Aktualności
[NARODOWY MODEL GRY PZPN] Zbigniew Boniek: To nie książka, to sposób myślenia
Zbigniew Boniek, Prezes PZPN:
– Narodowy Model Gry to nie książka, to sposób myślenia. To jest model logicznego prowadzenia zawodników od żaka do piłki seniorskiej. Zawodnicy są przygotowywani przez nas do profesjonalnej gry, a przede wszystkim przygotowani są przez struktury amatorskie. Współpracujemy przecież z różnymi podmiotami.
– Jestesmy po to by pomagać i wspierać polską piłkę. Na wspieranie szkolenia przez PZPN składa się kreowanie programów stymulujących szkolenie w klubach. Pro Junior System to odpowiedź na wprowadzanie juniorów do piłki zawodowej. Do piłki która się liczy i która decyduje jak nas postrzegają kibice i jaka jest siła polskiego futbolu. Drugie to przygotowanie materiałów i publikacji inspirujących szkolenie – i to jest Narodowy Model Gry.
– My stawiamy na polską młodzież. Dwa lata temu wydawało się, że jedynym sposobem na odbudowanie naszej piłki jest sztab międzynarodowy, który mówi w innym języku. Okazało się, że licząc tylko na siebie, na nasz język, na naszą kulturę, na nasz polski rozum i doświadczenie, udało się stworzyć reprezentację Polski prowadzoną przez polskich trenerów. Zmieniliśmy tendencję. Jeżeli wygraliśmy mecz, to nie na zasadzie że nam się udało. Przygotowaliśmy się, wykonaliśmy dużo pracy i pokonaliśmy przeciwników.
– Kiedyś podszedłem do trenera Piechniczka i spytałem: "Po co w kółko trenujemy trzy schematy ataków?" Trener odpowiedział: "Zbyszek, wy jesteście tak inteligentni w ataku, że jak będziecie mieli trzy zakodowane systemy w ataku i dołożycie swoją inwencję to nikt was nie zatrzyma. Jeśli będziecie polegać jedynie na inwencji, zrobi się bałagan". I faktycznie, zdecydowaną większość naszych goli strzeliliśmy dzięki tym schematom. Dlatego potrzebujemy Narodowego Modelu Gry. Pozwoli on nam mówić jednym piłkarskim językiem.