Aktualności
[SPRAWOZDANIE] Jak wygląda praca Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN?
Rzecznik Dyscyplinarny w ostatnim okresie (01.09.2019 – 31.08.2020) prowadził siedemdziesiąt trzy (73) postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne, dotyczące wyżej wskazanych zagrożeń dla integralności rozgrywek piłkarskich w Polsce. Postępowania prowadzone przez Rzecznika Dyscyplinarnego dotyczyły:
– przewinienia przekupstwa sportowego w tym korupcji popełnionej w latach 2003-2006, z związku z tzw. aferą korupcyjną w polskiej piłce (27),
– ksenofobii i rasizmu (8)
– dopingu (11)
– korupcji (6)
– manipulowania meczami piłkarskimi w związku z zakładami bukmacherskich (9)
– rażącego chuligaństwa (6).
Ponadto Rzecznik Dyscyplinarny prowadził sześć (6) spraw dotyczących naruszania szeroko rozumianej dyscypliny związkowej, w szczególności związanych z naruszeniem norm etyczno-moralnych, w tym możliwości popełnienia przestępstwa na tle seksualnym (2).
We wspomnianym okresie duża część spraw – prowadzonych przez Rzecznika – związana była z postępowaniami dyscyplinarnymi o ukaranie za przewinienia przekupstwa sportowego – korupcji popełnione przez osoby fizyczne: sędziów i obserwatorów piłkarskich, działaczy, trenerów i zawodników, w latach 2003-2006, w związku z tzw. aferą korupcyjna w polskiej piłce, które aktualnie toczą się przed Komisją Dyscyplinarną PZPN lub Najwyższą Komisją Odwoławczą. W tym zakresie Rzecznik Dyscyplinarny w ramach swoich obowiązków pozyskiwał z sądów karnych dodatkowe informacje i materiały oraz opracował raport dotyczący możliwości pozbawienia tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 klub Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. Zarząd PZPN na posiedzeniu 2 września br., po zapoznaniu się z raportem Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN oraz prawomocnymi wyrokami Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieście we Wrocławiu w Wydziale V Karnym oraz w Wydziale IV Karnym Odwoławczym, postanowił pozbawić klub Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005, przy jednoczesnym nie przyznawaniu tego tytułu innej drużynie.
Na dzień 31 sierpnia 2020 roku Rzecznik Dyscyplinarny PZPN stwierdził iż wobec 18 osób fizycznych – spośród 612 objętych przedmiotowymi postępowaniami dyscyplinarnymi – nadal nie zakończono prawomocnie postępowań karnych.
Rzecznik Dyscyplinarny brał także udział w posiedzeniach Walnego Zgromadzenia PZPN, Zarządu PZPN, Najwyższej Komisji Odwoławczej, Komisji Dyscyplinarnej, jak również analizował dokumenty i orzeczenia dotyczące jego statutowych kompetencji. W powyższym zakresie Rzecznik Dyscyplinarny brał udział w opracowywaniu przepisów prawa związkowego.
Rzecznik Dyscyplinarny realizował również obowiązki związane z działalnością prewencyjną zwalczającą zagrożenia dla integralności rozgrywek piłkarskich w ramach programów: FIFA (Single Point of Contact) oraz UEFA (Integrity Officer).
Pełniąc funkcję Integrity Officer, Rzecznik Dyscyplinarny:
– analizował informację od UEFA, firm bukmacherskich oraz instytucji monitorujących podejrzane lub nietypowe zakłada bukmacherskie;
– kierował wnioski do Komisji Dyscyplinarnej w związku z niedozwolonymi zakładami bukmacherskimi;
– przeprowadził w lutym 2020 roku centralne szkolenie dla koordynatorów z klubów piłkarskich Ekstraklasy, I i II ligi oraz wojewódzkich ZPN w zakresie zapobiegania manipulowania meczami piłkarskimi.
Rzecznik Dyscyplinarny brał też udział w pracach w ramach działań grupy roboczej do zwalczania manipulowania zawodami sportowymi (Group of Copenhaga), działającej na podstawie Konwencja Rady Europy (Macolin Convention) z września 2014 roku.