Aktualności

[KONFERENCJA] Łączy nas szkolenie

Federacja17.10.2018 
W środę na PGE Narodowym odbyła się konferencja „Łączy nas szkolenie”, podczas której zaprezentowano Program Certyfikacji PZPN Szkółek Piłkarskich, Informatyczny System Skautingu i Obserwacji, Talent Pro, a także nowy suplement Narodowego Modelu Gry PZPN – „Trening pozycyjny”. – Ci, którzy będę reprezentować Polskę za kilka, kilkanaście lat dziś są nastolatkami. Trzeba o nich zadbać. Pomóc, aby w pełni wykorzystali swoje predyspozycje, pokazać jak mają trenować, by doprowadzili swoje kariery do światowego poziomu i spełnili marzenia – powiedział Zbigniew Boniek. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej na konferencji gościł m.in. selekcjonera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka, byłych trenerów drużyny narodowej Jerzego Engela i Pawła Janasa, szkoleniowców akademii piłkarskich, a także przedstawicieli mediów.

– Schodzimy do podstaw piłki dziecięcej, aby po raz pierwszy móc je ocenić. Sprawdzić, jaką mamy bazę i jak pracuje się z młodymi adeptami futbolu. Należy zaznaczyć, że Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN jest bezpłatny i skierowany do klubów oraz szkółek od trzeciej ligi w dół, a nie do piłki profesjonalnej. Mając swoją renomę, brand PZPN, chcemy wskazać, które ze szkółek są najlepsze i dają dzieciom największą możliwość rozwoju, dlatego będziemy przyznawali im certyfikaty na trzech poziomach: brązowym, srebrnym i złotym – zapowiedział Marek Koźmiński, wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych, który zaprezentował większej publiczności Program Certyfikacji PZPN Szkółek Piłkarskich.

To innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Jednym z najważniejszych celów tego programu jest rozszerzenie dostępu do nowoczesnego treningu, dotarcie do jak najmłodszych kategorii wiekowych (6-13 lat) z profesjonalnym szkoleniem. Takim, w którym już w tym wieku będą stosowane właściwe metody, nawyki piłkarskie oraz budowane cechy przyszłego profesjonalnego piłkarza.

Przyznanie danemu podmiotowi Certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Jednostki wyróżnione w ten sposób przez Polski Związek Piłki Nożnej dołączą do elitarnego grona szkółek będących dla dzieci najlepszym miejscem do rozwijania swoich piłkarskich umiejętności.

<<<WIĘCEJ O CERTYFIKACJI SZKÓŁEK PIŁKARSKICH PZPN PISALIŚMY TUTAJ>>

Marcin Dorna, zastępca dyrektora PZPN ds. szkolenia opowiedział o sposobie funkcjonowania Informatycznego Systemu Skautingu i Obserwacji, na który składa się:

– system obserwacji

– system skautingu zagranicznego

– system skautingu krajowego

– system MAMO

– Talent Pro

Trenerzy młodzieżowych reprezentacji i skauci, według wcześniej ustalonego planu, jeżdżą na wybrane mecze i przyglądają się młodym talentom. Wystawiają im oceny w poszczególnych kategoriach (motorycznej, taktycznej, mentalnej, technicznej) oraz wydają własną opinię po rozegranym spotkaniu. Dane wprowadzane są do programu komputerowego. – Wszystko po to, by po pewnym czasie mieć pełny obraz na temat gracza i w miarę potrzeby wiedzieć nad czym pracować – tłumaczył Marcin Dorna.



ISOS w liczbach to:

– 1036 zawodników /kategoria U15 – U21/

– 2980 obserwacji  /sztaby U15 – U21/

– Ranking zawodników na poszczególnych pozycjach

Jacek Magiera, zastępca dyrektora sportowego ds. rozwoju piłki młodzieżowej, wyjaśniał natomiast zadania programu Talent Pro. Służy on indywidualnemu rozwojowi najlepszych zawodników. – Znajdujemy się dzisiaj na PGE Narodowym. Nie jest to przypadkowe miejsce, To stadion reprezentacji Polski. Właśnie tu w przyszłości mogą grać młodzi adepci futbolu, na których zwracamy teraz uwagę. Kiedy dziesięć lat temu ja byłem na pewnej konferencji, dowiedziałem się, że zawodnik powinien jak najszybciej pozbyć się piłki. Pewnie takie myślenie gdzieś jeszcze dalej funkcjonuje. Prawda jest jednak taka, że w Centralnej Lidze Juniorów nie widać piłkarzy, którzy potrafią zrobić różnicę. Poradzić sobie w bocznej strefie boiska, minąć rywala, pociągnąć za sobą drużynę. Musimy to zmienić – wyjaśnił Jacek Magiera.



Prezentacja o projekcie „Talent Pro” znajduje się <<<TUTAJ>>>.

Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował również najnowszy suplement Narodowego Modelu Gry – „Trening pozycyjny”. Publiczności przedstawił go jeden z autorów – trener reprezentacji A kobiet Miłosz Stępiński.

Jaka jest różnica między treningiem indywidualnym a pozycyjnym?

TRENING INDYWIDUALNY obejmuje działania indywidualne lub grupowe danego zawodnika prowadzone samodzielnie, z trenerem (trenerami) lub partnerem (partnerami) mające na celu podniesienie poziomu zdolności motorycznych, umiejętności technicznych, techniczno-taktycznych lub cech wolicjonalnych niezwiązanych z konkretną pozycją na boisku.



TRENING POZYCYJNY obejmuje z kolei działania indywidualne lub grupowe danego zawodnika prowadzone samodzielnie, z trenerem (trenerami) lub partnerem (partnerami) mające na celu doskonalenie działań techniczno-taktycznych specyficznych dla danej pozycji na boisku podczas atakowania, bronienia lub w fazach przejściowych.

Cała prezentacja o „Treningu pozycyjnym / Narodowy Model Gry PZPN” znajduje się poniżej.

  • Informatyczny system skautingu i obserwacji.pdf (2.4 MB)
    POBIERZ
  • TALENT PRO.pdf (2.51 MB)
    POBIERZ
  • Trening pozycyjny.pdf (1.75 MB)
    POBIERZ

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności