Aktualności
[OKIEM PREZESA] Henryk Kula: Skupiamy się na szkoleniu dzieci i młodzieży
Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na Prezesa?
Jest to wynik rozmów z gronem moich przyjaciół – pasjonatów futbolu, którzy chce pracować dla rozwoju piłki dzieci i młodzieży, a także integrować środowisko piłkarskie na Śląsku. Ci ludzie mi zaufali i wybrali najpierw na kandydata, a następnie prezesa Śląskiego ZPN.
Dlaczego Pański pomysł na prowadzenie wojewódzkiego związku jest najlepszy?
Czy jest najlepszy – pokaże czas. Rozumiem jednak potrzeby futbolu amatorskiego oraz piłki dziecięcej i młodzieżowej. Chciałbym uproszczenia prawa związkowego w piłce amatorskiej i wiem jak zbudować zdrowe zasady jej współpracy z futbolem zawodowym.
Co jest priorytetem na pierwsze miesiące Pańskiej prezesury?
Przede wszystkim promocja śląskiej piłki nożnej w mediach, powołanie Klubu Wybitnego Piłkarza Śląska oraz zbudowanie działu marketingu i promocji związku.
Jakie widzi Pan przed sobą największe wyzwania?
Pozyskanie sponsorów dla piłki dziecięcej i młodzieżowej, a także organizacja ich rozgrywek w okresie od listopada do marca.
Co jest najmocniejszą stroną Śląskiego WZPN i jakie sfery zamierza Pan rozwijać?
Chcemy skupić się na szkoleniu dzieci i młodzieży. Planujemy utworzyć w środowiskach wiejskich i miejskich ośrodki szkoleniowe ŚlZPN, co umożliwi nam zastosowanie prawidłowej metodyki szkoleniowej oraz zapewni odpowiednie dla niej miejsce. Będziemy współorganizować turnieje dzieci i młodzieży w naszym regionie, a wiodące ośrodki szkoleniowe, przy naszym wsparciu, będą ich gospodarzami. Zaproponujemy zarys nowej tabeli ekwiwalentów za szkolenie dzieci i młodzieży, która będzie korzystna dla małych klubów.
Jak związek zamierza współpracować z małymi klubami i w jaki sposób chce im pomóc?
Naszym priorytetem jest utrzymanie opłat startowych i uprawnień zawodników na obecnym poziomie oraz pozyskanie sponsorów dla rozgrywek piłki amatorskiej. Przez najbliższe sezony będziemy dążyć do stabilizacji systemu rozgrywek, zaś wszelkie zmiany będziemy wprowadzać po konsultacji z klubami i wyrażeniu przez nie zgody. Planujemy podnieść bezpieczeństwo rozgrywek poprzez systematyczną edukację działaczy, trenerów, zawodników i sędziów. Chcemy przeprowadzić szkolenia dla użytkowników systemu Extranet w celu prawidłowej jego obsługi przez kluby oraz przekazać podokręgom uprawnienia definiowania rozgrywek. Poprawimy system komunikacji z klubami poprzez wymianę informacji oraz cykliczne spotkania rodziny piłkarskiej naszego regionu. Porozmawiamy o zmianach regulacji prawnych piłki amatorskiej, co pozwoliłoby na uproszczenie tych przepisów dla klubów. Będziemy promować rozgrywki dzieci i młodzieży oraz piłkę amatorską w regionalnych mediach, w tym czynnie uczestniczyć w nowym programie Telewizji Katowice, traktującym o niższych ligach w naszym regionie.
Jaką ma Pan wizję rozwoju piłki kobiecej i młodzieżowej?
Zarówno rozwój piłki dzieci i młodzieży, jak i piłki kobiecej są kluczowymi założeniami mojego programu. Chcemy podnosić kwalifikacje trenerów poprzez większą ilość szkoleń i kursów, podczas których będą wdrażane najnowsze metody szkoleniowe. Będziemy również dofinansowywać szkolenia i kursy trenerskie, a także promować rozgrywki w mediach tradycyjnych, internecie oraz mediach społecznościowych.
Czego można Panu życzyć?
Przede wszystkim sił i zdrowia, by zrealizować program w całości. Mistrzostwo Polski dla klubu z Śląska na 100-lecie naszego związku byłoby miłym dodatkiem.