U-15: Ogromne emocje, serie jedenastek i Polska lepsza od USA

Reprezentacja23.10.2019

Wiele się działo w trakcie drugiego meczu reprezentacji Polski U-15 w ramach turnieju UEFA Development. Biało-czerwoni mecz z USA w regulaminowym czasie zremisowali 3:3, ale w rzutach karnych byli lepsi. W piątek w ostatnim meczu w ramach tego turnieju rywalem Polski będzie Islandia.

Spotkanie od początku obfitowało w wiele sytuacji podbramkowych. Chociaż już po kilkunastu sekundach pod bramką „Jankesów” gościli podopieczni Rafała Lasockiego, to pierwsi z bramki cieszyli się piłkarze USA. W piątej minucie po szybkiej akcji i wymianie trzech podań znaleźli się pod bramką Marcela Mendeza Dudzińskiego. Pierwszy groźny strzał, tuż przy słupku, zakończył się golem.

Mecz z USA przypominał, zwłaszcza w tych początkowych fragmentach, poniedziałkowe spotkanie z Rosją. Co prawda trener Rafał Lasocki z podstawowego składu tym razem desygnował do gry od pierwszej minuty jedynie Oliwiera Sławińskiego i Bartosz Tomaszewskiego, ale „zmiennicy” pokazali równie wielki charakter. Chwilę po stracie gola Sławiński doszedł do dogodnej sytuacji, tym razem jednak jeszcze nie trafił w światło bramki, a po rzucie rożnym Oskara Kozdronia wyrównał stan meczu Tomaszewski.

Zresztą praca obu naszych wahadłowych z pewnością zasługuje na pochwałę. Kozdroń miał również udział przy drugiej bramce, kiedy to podał do Sławińskiego, a ten doskonale sobie przyjął piłkę w polu karnym. Rywal nie widział innego wyjścia, jak tylko faulować napastnika reprezentacji Polski. W pierwszym spotkaniu Sławiński karnego nie wykorzystał, tym razem się nie zawahał i dał reprezentacji Polski prowadzenie.

Równie mocno co Kozdroń pracował również jego vis a vis, czyli Kacper Masiak, który już w pierwszym meczu dał dobrą zmianę. Zawodnik Zagłębia Lubin sam mógł również wpisać się na listę strzelców, ale w ostatniej chwili bramkarz USA odczytał intencje blondwłosego zawodnika. Ostatnie minuty pierwszej połowy należały jednak do Stanów Zjednoczonych. Najpierw po rzucie rożnym, gdy piłka wróciła w nasze pole karne, do siatki trafił Jenkins, a później po faulu Mateusza Jasińskiego ponownie na listę strzelców wpisał się Gage Akalu.

W drugiej połowie biało-czerwoni mogli przećwiczyć grę w defensywie, bo to rywale mieli przewagę i częściej utrzymywali się przy piłce. Marcel Mendez Dudziński nie miał jednak zbyt wielu momentów, w których musiał się wykazać swoim kunsztem. Biało-czerwoni skuteczną grą pod własną bramką „usypiali” rywala, a gdy tylko nadarzyła się okazja wyprowadzili decydujący cios. Po dobrym rozegraniu w środku pola na bramkę rywali popędził Sławiński, którego zatrzymało dopiero nieprzepisowe zagranie rywala. Tym razem do jedenastki podszedł jego kolega z reprezentacyjnego ataku, wprowadzony na boisko w drugiej połowie Krystian Okoniewski, ale podobnie jak Sławiński w pierwszej połowie – nie dał bramkarzowi żadnych szans.

Karne w regulaminowym czasie gry były jedynie preludium do tego, co się działo po zakończeniu spotkania. W przypadku remisu trzeba było bowiem wyłonić zwycięzcę. Zarówno Polacy, jak i zawodnicy USA byli nadal skuteczni w jedenastkach – dopiero w szóstej serii Pranav Dubroff nie trafił w światło bramki, co dało zwycięstwo polskiej reprezentacji.