Aktualności

U-21: Ich już w kadrze młodzieżowej nie zobaczymy. Jaki to był dla nich czas?

Reprezentacja30.06.2019 
Reprezentanci Polski U-21 mają za sobą udział w mistrzostwach Europy. Dla dużej części z nich turniej finałowy był zwieńczeniem przygody z drużyną narodową w tej kategorii wiekowej. W kolejnych kwalifikacjach występować będą bowiem piłkarze urodzeni w roku 1998 i młodsi. Jak radzili sobie w kadrze U-21 zawodnicy, których już w niej nie zobaczymy?

W zestawieniu ujęci zostali zawodnicy, którzy znaleźli się w kadrze na turniej finałowy mistrzostw Europy UEFA EURO U-21 2019, a także Bartosz Kapustka.

BRAMKARZE

Mateusz Lis

Łącznie: 0 meczów

Do kadry wskoczył w ostatniej chwili, w miejsce Bartłomieja Drągowskiego. Nigdy wcześniej nie bywał powołany do reprezentacji Polski do lat 21. Nie wystąpił w żadnym oficjalnym spotkaniu, jedyny raz z orzełkiem na piersi zagrał u Czesława Michniewicza w kontrolnym meczu z Tarnovią Tarnowo Podgórne.

Tomasz Loska

Łącznie: 2 mecze, 180 minut, 2 gole stracone, 1 czyste konto

Bramkarz Górnika Zabrze cieszył się zaufaniem trenera Czesława Michniewicza na początku kwalifikacji mistrzostw Europy, gdy wystąpił w starciach z Litwą i Wyspami Owczymi. Później do bramki wskoczył Kamil Grabara, który nie oddał już miejsca między słupkami. Loska cały czas był jednak ważnym ogniwem kadry – trener powoływał go na każde zgrupowanie. Przygodę z kadrą U-21 kończy z bilansem dwóch meczów, jednego czystego konta i dwóch bramek straconych.

OBROŃCY

Paweł Bochniewicz

Łącznie: 13 meczów, 1004 minuty, 0 goli, 2 asysty, 1 żółta kartka

W reprezentacji Polski U-21 debiutował jeszcze pod wodzą Marcina Dorny, jednak dopiero u Czesława Michniewicza stał się niezwykle istotnym elementem zespołu. Wystąpił we wszystkich meczach kwalifikacji mistrzostw Europy, lecz z barażowych spotkań z Portugalią wykluczyła go choroba. Szansę wykorzystał zastępujący go Krystian Bielik, ale Bochniewicz i tak wystąpił w dwóch meczach mistrzostw Europy, w tym z Włochami.

Dominik Jończy

Łącznie: 1 mecz, 90 minut

Piłkarz Podbeskidzia Bielsko-Biała (wracający do Zagłębia Lubin z wypożyczenia) dostawał regularnie powołania do kadry U-21, ale nie zagrał w żadnym meczu o punkty. Jego bilans zamknął się w 90 minutach, które rozegrał przeciwko Serbii w towarzyskim meczu w Grodzisku Wielkopolskim.

Mateusz Wieteska

Łącznie: 17 meczów, 1485 minut, 2 gole, 0 asyst, 1 żółta kartka

Człowiek, którego śmiało nazwać można filarem drużyny Czesława Michniewicza. Wystąpił we wszystkich(!) spotkaniach pod wodzą tego trenera, stanowiąc ostoję linii defensywnej. Tylko raz – w meczu z Finlandią na własnym terenie – nie rozegrał pełnych 90 minut. Poza tym nie schodził z murawy choćby na minutę. Zdobył bardzo ważne dwa gole w wyjazdowym starciu z Finlandią. Co godne zauważenia, w 17 meczach jako środkowy obrońca tylko raz obejrzał żółtą kartkę. Stało się to w jego ostatnim spotkaniu, przeciwko Hiszpanii na mistrzostwach Europy.

POMOCNICY

Filip Jagiełło

Łącznie: 9 meczów, 515 minut, 1 gol, 3 asysty, 1 żółta kartka

W młodzieżowej reprezentacji Polski zadebiutował w marcu ubiegłego roku, w meczu z Litwą. Dołączył do drużyny w połowie kwalifikacji i stał się na tyle ważnym ogniwem, że podczas włoskich mistrzostw Europy w dwóch spotkaniach wyszedł na murawę w podstawowym składzie. W dziewięciu meczach w kadrze U-21 strzelił jednego gola, dokładając do niego trzy asysty.

Bartosz Kapustka

Łącznie: 16 meczów, 1220 minut, 1 gol, 5 asyst, 2 żółte kartki

W seniorskiej reprezentacji zadebiutował wcześniej, niż w kadrze do lat 21. Kapustka występował w zespole Marcina Dorny, zagrał na mistrzostwach Europy w 2017 roku. Po przejęciu sterów przez Czesława Michniewicza, mimo problemów w klubie, stanowił bardzo ważną część drużyny narodowej. Niestety, na ostatniej prostej przed UEFA EURO U-21 2019 doznał poważnej kontuzji, która wykluczyła go z gry na turnieju. Łącznie w reprezentacji Polski U-21 zagrał 16 razy, strzelając jednego gola i notując pięć asyst.

Konrad Michalak

Łącznie: 15 meczów, 764 minuty, 3 gole, 3 asysty

Choć w drużynie Czesława Michniewicza wystąpił aż 15 razy, tylko trzykrotnie spędził na murawie pełne 90 minut. Piłkarz gdańskiej Lechii czasem wychodził na boisko w podstawowym składzie, czasem pojawiał się na nim wchodząc z ławki rezerwowych. Nie da się jednak ukryć, że stanowił ważny element drużyny. Tylko dwa razy podczas kadencji Czesława Michniewicza nie zagrał wcale – stało się tak w meczach z Gruzją oraz Wyspami Owczymi. W swojej przygodzie z kadrą U-21 zdobył trzy bramki, do których dorzucił trzy asysty.

Jakub Piotrowski

Łącznie: 11 meczów, 766 minut, 0 goli, 0 asyst, 1 żółta kartka

Na początku kwalifikacji mistrzostw Europy był bardzo ważnym elementem w układance trenera Michniewicza, później jednak było już nieco gorzej. Na pewno wpływ na to miał brak regularnej gry „Kasztiego” w klubie. Piotrowski nie mógł też pochwalić się liczbami osiąganymi w kadrze – w 11 meczach nie strzelił gola, nie zaliczył też asysty. Podczas mistrzostw Europy zagrał tylko w ostatnim meczu, przeciwko Hiszpanii.

Mateusz Wdowiak

Łącznie: 2 mecze, 26 minut, 0 goli, 0 asyst

Stanowił uzupełnienie składu. W kadrze pojawił się już po kwalifikacjach, wystąpił w dwóch meczach towarzyskich (z Serbią i Anglią), ale były to gry dość symboliczne. Łącznie z orłem na piersi w reprezentacji Polski do lat 21 występował tylko przez 26 minut.

Szymon Żurkowski

Łącznie: 13 meczów, 1087 minut, 2 gole, 5 asyst, 2 żółte kartki

Jeden z najważniejszych piłkarzy tej kadry. Od początku kwalifikacji, gdy tylko zdrowie mu pozwalało, był właściwie nie do zastąpienia. Zdarzało mu się także zakładać opaskę kapitańską. Kibice na pewno pamiętają jego bramkę zdobytą w domowym meczu z Danią, a także trafienie w starciu z Belgią podczas włoskich mistrzostw Europy. Bilans w kadrze młodzieżowej zamknął z rezultatem 13 rozegranych meczów, dwóch goli oraz pięciu asyst.

NAPASTNICY

Adam Buksa

Łącznie: 12 meczów, 583 minuty, 2 gole, 0 asyst, 1 żółta kartka

W reprezentacji Polski do lat 21 więcej występów zaliczył jeszcze pod wodzą Marcina Dorny, niż Czesława Michniewicza. Podobnie jak Dawid Kownacki, znalazł się w kadrze na „polskie” mistrzostwa Europy w 2017 roku. U Czesława Michniewicza wystąpił czterokrotnie – dwa razy w meczach towarzyskich oraz w dwóch potyczkach podczas UEFA EURO U-21 2019.

Dawid Kownacki

Łącznie: 22 mecze, 1746 minut, 15 goli, 3 asysty, 4 żółte kartki, 1 czerwona kartka

Absolutnie najbardziej doświadczony piłkarz tej kadry, bezdyskusyjny kapitan i lider. Do reprezentacji Polski U-21 jeszcze w 2015 roku powoływał go Marcin Dorna. Dla „Kownasia” mistrzostwa Europy we Włoszech były drugą taką imprezą w karierze, a przecież w międzyczasie zagrał jeszcze na seniorskich mistrzostwach świata w Rosji. Został królem strzelców kwalifikacji UEFA EURO U-21 2019, niemal w każdym meczu wybiegał z opaską kapitana na ramieniu. Łącznie jego bilans w kadrze to imponujący dorobek 15 goli i trzech asyst w 22 rozegranych spotkaniach.

Karol Świderski

Łącznie: 11 meczów, 325 minut, 0 goli, 0 asyst

W młodzieżowej reprezentacji Polski nie wiodło mu się najlepiej. Choć w klubie imponował skutecznością, z orłem na piersi nie zdobył ani jednej bramki, nie dopisał też do swojego konta żadnej asysty. Na pewno nie pomagał mu jednak fakt, że pełnił głównie rolę zmiennika – tylko dwa razy wychodził na murawę w podstawowej jedenastce.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności