Aktualności
[OKIEM PREZESA] Zdzisław Łazarczyk: Systematycznie doskonalimy działanie związku
W kolejnej odsłonie nowego cyklu Łączy Nas Piłka – „Okiem Prezesa”, przedstawiającym wszystkich prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej i ich pogląd na polski futbol, przybliżamy sylwetkę prezesa Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, Zdzisław Łazarczyka. Który z przyjemnością odpowiedział na nasze pytania.
Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na Prezesa?
Od ponad 30 lat aktywnie uczestniczyłem w działalności piłkarskiej na różnych szczeblach – klubowym, w OZPN Warszawa, a w ostatnich latach w Mazowieckim ZPN. Zdobyte doświadczenie i wypracowane stosunki partnerskie z klubami, działaczami, sędziami, szkoleniowcami oraz samorządami zmobilizowały mnie do ponownego poddania się opinii środowiska. Podczas zebrań sprawozdawczo-wyborczych Okręgowych ZPN, spotkań z przedstawicielami klubów oraz członkami Zarządu związku otrzymałem jednoznaczny przekaz – środowisko piłkarskie Mazowsza jest zdecydowane powierzyć mi kierowanie związkiem przez kolejne 4 lata. Mając świadomość, iż jest jeszcze kilka niezakończonych spraw oraz nowych zadań, podjąłem decyzję o kandydowaniu. Fakt, że byłem jedynym kandydatem i uzyskałem 96% poparcia potwierdza moją decyzję.
Dlaczego Pański pomysł na prowadzenie wojewódzkiego związku jest najlepszy?
Odpowiedź na to pytanie jest trudna, gdyż nie mam porównania do innych programów. Znów byłem jedynym kandydatem. W programie wyborczym zadeklarowałem dalszą pomoc organizacyjną i finansową dla klubów niższych klas rozgrywkowych, zintensyfikowanie szkolenia trenerów, sędziów, kierowników ds. bezpieczeństwa, spikerów. Należy na wyższy poziom wznieść medialny wizerunek naszego związku. Wierzę, że codzienna praca zmobilizuje nas do podejmowania odważnych i zdecydowanych działań na rzecz rozwoju i popularyzacji naszej dyscypliny.
Co jest priorytetem na pierwsze miesiące Pańskiej prezesury?
Kontynuacja dobrej, a w kilku przypadkach wzorcowej pracy z młodzieżą, zarówno w klubach, jak i na poziomie reprezentacji wojewódzkich. Wspieranie inicjatyw związanych z rozbudową infrastruktury sportowej oraz ośrodków treningowo-szkoleniowych Legii Warszawa, Polonii Warszawa i innych. Udoskonalenie i usprawnienie funkcjonowania biura związku przez wprowadzenie niezbędnych zmian strukturalnych i personalnych. Wreszcie, pozyskanie sponsorów do rozgrywek IV ligi i Ligi Okręgowej, a także nowych reklamodawców.
Jakie widzi Pan przed sobą największe wyzwania?
Pozyskanie dla potrzeb szkolenia i Mazowieckiego ZPN obiekt mieszkalny (bursę uczniowską) oraz teren boiska na terenie dawnego CWKS Legia w Warszawie. Szkolenie sędziów i obserwatorów – jest na tym odcinku zbyt dużo niedociągnięć. Organizacja spotkań międzynarodowych na terenie Mazowsza, a także jej doskonalenie. Chcielibyśmy również zorganizować rozgrywki futsalu na terenie związku i rozreklamować tę formę rozgrywek. Równie istotne jest pozyskiwanie funduszy od sponsorów i reklamodawców.
Co jest najmocniejszą stroną Mazowieckiego ZPN i jakie sfery zamierza Pan rozwijać?
Przez ostatnie lata reprezentacje młodzieżowe (dziewcząt i chłopców) kwalifikowały się do rozgrywek finałowych i zdobywały medale – aż 23 w ostatniej kadencji. Będziemy doskonalić szkolenie w celu utrzymania wysokiego poziomu rozgrywek. Zamierzamy wprowadzić unifikację rozgrywek młodzieżowych – doinwestować zakup małych bramek dla klubów. Położymy też nacisk na bezpieczeństwo na zawodach piłkarskich – planujemy systematycznie szkolić delegatów ds. bezpieczeństwa i kierowników w klubach. Chcemy również doskonalić pracę wydziałów i komisji związku.
Jak związek zamierza współpracować z małymi klubami i w jaki sposób chce im pomóc?
W swoim programie przyjęliśmy opłaty za obserwatorów w IV lidze i Lidze Okręgowej. W dalszym ciągu utrzymujemy opłaty przez związek za obserwatorów i klasie A. To koszt ok. 200 tysięcy złotych. Fundusze te pozostaną w klubach. Od bieżącego sezonu odstępujemy też od pobierania opłat za uprawnienia zawodników do gry. Ponadto kluby najlepiej pracujące z młodzieżą oraz potrzebujące pomocy finansowe dwa razy w roku otrzymują dotacje. Tradycyjnie przekazujemy też systematycznie sprzęt sportowy oraz materiały szkoleniowe.
Jaką ma Pan wizję rozwoju piłki kobiecej i młodzieżowej?
Jak już wspomniałem, mamy wymierne osiągnięcia na tym odcinku. Będziemy wspierać organizacyjnie, szkoleniowo i finansowo działające prężnie ośrodki piłki kobiecej w Radomiu, Piasecznie, Ząbkach, MUKS Praga Warszawa, ale szczególnie należy objąć opieką nowopowstałe w Piastowie, Grodzisku Mazowieckim, Wyszkowie, Płońsku i Siedlcach. Zamierzamy kontynuować rozgrywki w Wojewódzkiej Lidze Młodziczek, a także utrzymywać dotychczasowy system centralnego szkolenia, obejmujący 150 najzdolniejszych dziewcząt i chłopców na Mazowszu. Będziemy organizować kilkudniowe obozy i konsultacje szkoleniowe dla reprezentacji młodzieżowych. Chcemy także udoskonalić programy łączące edukację ogólną z kształceniem piłkarskim w ramach MOSSM.
Czego można Panu życzyć?
Dużo zapału i siły niezbędnej do dalszej pracy i działalności. Kolejnych sukcesów w dobrym zdrowiu i pomyślności w życiu osobistym, a także nowych pomysłów, które dadzą podstawę do osiągnięcia zamierzonych celów.
Rozmawiał Emil Kopański