Aktualności
[ME UEFA EURO U21] Olbrzymi potencjał i wielkie gwiazdy. Reprezentacja Hiszpanii w pigułce
Kwalifikacje
Hiszpanie trafili do grupy 6., czyli jednej z najsilniejszych w całych eliminacjach. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego rywalizowali między innymi z broniącymi tytułu mistrzowskiego Szwedami i zawsze groźną reprezentacją Chorwacji. Choć kwalifikacje rozpoczęli od planowych zwycięstw z Estonią i Gruzją, w meczu ze Szwecją nie było już tak dobrze i spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Najbardziej bolesna była jednak domowa porażka z Chorwatami. Klęska 0:3 mocno skomplikowała sytuację Hiszpanów w grupie. Stawka była bardzo wyrównana – do ostatniej serii gier o miejsce premiowane bezpośrednim awansem do turnieju finałowego rywalizowały trzy ekipy. Hiszpanom ostatecznie nie udało się zająć pierwszej lokaty, ale zwycięstwo Szwedów z Chorwatami otworzyło drużynie Celadesa drogę do baraży.
Baraże
W tych los skojarzył Hiszpanów z Austrią. Rywale zajęli drugie miejsce w grupie 7., ulegając jedynie znajdującym się w niesamowitej formie Niemcom. W pierwszym, rozgrywanym w St. Polten meczu Hiszpanie prowadzili 1:0 po bramce Gerarda Deulofeu. Wkrótce jednak piłkę do własnej bramki skierował Carlos Castro i spotkanie zakończyło się korzystnym dla Hiszpanów wyjazdowym remisem.
W rewanżu bramki już nie padły. Austriacy podeszli do meczu bardzo ambitnie, ale nie zdołali sforsować hiszpańskiej defensywy. Bezbramkowy remis oznaczał, że dzięki wyjazdowej zdobyczy to właśnie piłkarze Alberta Celadesa mogą pakować walizki do Polski.
📷 ¡Con la clasificación en la maleta! La @SeFutbol Sub-21 pone fin a su concentración sabiendo que la fase final de Europeo aguarda en 2017 pic.twitter.com/sRctozN861
— Selección Española (@SeFutbol) 16 listopada 2016
Trener
Szkoleniowcem reprezentacji Hiszpanii U21 od 2014 roku jest Albert Celades. Jest to dla niego druga praca w charakterze trenera – wcześniej prowadził o rok młodszą kadrę narodową. Celades ma za to bardzo bogatą karierę piłkarską.
Celades jest wychowankiem FC Barcelona, gdzie spędził pierwsze lata profesjonalnej kariery. Będąc piłkarzem „Blaugrany” w 1998 roku zadebiutował też w reprezentacji Hiszpanii, z którą pojechał na nieudany mundial do Francji. Rok później był już piłkarzem Celty Vigo, aby w 2000 roku przywdziać koszulkę największego rywala Barcelony, Realu Madryt. Stał się członkiem „galaktycznej” drużyny „Królewskich”, dzieląc szatnię z Roberto Carlosem, Zinedine’m Zidane’m, Luisem Figo, Davidem Beckhamem czy Ronaldo. Nie był jednak zawodnikiem pierwszego wyboru i w 2005 roku przeniósł się do Realu Saragossa (wcześniej był wypożyczony do francuskiego Girondins Bordeaux). Karierę kończył w New York Red Bulls, zagrał także gościnnie w pochodzącym z Hong Kongu zespole Kitchee SC.
Albert Celades: "Es muy difícil pasar a la fase final" https://t.co/GAVfcgcfoy #Fútbol pic.twitter.com/UrUbtmVveP
— Futbol_Noticias_ (@ElMundoDelGol) 15 listopada 2016
Obecny szkoleniowiec reprezentacji Hiszpanii U21 był czterokrotnym mistrzem Hiszpanii, dwukrotnym zdobywcą krajowego pucharu, triumfatorem Ligi Mistrzów i Pucharu Zdobywców Pucharów. Ma na swoim koncie także dwa Superpuchary Europy i trzy Superpuchary Hiszpanii.
Największe gwiazdy
Do największych gwiazd młodzieżowej reprezentacji Hiszpanii zaliczyć można z pewnością tercet Gerard Deulofeu – Munir El Haddadi – Marco Asensio. W kwalifikacjach, łącznie z barażami, to właśnie ta trójka zapisała łącznie na swoim koncie 19 bramek.
El jugador con más partidos (32) y más goles (16) en la historia de la Sub 21.
— Fans Deulofeu (@DeulofeuCF) 15 listopada 2016
Capitán. pic.twitter.com/R5cma6vSyq
Osiem z nich padło łupem Deulofeu. Piłkarz Evertonu stanowi o sile ofensywnej hiszpańskiej jedenastki. Wypożyczony z Barcelony do Valencii El Haddadi siedmiokrotnie znajdował drogę do bramki rywala. 21-letni napastnik uważany jest za jeden z największych talentów hiszpańskiego futbolu, podobnie jak przywdziewający na co dzień koszulkę Realu Madryt Asensio. Wszyscy trzej mają już za sobą debiut w seniorskiej reprezentacji kraju.
Warto również pamiętać o innych zawodnikach, którzy stanowią o sile młodzieżowej reprezentacji Hiszpanii. Wśród nich znajdują się między innymi zawodnik Atletico Madryt Saul Niguez, piłkarz Athletic Bilbao Inaki Williams czy jego kolega z drużyny, strzegący bramki Kepa Arrizabalaga.
Styl gry
Reprezentacja Hiszpanii U21 stylem gry przypomina dorosłą kadrę tego kraju. Cechą charakterystyczną drużyny Celadesa jest koronkowe rozgrywanie akcji z błyskawicznym przyspieszeniem, najczęściej za pomocą dośrodkowania lub prostopadłego zagrania do wychodzącego napastnika. Hiszpanie bardzo często kończą swe akcje wrzuceniem piłki w pole karne, gdzie strzałem głową wykańcza je wbiegający atakujący.
Najczęściej wybieranym przez Hiszpanów wariantem taktycznym jest ustawienie 1-4-3-3, pozwalające bardzo szybkim i dynamicznym skrzydłowym wyprowadzać błyskawiczne akcje ofensywne.
💪🏽🇪🇸¡YA TENEMOS 11 INICIAL! Estos son los jugadores que saltarán al césped del Carlos Belmonte a conseguir la clasificación para la #U21EURO pic.twitter.com/iQyH14W7Bf
— Selección Española (@SeFutbol) 15 listopada 2016
Hiszpania, mimo awansu na przyszłoroczny turniej dopiero po barażach, pozostaje jednym z głównych faworytów do zgarnięcia najważniejszego trofeum. Czy na polskich boiskach pokaże swój ogromny potencjał? Przekonamy się już niebawem!
Fot. Facebook/Gerard Deulofeu