polski.

GRUPA 4

Tabeli tej grupy przewodzi reprezentacja Czech. Ma jednak rozegrane o jedno spotkanie więcej, niż ścigający ją Szkoci i Chorwaci. Aby Polacy w klasyfikacji zespołów z drugich miejsc wyprzedzili wicelidera grupy 4, niezbędne jest spełnienie dwóch warunków:

a) Chorwacja nie może wygrać z Litwą;

b) Szkocja nie może wygrać z Grecją.

W przypadku zwycięstwa Chorwacji lub Szkocji, drużyna z drugiego miejsca w grupie 4 znajdzie się w klasyfikacji przed biało-czerwonymi.

GRUPA 6

Awans do turnieju finałowego zapewniła już sobie Hiszpania. O drugie miejsce walczą jeszcze Macedonia Północna i Izrael, ale niezależnie od wyników ostatniej kolejki, żadna z tych drużyn nie zagrozi reprezentacji Polski.

GRUPA 7

W grupie 7 walczące o pierwsze miejsce w grupie Holandię i Portugalę czeka jeszcze jedno spotkanie. Niezależnie od ich rezultatów i ostatecznej kolejności, obie ekipy będą poza zasięgiem biało-czerwonych.

GRUPA 8

W grupie 8 pierwszego miejsca pewna jest reprezentacja Danii, natomiast drugiego – Rumunii. Obie te ekipy spotkają się w ostatniej kolejce. Aby Rumunia znalazła się w klasyfikacji zespołów z drugich miejsc, musi przegrać z Duńczykami.

GRUPA 9

W grupie 9 (pięciozespołowej) przewodzą Niemcy, z dwoma punktami przewagi nad Belgią. Aby Polacy w klasyfikacji najlepszych zespołów z drugich miejsc wyprzedzili drużynę z tej grupy, Belgia w ostatniej serii gier musi przegrać z Bośnią i Hercegowiną.

PODSUMOWANIE

Aby Polacy mogli cieszyć się z awansu, oprócz ich zwycięstwa nad Łotwą (lub ewentualnego potknięcia Bułgarii w meczu z Estonią), muszą zostać spełnione dwa z poniższych warunków:

a) Szwecja nie wygrywa z Włochami, a w meczu Irlandia – Islandia pada remis (przy założeniu, że Luksemburg przegrywa ostatnie dwa mecze kwalifikacyjne);

b) Chorwacja nie wygrywa z Litwą i Szkocja nie wygrywa z Grecją;

c) Rumunia przegrywa z Danią;

d) Belgia przegrywa z Bośnią i Hercegowiną.

W turnieju finałowym mistrzostw Europy UEFA EURO U-21 2021 weźmie udział szesnaście zespołów: dwaj gospodarze (Węgry, Słowenia), dziewięciu zwycięzców grup kwalifikacyjnych oraz pięć drużyn z drugich miejsc z najlepszym bilansem (po odliczeniu spotkań z najsłabszymi ekipami w grupie).

Emil Kopański

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności