Aktualności
Stade de France – to tutaj zagramy z Niemcami
Nazwa: Stade de France
Pojemność: 81 338
Otwarcie: styczeń 1998
Klub: brak (obiekt pełni funkcję wielofunkcyjnego stadionu narodowego)
Historia tego obiektu sięga lipca 1992 roku, gdy FIFA ogłosiła decyzję o przyznaniu Francji organizacji mistrzostw świata 1998. Już wtedy jasne było, że finał mundialu nie będzie mógł się odbyć w ówczesnym „domu” reprezentacji – na paryskim Parc des Princes. Ten był po prostu za mały (niespełna 50 tys. miejsc) oraz nie dawał możliwości rozbudowy. Francuski rząd zdecydował więc o budowie zupełnie nowego, dużo większego, narodowego obiektu w miejscowości Saint-Denis, położonej 10 kilometrów na północ od stolicy kraju.
Prace nad Stade de France, rozpoczęte w maju 1995 roku, trwały łącznie 31 miesięcy. Obiekt, którego łączny koszt szacuje się na 290 mln euro, oficjalnie otwarto 28 stycznia 1998 roku, na pół roku przed mundialem, rozgrywając towarzyską konfrontację Francuzów z Hiszpanami. Autorem inauguracyjnej bramki na nowej arenie był Zinedine Zidane.
Stadion liczy ponad 81 tys. miejsc siedzących, z czego aż 6 tys. przeznaczone jest dla gości VIP. Dolny poziom trybun pozostaje ruchomy: gdy na obiekcie organizowane są imprezy lekkoatletyczne, w trakcie trwającej 80 godzin operacji przesuwa się je nieco w tył, robiąc miejsce dla bieżni oraz torów do skoku w dal. Wtedy pojemność stadionu zmniejsza się o ok. 6 tys. siedzisk. W drugiej połowie lat 90. Stade de France był jednym z pierwszych miejsc na świecie, gdzie zastosowano tego typu innowacyjne rozwiązanie.
Za „architektoniczny cud” uznawana jest także stadionowy dach o charakterystycznym, eliptycznym kształcie i powierzchni 6 hektarów. Konstrukcja ta, utrzymywana na 46 smukłych podporach, sprawia wrażenie, jakby wręcz unosiła się nad trybunami. A w rzeczywistości waży aż 13 tys. ton – o połowę więcej niż… Wieża Eiffela.
Oprócz wspomnianych wydarzeń piłkarskich i lekkoatletycznych, na Stade de France organizowane są także mecze rugby, imprezy motoryzacyjne, eventy społeczne oraz koncerty, przy okazji których pojemność obiektu może wzrosnąć nawet do 100 tys. widzów. Jest pierwszym stadionem, na którym rozegrano finałowe mecze mistrzostw świata zarówno w piłce nożnej (1998, Francja – Brazylia), jak i w rugby (2007, RPA – Anglia). Był także aż dwukrotnie areną finału Ligi Mistrzów – w roku 2000 (Real Madryt – Valencia) oraz w 2006 (FC Barcelona – Arsenal).
(fot. stadefrance.com)